Bilim Kurgu Dizi Film Önerileri

Tüm Zamanların En İyi Filmleri (90’lardan 2000’e)
Mart 15, 2024

Bilim Kurgu Dizi Film Önerileri

Bilim Kurgu Dizi – Film Listesi

 

Bilim Kurgu Dizi-Film Rehberi

 

Öncelikle belirtmeliyimki bu sayfada önerdiğim tüm yapımlar kişisel beğenilerimi içermektedir. Şu da listede olmaz mı dediğiniz yapımlarda olabilir. Ama burada sadece en etkilendiğim ya da izlemekten keyif aldıklarımı paylaşmak istiyorum. Konu bilim kurgu tabiki. Listede Uzay, Zaman Yolculuğu, Gizem, Keşif, Fantastik, Eğlenceli vb. kategorilerde en beğendiklerimden karışık bir paylaşım yapacağım. Bazıları çokça bilindik olabilir bazıları da ilk kez burada keşfedecek olabilirsiniz. Umarım aldığım keyfi sizlerde alırsınız. Bu arada bir reklam gerçekleştirilen emeğe karşılık olabilir 🙂 İyi seyirler bilim kurgu severler…

 

En İyi Bilim Kurgu Dizileri – En İyi Bilim Kurgu Filmleri

 

Uzay Konulu Bilim Kurgu Dizileri

Konusu uzayda geçen ya da dünya uzaylı ilişkisini yansıtan yapımlardan bir derleme.

 

Star Trek Serisi 

Bilim kurgu sineması aklıma geldiğinde ilk üç sıralamam çok net duruyor. Alfabetik olarak sıralarsam Dr. Who, Star Gate Serisi ve Star Trek Serisi. Star Trek serisinde yeni nesil uyarlamalar pek ilgimi çekmesede The Next Generation ve Voyager sezonları tam bir bilim kurgu şöleni. The Next Generation ve Voyager 7 şer sezonla Enterprise 4 sezonla birlikte hem birçok bilimsel teorinin kapılarını açıyor hem billinmeyen evrende sizi uzun yolculuklara çıkarıyor. Eğer bilim kurgu savaş, robot, kan revan yapımlar değilde teori, kurgu, gizem, merak ve keşfetmekse doğru yerlerden biri Star Trek evreni. Bilimsel alanda bahsedilen bir çok teori bu serinin bölümlerinde can buluyor.

 

 

Star Trek Kronolojisi | Bilimkurgu Kulübü

Star Trek: Voyager - internetten TV dizisi yayını

Uzay Yolu: Atılgan

 

Star Gate Serisi 

90’larda çıkış filmiyle birlikte sonrasında dizi evrenine adım atan yine keşfe ve uzayın derinliklerine yolculuk temalı bir bilimkurgu şöleni. Dizi SG1, Atlantis ve Universe sezonlarıyla uzun bir yolculuk sunuyor. SG1 10 sezon Atlantis 5 Sezon Universe ise 2 sezon sürüyor. SG1 ve Atlantis’in aynı zaman akışında ilerlediğini belirtmektede fayda var. Star Gate’de tıpkı Star Trek gibi keşif odaklı bir yapım. Dizi içerisinde birçok teori yine işlenmeye çalışılıyor. Ama ağırlık olarak mitolojik yaklaşımlar görmek mümkün. Bu dizide insanlık teknolojisi günümüz teknolojisinde seyrediyor. Bulunan bir yıldız geçidiyle farklı sistemlere, galaksilere, yıldızlara yol alınıyor. Dizide eğlencede ihmal edilmemiş. Birçok parodik sahne görmek mümkün.

Stargate SG-1 | Rotten Tomatoes

Where's the 'Stargate Atlantis' cast now? Jason Momoa & more | SYFY WIRE

Stargate Universe: Season 1 - Google Play'de TV

Dr. Who 

Dr. Who serisi tam bir efsanelerden. Yeni nesil doktorlarla başlanabilecek bir seri. 2005 yılında 9. Doktor Christopher Eccleston’un tek sozonuyla geri dönen efsane özellikle 3 er sezon 10. doktor David Tennant ve 11. doktor Matt Smith ile devam ediyor ve sonrasında ise 12. doktor Peter Capaldi sahne alıyor. 13. doktor bir kadın olarak karşımıza çıkıyor. Jodie Whittaker doktorumuzu canlandırıyor. Kişisel tavsiyem 10,11 ve 12. doktorların olduğu toplam 8 sezon bir başka sanki. Doktor’un hep bir yol arkadaşıda var. Amy, Clara, Rose, Donna gibi diziye renk katan karakterler. Yapımda sadece uzayda değil aynı zamanda zamanda da seyahat ediyorsunuz. Bir bakmışssınız tarihin sonundasınız bir bakmışsınız başında. Her bölüm yeni bir zaman yeni bir mekan.

