Sveti Stefan Kilisesi; Dünyanın Tek Demir Kilisesi
Ocak 14, 2024
Binbirdirek Sarnıcın’da Binbirdirek Geceleri
Ocak 14, 2024

Ebu-l Vefa; Semte Adını Veren Büyük Derviş

Semte Adını Veren Büyük Derviş

Ebu-l Vefa Hazretleri

İstanbul’un feth edildikten sonra Fatih Sultan Mehmet ve II. Beyazıt döneminde İstanbul’da ismini verdiği semtte yaşamış Osmanlı Velilerindendir.
Hac yolunda korsanlarca kaçırılmış ve çevresinde gördüğü hürmet üzerine önemli bir şahsiyet olduğu düşünülerek esir alınmıştır. Kahramanoğlu İbrahim Bey tarafından esir alanlara para verilerek kurtarılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet’i kabul etmiyor

Dünyaya pek düşkün olmamakla birlikte kapısı onunla sohbet etmek isteyenlerle dolu bir yaşam sürmüştür. Bir keresinde Fatih Sultan Mehmet’i kabul etmemiş ve nedenini soranlara ‘’ Benim ona olan sevgim ve onun bana olan ihtiyacı bize asıl vazifemizi unutturacak kadar fazladır. Dostluğumuz sohbetimiz birçok vatandaşın işinin yarım kalmasına sebep olacak. Sonunda dayanamayıp padişahlığı bırakmak isteyecek. Şimdi anladınız mı Sultan’ı neden kabul etmediğimi’’ demiştir.

2. Beyazıt’ın teklifini geri çeviriyor

Sultan 2. Beyazıt kızını evlendirirken nikahı Ebu-l Vefa Hazretleri yapsın istemiş, kırkbin akçe göndermiştir. Lakin Vefa hazretleri bunu kabul etmeyerek Muhyiddin Konevi efendi vardır bu parayı ona veriniz. Fakirdir bereketli zattır demiş bunun üzerine nikah Konevi Efendiye kıydırılmıştır.

Vefa Türbesi Nerede, Nasıl Giderim?

Vefa Türbesi adını verdiği Vefa semtinde. Süleymaniye Camii’nden yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi Fatih İlçesi Bozdoğan Kemerine gelirseniz oradan da yürüyerek türbeye ulaşabilirsiniz. 

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

İstanbul seyahatinizde nerede kalacağınıza, nereleri görmeniz gerektiği, neleri tatmanız gerektiğine dair bilgiler almak istiyorsanız bize mail atabilirsiniz. Kalabileceğiniz otellerden, yemek yiyebileceğiniz mekanlara, gezi rotanızdan, eğlence alanlarına kadar her konuda bilgiyi arkadaşlarımız karşılıksız olarak size vereceklerdir. Şimdiden iyi tatiller, iyi eğlenceler…

sehrinhikayesi@gmail.com

İstanbul Tarihi ve Turistik Yerler; Şehir İstanbul

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin

Sizin için seçtiklerimizden; Bizans’ın ilk kilisesini görmeye ne dersiniz? ►►Aya İrini

Comments are closed.