İstanbul’un Üç Kuruluş Efsanesi; Megaralılar, Hz. Süleyman ve Yanko

İstanbul Semtlerinin İsim Hikayeleri ; Beşiktaş , Üsküdar.
Ocak 14, 2022
Beyoğlu’nun Güzelleri
Ocak 14, 2022

İstanbul’un Üç Kuruluş Efsanesi; Megaralılar, Hz. Süleyman ve Yanko

İstanbul’un Kuruluş Efsaneleri

Megaralıların İstanbul’u kurmaları

Efsaneye göre Yunan halklarından olan Megaralılar, Delphi kâhinine giderek kendilerine, havası, suyu ve toprağı çok güzel olan bir yer göstermesini isterler. Kâhin onlara:
”Körler Memleketi’nin karşısındaki yere gidiniz. Orası yeryüzünün en güzel yeridir” der..
Bunun üzerine Megaralılar bugünkü Sarayburnu’na gelirler. Megaralıların kralı Vizas burasını çok beğenir.  Ve etrafındakilere şöyle der;
”Bu kadar güzel yeri görmeyip karşısındaki yeri beğenenler ancak körler olabilir.”
Bu nedenle onların memleketine, yani bugünkü Kadıköy’e, Körler Memleketi anlamında Khalkedon denilmiştir.

Hz. Süleyman’ın İstanbul’u kurması

Diğer bir efsaneye göre Davud peygamberin oğlu Süleyman peygamberin dünyaya hükmettiği zamanlarda Ferenduz adasında yaşayan bir kral olan Büyük Sidon Hz Süleyman’a biat etmemiş. Sidon’un isyanı üzerine Hz. Süleyman Sidon’a savaş açar ve bu savaşı kazanır. 
Savaşta geriye kalanlardan biride yeryüzünün en güzel kadını olan kral Sidon’un kızı Alina’dır. Alina’nın güzelliğinden etkilenen Hz Süleyman onunla evlenir.
Alina’nın Hz. Süleyma’dan bir isteği olur.
”Ben sizden dünyanın en güzel yerinde, en güzel sarayını istiyorum, der.”
Hz. Süleyman herkese dünyanın en güzel yerini bulmalarını emreder. Onlar da İstanbul’un şimdiki Sarayburnu bölgesini bulurlar.
Hz. Süleyman, Alina ile oraya gelir. Gördüğü manzara karşısında etkilenen Alina; 
”Aman Allahım! Burası ne güzel bir yer, der.” Böylece Süleyman Peygamberin emriyle oraya saraş kurulur ve böylece İstanbul şehri kurulmuş olur.

Yanko’nun İstanbul’u kurması

İstanbul’un kuruluş efsanelerinden bir diğeri de İstanbul’un kısraktan doğan Yanko tarafından kurulduğunu anlatır. Ona, “Yanko ibn-i Madran” yani “Kısraktan Doğan Yanko” da denirmiş. Yanko Hazreti Süleyman, İskender ve Buhtunnasır ile birlikte yeryüzünün en büyük dört kralından biriymiş.
Efsaneye göre Yanko, bir gece geç vakitlere kadar eğlendikten sonra uyumuş. Uyanınca kendisini çok güzel bir yerde bulmuş. Denizin kenarında yemyeşil bir kıyı. Burası şimdiki Sarayburnu’nun olduğu yermiş.
Yanko burayı çok beğenmiş ve burada yaşamaya karar vermiş. Oturmak için büyük saray yaptırmış ve sonrada şehri binbirçeşit anıt, ev, saraylarla donatmış. 

İstanbul’un tarihi turistik yerleri için tıklayınız

İstanbul gezi rotaları için tıklayınız

Bizi facebook adresimizden takip edin

sehrinhikayesi@gmail.com

Comments are closed.