Eskişehir’de Masal Şatosu; Gizemli Bir Yolculuk
Şubat 14, 2024
Vapurdaki Kadın
Şubat 14, 2024

Sanat Perileri, Müz’ler

İstanbul Gezi Yazıları

Sanat Perileri, Müz’ler

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi ve

İlham Perileri

Müzelerin kurulup eserlerin taşındığı bir müze değil burası. Eserin üzerine kurulmuş bir müze. İnsan elinin neleri yapabildiğini gördükçe daha da etkileneceksiniz.

Mozaik bir yüzeyin farklı farklı renklerdeki parçaların bir araya getirilerek birlikte süslenmesiyle oluşan eserlerdir. Fransızca Mosaique sözcüğünden dilimize giren mozaik sözcüğünün Latince kökeni de Musaicum’dur. 
Mozaik Müz’lerin eseri demektir ve Müz’ler sanat perileridir. 
Yunan ve asya kültürlerinin harmanlanmasıyla oluşan Grekoreman mitolojilerinde kardeş tanrıçalar demektir.
İlham Perisi olarak tanımlanan bu tanrıçalar dokuz tanedir. 

Müz’lerin hikâyesi

Müz’ler efsaneye göre Yunan tanrısı Zeus ve tanrıça Mnemosyne’nin kızlarıdır. Zeus Mnemosyne ile dokuz gece geçirir ve her gece içinde bir Müz doğar.
Erato Lirik aşk şiirleri
Terpsikhore Dans 
Thalia Komedya 
Melpomene Tragedya 
Polymnia Kutsal şiirler 
Urania Gök bilimi
Euterpe Flüt
Kalliope Epik şiir 
Kleio Tarih

Büyük Saray Mozaikleri 

Tarihi antik çağlara kadar uzanan mozaikler günümüzden beş bin sene önce Sümerler de görülmüştür. Tarihin bu dönemlerinde çok farklı yerlerde görülse de mozaik’in altın çağını Bizans döneminde yaşadığı söylenebilir. Büyük Saray Mozaikleri de bunlardan biridir. Günümüz de 180m2 lik bölümü ortaya çıkarılmış olan alandaki mozaik taşları 5mm ebatlarında olup kireç taşı, pişmiş toprak ve renkli taşlardan oluşur. Mozaikler içerisinde dini motifler görülmez. Konular genellikle günlük hayattan , doğadan ve mitolojidendir. 450-550 yılları arasına tarihlendirilen Büyük Saray sanatsal açıdan oldukça zengindir. 
Bizans İmparatorluğu Büyük Sarayının avlusunda kısmen sağlam halde bulunan mozaik döşemesi olduğu yerde korunarak onun üzerine inşa edilmiştir. 

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Nerede, Nasıl Giderim?

Comments are closed.