Doctor Who: Gelmiş Geçmiş Tüm Doktorlar Üzerine Bir Rehber | Bilimkurgu Kulübü

 

The 100 

Bir grup genç yıllar önce ebeveynleri tarafından terkedilen dünyaya geri gönderilirler. Dünya yeniden yaşanabilir hale gelmiş midir? Tabiki seçilen gençler kendi dünyalarında suçlu kabul edilenlerden oluşur. Dünyaya geri dönen gençlerin yolculukları bakalım nerelere çıkacak. İlk sezon biraz gençlik dizisi havası versede sonrası hakkını vermeye başlıyor. Uzay temalı diziler arıyorsanız The 100 önerilebilir dizilerden bir tanesi.

The 100 (TV Series 2014–2020) - IMDb

 

The Expanse 

İnsanlık güneş sistemini kolonileştirmiş. Mars, dünya, uydular üzerinde yaşamlar var. Ve tabiki bu yaşamların birbirleriyle mücadeleleri. İyi bir yapım. Halen devam etmekte. 6 sezonluk 62 bölümle orta sayılacak uzunlukta bir yapım. İçinde bolca aksiyon ve siyaset görmek mümkün.

12 Expanse ideas | the expanse, the expanse tv, sci fi series

 

Colony 

Gezegen işgal atında. Uzaylılar dünyayı ele geçirmiş. Kantonlara ayırmış ve kendi işbirlikçileri insanlar vasıtasıyla yönetiyorlar. Ve tabiki bu düzene direnenler var. Diziyi izlemeye karar verirseniz diye önceden söyleyeyim final yapamamış dizilerden bir tanesi. Yinede sonunda bir yere çıkıyor ama. Ben beğenmiştim. Tavsiyede edebilirim.

Colony (Series) - TV Tropes

 

Salvation 

Dünyaya bir cisim yaklaşmaktadır. Ve onu dünyada durdurabilecek çokta insan yoktur. Felaket filmlerine benzer bir konusu var. Lakin konu iyi bir senaryoya oturtturulmuş. Ağırlıklı olarak iktidar mücadelesi içinde siyasi çekişmeleri izliyoruz. Alternatif olarak önerilebilir yapımlardan. Ancak final çekilmeden iptal edildiğinide belirteyim. Sonunda bir süpriz var ama maalesef devamı gelmedi.

Salvation - Dizi 2017 - Beyazperde.com

 

The Silent Sea 

Güney Kore yapımı bir dizi. Ay’da ki üsse giden bir ekibin karşılaştıkları üzerine güçlü bir dizi. Kısa belkide tek gecelik. Ama keyifli.

The Silent Sea - Dizi 2021 - Beyazperde.com

 

The Ark 

Bir grup genç insanlığın son umudu olarak yaşanabilir başka bir gezegende hayat kurmaya gönderilir. Lakin bu yolculuk kolay olmayacaktır. Hem içeride kendi aralarında hem uzayda hem de diğer kolonilerle sürekli bir mücadele içinde olacaklardır. Hem gençlik temalı hem de uzay yolculuğu üzerine bir yapım. Günümüzde halen devam etmekte.

The Ark (TV Series 2023– ) - IMDb

 

Dark Matter 

Bir uzay gemisinde uyanan altı kişi. Hafızalarını kaybetmişlerdir. Birbirlerini ve nerede olduklarını hatırlamıyorlardır. Ama yavaş yavaş keşfedecekler. Keşfettikçe dizi daha da içine çekecek sizi. Gayet sürükleyici yapımlardan. Benzer konularda başka diziler bulmak mümkün.

Dark Matter - Dizi 2015 - Beyazperde.com

 

Nightflyers 

Uzayın derinliklerinden gelen bir sinaylin peşine düşen bilim insanların hikayesine odaklanmış bir dizi. Merak uyandıran, acaba nedir dedirten dizilerden.

