Sosyete Kilisesi; Ayın Birinde Gerçekleşen Dualar
Ocak 23, 2024
Müslüman, Hristiyan, Yahudi, Diğer İnançlar ve Ateistler Aynı Kilisede
Ocak 23, 2024

Osmanlı’nın Son Büyük Camisi

Osmanlı’nın Son Büyük Camisi

Eminönü Yeni Camii

Eminönü’nün silüyetini süsleyen cami

Güvercinleri beslemeye ne dersiniz?

Eminönü Tarihi Yarımadanın ilk durağı. Ve o durağın simgesi Yeni Camii

 

Safiye Sultan’ın iktidar gösterisi

3. Mehmet tahta geçince Safiye Sultan iktidarını göstermek açısından bir cami yaptırmaya karar verir. Şimdiki Eminönü’nde deniz kenarı seçilir.
O dönemde o bölgede Karay Yahudileri yaşamaktadır. Bölgede birer Kilise ve Sinegog, ayrıca dükkânlarla, evler vardır. 
Safiye Sultan, Karay Yahudilerini de rahatsız etmeden onlarla anlaşır. Halkı Hasköy’e yerleştirir ve bölgeyi istimlak eder.

Bitmeyen Camii

Temel kazmaya başlanmasıyla birlikte denizin hemen kenarında olmasının yarattığı sıkıntıyla karşılaşıldı. Zeminin her tarafından sular çıkıyordu. 
Zeminin güçlendirilmesi için kazıklar çakıldı ve Rodos’tan getirilen taş bloklar kazıkların üzerine yerleştirildi.
Yaşanan aksilikler sadece temel esnasında oluşan problemler değildi. Önce Mimar Davut vebaya yakalanıp öldü, sonra 3. Mehmet ölümüyle birlikte Safiye Sultan Beyazıt’ta ki eski saraya yollandı. Artık ilgilenilmeyen cami Safiye Sultan’ın 1604 de ölümü ile birlikte ortada kaldı.

Zulmiye

Camiye artık halk ‘zulmiye’ diyordu. 1660 yılında Köprülünün tavsiyelerini dinleyen Turhal Hatice Hatun caminin yapımını tekrar gündemine aldı. Ve nihayet 1665 yılında tamamlandı.
Halk arasında ‘zulmiye’ denen caminin artık yeni söylenegelen adı ‘adliye’ydi. 

Arastası Mısır Çarşısı

Günümüzün yerli ve yabancı turistlerinin en uğrak yerlerinden biri olan Mısır Çarşısı da yine Yeni Camii inşaatı sırasında, onun külliyesinin parçaları olarak yapılmışlardır.

Yeni Camii Nerede, Nasıl Giderim?

Yeni Camii Osmanlı’nın yaptığı son büyük camidir. Günümüz Eminönü’sünün süliyetini süsleyen cami Tarihi Yarımadaya vapurlarla indiğinizde ilk karşınıza çıkan tarihi yapıdır.

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

Comments are closed.