moğolların meryemi
Moğolların Meryem’i; Kanlı Kilise
Ocak 23, 2024
İstanbul’da Macar Müzisyen Franz LİSZT ve Kamelyalı Kadın
Ocak 23, 2024

Osmanlı da Kadınlar Saltanatı

Cihan Sultanlarına Hizmet Etmiş Hamamda

Şifa Bulmaya Ne Dersiniz?

Haseki Hürrem Sultan Hamamı sizi ağırlamak için bekliyor

Cihan Sultanlarına hizmet vermiş hamam günümüzde halen dünyanın dört bir yanından gelenlere hem şifa dağıtmaya devam ediyor hem de eşsiz eğlenceler yaşamınızı sağlıyor.

Osmanlı’da Kadınlar Saltanatı başlıyor

Rutenya’dan Cihan İmparatorluğunun Sultanlığına

La Rossa, Roxelana

La Rossa – Roxelana. Rutenya’da hayata geldiğinde nereden bilebilirdi bir gün cihan imparatorluğunun sultanı olacağını.
Kızıl saçlı, yeşil gözlü, beyaz tenli olarak anlatılan Hürrem Sultan adına sayısız portreler çizilse de hiçbiri gerçeği yansıtmaz, hayal ürünleridir.
Önce Rutenya’dan kaçırılarak Kırım Hanlığına getirilir. Oradan da hayatının tamamının değişeceği İstanbul’a yola çıkar.

Padişahlar dünyasında ilk resmi nikah 

Topkapı Sarayına geldikten sonra güzelliğiyle Kanuni Sultan Süleyman’ın dikkatini çekmiş ve ondan bir çocuk dünyaya getirerek Şehzade annesi olmuştur. Sonraları Kanuni Sultan Süleyman tarafından resmi nikah kıyılarak eşi olacak ve Osmanlı tarihine padişahın ilk resmi nikahlı eşi olarak geçecektir.

Kadınlar Saltanatı başlıyor

Osmanlı İmparatorluğunda devletin idari işleriyle ilgilenen ilk kadın Hürrem Sultandır. Bu dönem aynı zamanda kadınlar saltanatının başladığı dönemdir. Hürrem Sultanla başlayan bu dönem, Nurbanu Sultan ve Safiye Sultan dönemlerinde devam eder ve nihayet Kösem Sultan döneminde zirveye ulaşır.
Oğullarının ve torunlarının padişah olduğunu gören Kösem Sultan naibe sıfatıyla devleti yönetecek ve Osmanlı tarihine devleti resmi olarak yöneten kadın olarak geçecektir. Bu dönem 1656 yılında Köprülü Mehmet Paşa’nın sadrazam olmasına kadar devam eder. 

Mimar Sinan’dan Hürrem Sultan Hamamı

Hürrem Sultan’ın yaptırdığı eserlerden biride Mimar Sinan’a yaptırdığı Türk Hamamıdır. Hamam Ayasofya ile Sultanahmet arasında 532 yılında yıkılan Zeuksippos Banyolarının bulunduğu yere inşa edilmiştir. 
Hürrem Sultan Hamamı Sultanahmet’te. Tarihe Yarımadaya gelip tramvayla Sultanahmet’e ulaşabilirsiniz. Sultanahmet Meydanında Hürrem Sultan Hamamını göreceksiniz.

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

Comments are closed.