Nightflyers (TV Series 2018) - IMDb

 

Another Life 

Dünyaya uzaylı bir yaklaşır. Yalnız herhangi bir iletişim ya da saldırı yoktur. Bu gemi sadece bir vericidir. İnsanlıkta geminin geldiği sistemi keşfetmek için yola çıkar. Merak uyandıran, sonunda neyle karşılaşılacağına dair heyecanlandıran bir yapım.

Another Life (TV Series 2019–2021) - IMDb

 

3. Cisim Problemi

2024’ün bilim kurgu dizilerinden. Farklı bir senaryo ve heyecanlı bir dizi. Son zamanlarda bana keyif veren bilimkurgulardan olmuş. Dizinin içinden bir anekdot: sizler böceksiniz… Tıpkı Matrix’de ki sizler virüssünüz benzetmesi gibi olmuş. İzleyin memnun kalacaksınız.

Üç Cisim Problemi (Cixin Liu) Fiyatı, Yorumları, Satın Al - Kitapyurdu.com

 

Uzay Konulu Bilim Kurgu Filmleri

 

Yıldızlararası (İnterstellar)

Sadece bilimkurgu filmlerinin değil tüm zamanların en iyi filmleri listesinde de kendisine en üst sıralarda yer bulabilecek bir film. Tam bir bilim şöleni. Filmin akışındaki tüm teoriler, bilim çevresince en kabul görmüş düşünceler. Öyle bir film yapalım ki hem bilimsel gerçekliklerle örtüşsün hem de bilimi kurgulaştıralım, hem izleyiciyi peşimizden sürükleyelim hem de bir kere bir kere daha birkaç kere daha izlenebilecek güzellikte bir film yaratalım demişler. 
Bir baba kızın hüznü, uzayın sonsuzluğu, insanlığın yok oluşa karşı direnişi, bilimsel teoriler, aksiyonun tavan yaptığı sahneler…. Neler yok ki böyle bir filmin içinde olabilecek hemen her şey bu filmde var. Mutlaka izlemeniz gerekenler listesinde kesinlikle olması gereken bir film .

 

Mesaj 

Belki bir çoklarınız hiç karşılaşmadı. Bazılarınız içinse izlediğiniz en iyi filmlerden biri. Bu sayfayı inceliyorsanız demek bilimkurgu hayranısınız. O halde bu filmi izlemelisiniz. Eminizki izlediğiniz en iyi filmler listenize girecektir.

Mesaj - Contact - Beyazperde.com

 

Marslı 

Mat Damon’a çok yakışmış. Başından sonuna kadar kendini izlettiren bir film. Yaşam mücadelesinin içine sizide çekecek. Bilimkurgu seviyorum diyorsanız kaçırılmayacak cinsten bir film.

 

Kurtuluş Günü (İndependence Day) 

Başrollerini Will Smith’in oynadığı 96 yapımlı filmin yakın zamanda devam filmi de gösterime girmişti.
Will Smith’in uçak pilotu Stevan’e canlandırdığı filmde bir sabah insanlar uyandıklarında gezegenin uzaylılar tarafından kuşatıldığını görürler. 
Uzaylıların dost mu düşman mı olduklarını anlamaya çalışırken uzaylılar saldırıya geçer. 
İnsanlık ve uzaylılar arasında geçen savaş konulu filmler içerisinde en iyilerinden biri olduğunu düşündüğüm Kurtuluş Gününü izlerken oldukça keyif alacağınızdan eminim.

 

Prometheus 

İnsanlığın uzayda keşfe çıktığı temalı filmlerden biri daha.

Prometheus – 2 x CD Deluxe Edition – Limited Edition – Marc Streitenfeld / Harry Gregson Williams | Elite Soundtracks

 

Göçebe 

Dünyayı istila eden uzaylı temalı ama çokta popüler olmamış filmlerden biri. Filmin yaklaşımını beğenmiştim. İzlerkende keyifliydi. Öyle kötü uzaylılar ya da kan revan bir yapım değil.

Göçebe (2013) — The Movie Database (TMDB)

 

Frekans 

Kadrosu sağlam sonuna kadar kendinin içine çeken bir film. Gizemli filmleri sevenler için oldukça ideal.

