Galata Kulesi ; Kız Kulesinin Aşığı
Ocak 14, 2024
Divan Yolunda Basın Tarihi
Ocak 14, 2024

Alman Çeşmesi; Tarihi Hipodroma Dikilen Son Anıt

İstanbul Gezi Yazıları

İstanbul’da Tarihi Hipodroma Dikilen Son Anıt

Alman Çeşmesi

Altın Kubbeli Çeşme

Almanya’dan taşınarak getirildi

Hipodroma dikilen son anıt 
İstanbul Sultanahmet Meydanında eski ismiyle hipodroma dikilen son anıttır. Alman İmparatoru Wilhelm tarafından İstanbul’a hediye edilen çeşme politik anlamlar taşımaktadır. İmparator İstanbul’a ilk geldiğinde Osmanlı ile Alman Tüfeklerinin satışını gerçekleştirmiş. İkinci gelişinde Bağdat Demiryollarının Alman Firmalarına verilmesinin sözünü almıştır. 1 Paylaşım Savaşında görüldüğü gibi de savaşta Almanya ve Osmanlı aynı saflarda yer almışlardır. 
At Meydanı’ı Alman Çeşmesiyle başlar
Çeşme at meydanı olarak da bilinen yerin kuzeyden girişindeki ilk yapıdır. Dikilitaş, Yılanlı Sütun ve Örme taşla birlikte her gün binlerce ziyaretçisini beklemekteler. Bir yanında Sultan 1.Ahmet’in türbesi diğer yanında İbrahim Paşa Sarayı Türk İslam Eserleri Müzesi bulunmaktadır.

Almanya’dan İstanbul’a taşınan çeşme

Yapımına 1899 yılında başlanan çeşme II. Wilhelm’in doğum günü olan 27 Ocak 1901 yılında açılmıştır. Çeşmenin planlarını Mimar Spitta çizmiş yapımını ise Mimar Schoele gerçekleştirmiştir. Mimar Carlitzik ve İtalyan Mimar Joseph Antony de çeşmenin yapımına katkı sunmuşlardır. Çeşme Almanya’da yapılmış İstanbul’a taşınarak getirilerek yerleştirilmiştir.

Çeşmenin mimarisi

Yüksek tabanlı zemine oturtulan çeşme sekizgen yapıdadır. Su haznesinin üzerinde sekiz sütunun taşıdığı kubbe vardır. Sütunları birbirine bağlayan kemerlerde madalyonlar bulunur. Dördünde 2. Abdülhamit tuğrası dördünde ise Wilhelm simgesi olan W harfi altında II sayısı bulunur.
Çeşmenin kitabesinde Almanca olarak‘’ Alman Kaiser’i Wilhelm II 1898 yılı sonbaharında Osmanlılar hükümdarı haşmetli Abdülhamit II nezdinde ziyaretinin şükran hatırası olarak bu çeşmeyi yaptırdı’’ yazmaktadır.

Çeşmenin Tarihi

Alman Çeşmesi yakın zamanlı tarihlide olsa olduğu yerde eskiden efsaeneler konu olduğu anlatılan bir çınar ağacı bulunurmuş. Çınar ağacının pekte hoş olmayan hikayesini okumak için lütfen tıklayınız. Kanlı Çınar

Tarihi Hipodromda (At Meydanı) Neler Var?

At meydanı sadece İstanbul’un değil dünyanın en önemli yerlerinden biridir. Yüzlerce sene dünyayı yönetmiş imparatorlukların başkentinin merkezinde yer alan bu alanda dünyanın başka köşelerinden başka miraslarını bir arada görebiliyoruz. 
Bir yanda Mısır’dan bir obeliski, diğer yanda Yunan’dan bir anıtı, başka bir yanında Avrupa’nın göbeğinden taşınarak gelen çeşmeyi, hatta kimin yaptırdığı dünyanın hangi uygarlığına ait olduğu bilinmeyen bir taşı görebiliyorsunuz.
Zamanın sıfır çizgisinden öte gelmiş bu anıtların yanında sonrası içinde inanılmaz eserlerin arasındaki bir meydanda yürümektesiniz. Bir yanınızda Avrupa’nın Mavi Camisi diğer yanınızda Pargalı’nın Sarayı.

Alman Çeşmesi Nerede, Nasıl Giderim?

İster deniz yoluyla ister karayoluyla nereden gelirseniz gelin yarımadanın her yerinde tramvaylar karşılayacak sizi. Alman Çeşmesine ulaşmak için Sultanahmet tramvay durağını kullanabilirsiniz. Sultanahmet Camiine yöneldikten sonra hemen camiin yanı başında At Meydanında sizi bekliyor olacaktır.

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

Tarihi Hipodrom’da Neleri Göreceğim?

Tarihi Hipodromda bulunan diğer yerler hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız ►►

Dikilitaş

Yılanlı Sütun

Türk İslam Eserleri Müzesi

Örme Taş

Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi

Comments are closed.