Biz Aslında Kötü müyüz? İnsan Üzerinde Yapılan Deneyler
Ocak 14, 2022
türk edebiyatı vakfı
Türk Edebiyatı Vakfı
Ocak 14, 2022

Kumkapı’ya Oturan Gemi

Kumkapı’ya Oturan Gemi

Ahırkapı Deniz Feneri

1755 senesinde Mısıra gitmekte olan bir gemi Kumkapı taraflarında karaya oturur. Padişah 3. Osman bu kazayla ilgili araştırmalar yapması için Sadrazamını görevlendirir. 
Bir gemi çalışanının serzenişleri
Sadrazam araştırma yaparken kurtarılan gemi çalışanlarından biriyle görüşür. Gemi çalışanı sadrazama ‘’ Eğer burada bir fener yansaydı, gemiler ışığı görür ve yolarını bulurlardı’’ diye serzenişte bulunur.
Osmanlının ilk feneri
Sadrazam durumu Padişah 3. Osman’a rapor verdiğinde Padişah bu durumun çözülmesini ve bölgeye derhal bir fener yapılmasını emreder. 
Böylece Kaptan- Derya Süleyman Paşa’nın görevinde Osmanlı İmparatorluğunun ilk feneri yapılmış olur.
1857 senesinde Padişah Abdülmecit tarafından yenilen fener günümüze kadar gelmeyi başarmıştır

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

İstanbul seyahatinizde nerede kalacağınıza, nereleri görmeniz gerektiği, neleri tatmanız gerektiğine dair bilgiler almak istiyorsanız bize mail atabilirsiniz. Kalabileceğiniz otellerden, yemek yiyebileceğiniz mekanlara, gezi rotanızdan, eğlence alanlarına kadar her konuda bilgiyi arkadaşlarımız karşılıksız olarak size vereceklerdir. Şimdiden iyi tatiller, iyi eğlenceler…

sehrinhikayesi@gmail.com

İstanbul Tarihi ve Turistik Yerler; Şehir İstanbul

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin

Comments are closed.