Frekans - Cell - Beyazperde.com

 

Arrival

Gezegenimize bir uzaylı aracı iniş yapar. Peki insanlık bu araçla iletişim kurabilecek midir? İzleyenler tarafından oldukça beğenilip iyi not almış. Bende beğendiğimi söyleyebilirim.

Arrival (2016) - IMDb

 

Yıldızlara Doğru 

Brad Pitt abimize bir uzay filmi yapmışlar. Bizede izlemek düşer dedik ve listeye koyduk 🙂

Yıldızlara Doğru - Vikipedi

 

En İyi Bilim Kurgu Dizileri – En İyi Bilim Kurgu Filmleri

 

Zaman Yolculuğu Temalı Diziler

 

11.22.63

Bir abimiz sürekli yemek yediği bir restuarantta geçmişe açılan bir kapıyı öğrenir. Bakalım neleri değiştirebilecektir. Geçmişte ne kadar yaşarsan yaşa geri geldiğinde geçen süre sadece bir kaç dakikadır.

11.22.63 - Dizi 2016 - Beyazperde.com

 

Dark

Çok biliniyor. Anlatmaya gerek yok herhalde. İzledin mi derseniz üstten bir baktım. Ama bu kadar popüler bir beğeniyi koymasam olmazdı. Niye üstten baktınız derseniz ağır ilerleyen senaryolar biraz sıkıyor beni.

Dark - Dizi 2017 - Beyazperde.com

 

Travelers

Gelecekte insanlık zor bir durumda. Ve bir şekilde geçmişe dönerek müdahale etme yolunu bulurlar. Öleceği tarihi bilen insanların ölmeden birkaç saniye önce bedenlerine gönderirler kendilerini. Bakalım geleceği değiştirebilecekler mi?

Travelers (TV Series 2016–2018) - IMDb

 

12 Monkeys

Kült olmuş filmin dizisi. İzleyin. Önce filmi. Sonra dizisini. Gayet başarılı bir yapım. Gelecekten gel ve geçmişi yeniden düzenle gelecek kurtulsun. Bakalım öyle olacak mı?

12 Monkeys - Dizi,2015 - Sinemalar.com - Sinemalar.com -

 

Frequency

Geçmişle iletişim kurarsanız neleri düzeltebilirsiniz. Seviyorum böyle yapımları. Aynısının birde baba oğullu olanı var. Önüme bu geldi önce bunu koydum 🙂

Frequency - Dizi 2016 - Beyazperde.com

 

The 4400

Zamanın farklı yıllarında ortadan kaybolmuş 4400 kişi bir anda geri gelirse ne olur? Hemde kendilerine bazı güçler edinilmişse. Gizemli dizi severler için gayet başarılı.

4400 - Dizi,2004 - Sinemalar.com - Sinemalar.com -

 

Manifest

Bir gizemli dizimizde burada. Bindikleri uçaktan birkaç saat sonra indiklerinde uzun yıllar geçtiğini bilmiyorlardı.

Manifest (TV Series 2018–2023) - IMDb

 

Continiuum

Continuum (TV Series 2012–2015) - IMDb

 

Timeles

Timeless (dizi, 2016) - Vikipedi

 

Forower

Bayılıyorum böyle dizilere. Ama baştan söyleyeyim sadece bir sezon. Devamı gelmemiş. Yani sonu yok. Finalsiz bir son. Yinede izlemek isteyenler için. Hem bu tür yapımlar neden hep gösterimden kalkar onuda anlamış değilim 🙂

Forever - Dizi 2014 - Beyazperde.com

Vorteks

Geçmişle iletişim kurmanın yolunu bulma konulu dizilerden biri daha. Çok daha iyilerini yazı içinde değindim. Ama çokça olmayan bu konular itibariyle listede olmalı dedim.

Vorteks - Dizi - Sinemalar.com - Sinemalar.com -

 

La Brea

Bir felaket yaşanır ve kendilerini 10.000 sene öncede bulurlar. Peki nasıl geri dönecekler?

La Brea (TV Series 2021–2024) - IMDb

 

The Crossing

Bir grup mülteci savaştan kaçarak sığınma talep ederler. Buraya kadar normal tabi. Ama sorun şu ki bahsettikleri savaş henüz yaşanmamıştır.

