manastarlı hamdi bey
Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine Özeldir. Manastarlı Hamdi; PTT Müzesi
Ocak 14, 2024
Osmanlı’nın Gavur Padişahı, Devrimci Bir İsyancı ve Bir Türkçü Turancı Bir Arada Sonsuzluğa
Ocak 14, 2024

Gülhane Parkında Yetimhane Kalıntıları

Gülhane Parkında Yetimhane Kalıntıları

Aziz Pavlos Yetimhanesi Kalıntıları

Boğazın en güzel manzaralarından birinde bir yetimhane

Aziz Pavlos çocukları koruyor

Tarihin unuttuğu yetimhaneden geriye kalan kırıntılar

Boğazın Yetimhanesi

Gülhane Parkının deniz kısmına doğru olan tarafta Gotlar Sütunun hemen aşağısında demir parmaklıklarla çevrili bir alan göreceksiniz. Birkaç tarihi kalıntının çevrildiğini düşünmeyin. Pek bilinmese de orası 578 yılında İmparator Justinianos tarafından yaptırılmış bir yetimhanedir. Aziz Pavlos Yetimhanesi. 
Maalesef günümüze sadece bu kalıntıları kalmıştır. İstanbul Arkeoloji Müzelerinin Bizans bölümünde bu yetimhaneyle ilgili çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Günden güne eriyen yetimhane

Belki Latin işgalinde yağmalandı, belki de İstanbul’un fethinde yıkıldı, kim bilir belki de insanlığın kimsesiz çocukları önemsemediği anlarda günden güne eriyip gitti.
Geriye sadece yıkıntılarından birkaç parça kaldı. Birçok kişinin haberi bile olmadan Gülhane Parkı içinde öylece duruyor.
Aziz Pavlos Yetimhanesi sizi çağırıyor
Gülhane Parkı’na gidin. Kavak ağaçları içindeki güller bahçesinde yürüyüş yapın. Yolun sonuna geldiğinizde yetimhanenin kalıntılarına doğru gidin.
Hayallerinizde canlandırın
Kalıntıların etrafında yürüyün. Hayallerinizde yüzlerce sene öncesine gidin. Orada bir yetimhane düşünün. Bahçesinde çocukların koşuşturduğunu, şarkılar söylediğini düşleyin. Kimsesiz çocukların seslerini hissedin. Nice çocuk kimsesizliğin de boğazın sularına bakarak geleceklerini düşündüler. 
Düşlerinizle belki yüzlerce çocuğun oyunlar oynarken söylediği şarkıları dinleyen o sütunlara yalnızlığını unutturursunuz.
Kalıntılar Tarihi Yarımada’da sizleri bekliyor. Tramvay kullanmak isterseniz Gülhane durağında ineceksiniz. Sultanahmet istikametine doğru yüz metre kadar gittiğinizde parkın girişini göreceksiniz. Parkın deniz tarafına doğru sonlarına geldiğinizde sağ tarafa doğru bakın. Demirlerle çevrili bir alan göreceksiniz. İşte orası bir zamanlar kimsesiz çocukların yetimhanesiydi.

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

sehrinhikayesi@gmail.com

İstanbul Tarihi Yarımada Gezi Yazısı (Gezi Rotası) Okuyabilirsiniz

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin

 

Comments are closed.