The Crossing (TV Series 2018) - IMDb

Zaman Yolculuğu Temalı Filmler

 

Kelebek Etkisi

Zaman yolculuğunun felsefeyle bütünleştiği film

Birkaç kere izlediğim ve her izleyişimden sonra yeni şeyler keşfettiğim ender filmlerden biri. Başından sonuna kadar izleyicide sıçramalar yaratan bir film. Hayatımızdaki en ufak değişikliklerin nasıl büyük değişimlere yol açabileceğine dair olan bir görüş, hem kurgusuyla hem oyunculuklarıyla çok iyi uyarlanmış. Sizi sürekli yeni şeyler düşünmeye yeni çözümler bulmaya iterken bir bakmışsınız başka hiç beklemediğiniz bir olayın içerisinde kalmışsınız. Film bize hakkında sayfalarca yazabilecek kadar veri veriyor ama bırakalım da o heyecanı filmi izlerken yaşayın.

Not ; Filmin iki sonu var. İki farklı versiyonda iki farklı son çekmişler. Mümkünse izledikten sonra birkaç yerden diğer sonunu da arayın.

Filmin devam filmleri çekildi ama birçok devam filminde olduğu gibi o ilk lezzeti vermedi. Önerdiğimiz film 2004 yapımlı ilk filmdir.

 

Dejavu

Zaman yolculuğunun polisiye aksiyon ile bütünleştiği film

Sinema dünyasının önemli isimlerinden biri olan Danzel Washington yine müthiş bir filmle bizlerle birlikte. New Orleans’ta denizci askerleri aileleri ile birlikte taşıyan bir feribot bombalı bir saldırıyla patlatılır. Çokça insan bu patlamayla birlikte hayatını kaybeder. Kahramanımızda bu patlamayla ilgili araştırmalar yapması için görevlendirilen özel bir ajandır.

Araştırma yapmak için patlama yerine geldiğinde devlet için çalışan gizli bir bölümle tanışır. Bu bölüm geçmişe bakma ve onu izleme şansını bulmuş ve bu amaçla görevlendirilmiştir. Geçmişi sadece bir süre kadar geriden görebiliyorlar, onu izleyebiliyorlar fakat müdahale edemiyorlardır. Ajanımız birkaç gün sürecek bu izleme sırasında kurbanla arasında bir bağ kuracaktır. Ama gerçek olan o artık yaşamıyordur. Cenazesine bile gitmiştir.

Film bir yanıyla dejavu kavramını teknolojiye uyarlamış iyi bir film diğer yanıyla da bilimin ahlakını sorgulayan bir yapıya sahip.

Bakalım kahramanımız nelerle karşı karşıya kalacak? Gelenekçi fizikçiler mi haklı çıkacak, yenilikçi fizikçiler mi?

 

Predestination

Zaman yolculuğunun paradoks ile harmanlandığı film

Devreler yanacak, aklınız parçalanacak. Müthiş bir kurgu, inanılmaz bir işleyiş ve imkansız bir son. Paradoks, zaman yolculuğu, drama, aksiyon hepsi var. İzlerken anlamakta zorlanılacak, finalinde ise aman tanrım dedirtecek bir film. Ethan Hawke’nin oyuncuğunda kurgusal bir şölen.

Bu film hayatınızda izlemediğiniz filmler listesinde olmamalı.

 

Bay Hiçkimse

Zaman yolculuğunu başka bir yaklaşımla inceleyen film

Kendine has konusu ve yaklaşımıyla en başka filmler diye bir liste yapılsa baş sıralarında olmayı hak edecek bir film. İlk sahnesinden bittikten sonra sizin yaşayacağınız son sahneye kadar üzerinde uzun uzun düşünmek zorunda kalacaksınız.

Evrenin işleyişi Big Bang yani büyük patlama üzerine kurgulanırken diğer bir teori ise Big Crunchdur. Yani büyük patlamanın tersine büyük çöküştür ve geriye bir gidiştir. İçe doğru ilerlerken geriye bir gidiş. İşte bunun insan hayatına uyarlaması gibi olmuş bir film.

Nemo hayatta kalan tek ölümlüdür. Ve hayatını anlatmaktadır. Her bir anlatışında diğerini seçseydim ne olurdu acaba sorusu vardır. Film bir yanıyla hangisini seçerseniz seçin aklınız seçmediğinizde kalacaktır yaklaşımını da hissettiriyor.

Kesinlikle izlemeli listenize almanızı gerektiğini düşündüğüm filmlerden biri Bay Hiçkimse.

 

12 Maymun

Zaman yolculuğunun felaket senaryolarıyla işlendiği film

Doksanlı yılların filmi olmasına rağmen alanında halen en iyisini olduğunu düşündüğüm filmlerden biri 12 Maymun. Bruce Willes, Brad Pitt gibi ünlü isimlerin rol aldığı film gösterime girdiği dönemlerde oldukça beğeni kazanmıştı.

1997 yılıdır. Ve bir salgın sonucu milyarlarca insan ölmüştür. Gelecekte hayatta kalmış bir grup insan bu salgın başlamadan önce engel olması için kahramanımızı geçmişe gönderirler. Eski bir film olmasına rağmen insanlığın yokoluşunu felaketler üzerinden işleyen filmler arasında baş sıralarda olan bu temayı zaman yolculuğuyla birleştirdiğinde alanında ilk sıraya çıktığının düşündüğüm filmi izlerken keyif alacağınızdan hiçbir kuşkum yok.

 

 

Çıldırış

Zaman yolculuğunun psikolojik gerilim ile yoğrulduğu film

Psikolojik gerilim filmleri listesinde de ilk sıralarda olmayı hakeden bir film çıldırış. Zaman yolculuğu temasını tamamen psikolojik gerilim hattında ilerleyerek işleyen film 2000 li yılların başında gösterime girdiğinde oldukça başarılı bulunmuş ve günüme gelen süreç içerisinde de izleyenler tarafından dikkate alınması gereken filmler listesinde hep yer bulmuştur.

Filmde kahramanımız körfez savaşı gazisidir. Başından yaralanmıştır. Doğduğu yere gitmek için harekete geçen kahramanımız gözlerini birden bir hastanede açar. Filmimizin ilerleyişi de bu hastanede yaşananlar ve hafızasında tam hatırlayamadığı ama sık sık canlanan olaylar etrafında dönmektedir. Özellikle sonuyla da ilgi uyandıran film hem gerilim hem zaman yolculuğu iç içe olsun diyenler için önereceğimiz filmlerin başında geliyor.

 

Yaşam Şifresi

Zaman yolculuğunun suç ile birlikte işlendiği film

Son dönemlerde yayına giren filmler listesinde de ön sıralarda yer alan yaşam şifresi her anında bize etkileyici anlar yaşatan bir film.

Kahramanımız uyandığında kendini askeri bir deneyin içinde bulur. Bir görev almıştır bir suçluyu tespit etmesi gerekiyordur ve bu görevi yerine getirmek için kısa bir vakti vardır. Çünkü bu vakit her dolduğunda kahramanımız en başa dönmekte ve işine yeniden başlamaktadır.

Film işleyişimiz bir trende geçmektedir. Kahramanımız her trene dönüşünde yeni yollar deneyerek suçluyu bulmaya çalışacaktır. Lakin trende birde kadın vardır. Suçluyu ararken bir yandan da bu kadını yavaş yavaş tanımaya başlayacaktır.

Her anını yine keyifle izleyeceğiniz filmlerden olan yaşam şifresi aynı zamanda müthiş de bir son hazırlamış izleyicisine.

 

Göl Evi

Zaman yolculuğunun romantik bir tatta işlendiği film

Bazı filmler hem çok sıcak olurlar hem de içinde gizimi barındırırlar ya işte o filmlerden biri göl evi.

Göl kenarında bir ev, iki kişi ve iki farklı zaman. İzlerken hem çok keyif alacağınız, hem meraklanacağınız, hem de romantik duygu dolu anlar yaşayacağınız bir film.

Başrolllerinde Keanu Reeves ve Sandra Bullock gibi iki güçlü ismin olduğu filmde konumuz birbirlerinden farklı zamanlarda aynı evi tutmuş iki kişinin kaderin bir cilvesi olarak iletişime geçmeleri üstüne kurulu. Bu iletişim ilk başlarda onlara imkansız gelse de sonra durumun gerçekliğini kabul edecekler ve sonrada aralarında duygusal bir bağ oluşacak.

Peki kavuşabilecekler mi? Farklı zamanlarda yaşayan iki kişi nasıl bir araya gelebilir? Bunların cevaplarını da filmimize bırakalım. Şimdiden romantik anlar yaşayacağınıza eminim.

 

Bugün Aslında Dündü

Zaman yolculuğunun komedi tadıyla çekilmiş filmi

Kahramanımız  Pensilvanya’nın kırsal kasabalarından birine, Groundhog Day etkinlikleri için gönderilir. Buradaki yaşam onun çok uzağındadır. Ama aynı zamanda kariyeri ve işi için bu duruma katlanmak zorundadır. Ve tabiki olaylar birbiri ardına gelişir. Kar dolayısıyla yollar kapanacaktır ve o geceyi orada bir otelde geçirirler. Filmimizin konusunu oluşturan durum ise ertesi sabah gerçekleşir. Çünkü kahramanımız uyandığında bir önceki günü tekrar yaşamaktadır. Ve bu durum her gün tekrar etmektedir.

1993 yapımlı olan filmimiz aynı zamanda 90 ların sıcaklığını espri anlayışını içinde taşımaktadır. Hem eğleneceğiniz hem de keyifli anlar yaşayacağınız filmimizin kahramanıysa dönemin önemli yüzlerinden Bill Murray.

 

Geleceğe Dönüş (Back To The Future)

Zaman yolculuğu konulu bir liste hazırlanır da böylesi büyük bir efsane olmaz olur mu?

Gösterime girdiğinde herkesi heyecanlandıran sonralarında ise kült film olan Geleceğe Dönüş serisi bilenler için yeniden izlemesi büyük bir keyif olurken , bilmeyenler içinse şimdiye kadar nasıl bundan haber olmaz dedirtecek.

Dr. Brown’ın zamanda yolculuk yapabilen bir araba yapması ve Marty’nin bununla yaptığı yolculukları işleyen film 3 seri film halinde yayınlanmıştır. 1987 yılında çevrilen film günümüzde de halen popülaritesini korumaktadır.

 

 

Dünyalı

İzlediğim en iyi filmlerden diyebilirim. Düşük bütçeli. Tek bir mekan. Ama müthiş diyaloglar. İzleyin pişman olmazsınız.

Dünyalı (Film) - Evrim Ağacı

 

En İyi Bilim Kurgu Dizileri – En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Paralel Evren Konulu Diziler – Paralel Evren Konulu Filmler

 

Fringe

Fringe varsa izlenir. En sevdiğim dizilerden. Uzun bir yolculuk ve her bir sezonu müthiş bir keyifle izleniyor. İzleyin izlettirin 🙂

Prime Video: Fringe - Season 1

The Man In The High Castle

İkinci dünya savaşı farklı sonuçlansaydı ne olurdu? Buna odaklanmış ve başarılıda ilerleyen bir dizi olmuş.

The Man in the High Castle (TV Series 2015–2019) - IMDb

 

Counterpart

Çalıştığı işinin aslında paralel bir dünyayla irtibat olduğunu bilmiyordu. Öğrendiğinde neler oldu? Orada kendi dünyasında kaybettikleri hayatta mıydı?

Counterpart: Season 1 | Rotten Tomatoes

 

Parallels

Biraz gençlik biraz çocuk dizisi gibi. Ama paralel evren temalı çokta seçenek yok sinema dünyamızda. Keyifle izlenir. Hani çıtırlık denilenlerden.

Parallels (TV Mini Series 2022) - IMDb

 

Qutlender

Başka zamanlar. Başka aşklar. Romantik bilim kurgu sevenler için. Benim pek tarzım değil. Ama izleyenlerde hep çok iyiydi dediler. Bende o halde burada olmalı dedim 🙂

Outlander - Dizi 2014 - Beyazperde.com

 

Cohorence

Kuyruklu yıldınızın dünyanın yakınından geçtiği bir gece de bir araya gelmiş arkadaşlar neler yaşayacaklar? Konumuz pararlel evrenler olduğuna göre az biraz tahmin etmişsinizdir 🙂

Coherence (film) - Vikipedi

 

En İyi Bilim Kurgu Dizileri – En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Felaket, Afet, Kıyamet Konulu Diziler

 

%3

Nüfusun sadece yüzde 3 ü seçiliyor. İyi bir geleceğe uzanmak için. Ve ikinci bir hakkınızda yok. Bir yaşa geldiğinizde giriyorsunuz. Ya kazanırsınız ya kaybedersiniz.

3% (2016–) - TurkceAltyazi.org

 

Under The Dome

Kasabamıza bir gün birden bir kubbe çevrilir. Ne dışarı çıkmak mümkündür ne içeri girmek. Hatta dışarıdan atılan füzeler dahi çizik atamaz kubbemize. Peki ne olacak? Bir yol bulunabilecek mi? İzleyip görelim. King abimizden kötü ürün çıkmaz.

Under The Dome - Dizi 2013 - Beyazperde.com

 

Revalution

Düşünün bir gün elektirikler hiç gelmemek üzerine gidiyor. Artık teknolojiye dair ne varsa tarih olacak. Yaşam sizce nasıl olurdu?

Revolution (2012) - Dizi 2012 - Beyazperde.com

 

Tha Last Ship

Askeri gemimiz görevdeyken bir virüs insanlığı mahveder. Gemimizde bu virüse çare arayan bir bilim insanı vardır. Ama olup bitenden geminin mürettabatı haberdar değildir. Gerçeği öğrendiklerinde de iş işten geçmiştir. Peki virüsün panzehirini insanlığa ulaştırabilecekler mi? Gayet izlenir dizilerden biri daha.

The Last Ship: Amazon.co.uk: Brinkley, William: 9780142181836: Books

Snowpiercer

Dünya donmuştur. Ve hayatta kalan tek insanlar sürekli hareket halinde olan bir trende yaşamaktadır. Yaşam dünyada yeniden kurulacak mıdır? Umut var mıdır? İzleyelim görelim.

Snowpiercer (2013) - IMDb

 

İnto The Nihgt

Güneş deydiği her canlıyı öldürmekte. Bir uçağımız var ve içindeki herkes hep güneştan kaçarak hayatta kalmak zorundalar. Bu filmle paralel giden Yakamoz filmi de yerli filmimiz. Bne başarılı bulmuştum. Bakalım siz ne diyeceksiniz.

Into the Night (TV Series 2020–2021) - IMDb

 

Yakamoz

Yakamoz S-245 - Dizi 2022 - Beyazperde.com

 

See

Kimsenin gözlerinin görmediği bir dünya düşünün. Ya da düşünmeyin açın izleyin 🙂

See (Series) - TV Tropes

 

To The Lake

Rus yapımı dizimiz yine insanlığın sonu temalı dizilerden. Rus sinemasından pek alışık değilim ama gayet memnun kalmıştım izlediğime.

To the Lake - Wikipedia

 

Felaket, Afet, Kıyamet Konulu Filmler

Armageddon 

Bir dönem çok moda olmuştu felaket filmleri. Onlardan en iyilerinden biri bence en iyisi de doksanlı yılların sonlarına doğru çekilen ve başrollerinde Bruce Willis, Liv Tyler ve Ben Affleck gibi güçlü isimlerin olduğu bir film olan Armageddon.

Dünya uzaydan gelen büyük bir tehditle karşı karşıyadır. Büyük bir göktaşı dünyaya doğru gelmektedir. Canlılık yok olma tehditiyle karşı karşıyadır. Göktaşını dünyaya çarpmadan önce durdurmak için ellerindeki tek plan ise göktaşına nükleer bombalar yerleştirerek onu havaya uçurmaktır. Lakin bu başarılı olması için göktaşının dibine doğru belli bir ölçüde kazılması ve bombaların oraya yerleştirilmesi gerekmektedir.

Bunun için eldeki en güçlü isim ise petrol çıkarma işi yapan ve kendine has personeli ile çalışan kahramanımızdır. (Bruge Willis)

Kesinlikle alanındaki en iyi filmlerden ve mutlaka izlemelisiniz listenize not almalısınız.

Kor

Dünyanın merkezinden kaynaklanan bir sorun vardır. Çekirdek dönmeyi bırakmıştır. Yaşam artık tehdit altınadır. Ve tabiki kahraman bilim insnalarımız. Bakalım sorunun üstesinden gelebilecekler mi?

Kor (film, 2003) - Vikipedi

 

Kehanet

İzlediğim iyi filmlerden. Kadroda konuda çok iyiydi. Her bir anını severek izledim. Bu tür filmler keşke daha çok olsa derim hep.

Kehanet - Knowing - Beyazperde.com

 

2012

İnsanlığın sonunun geldiği yapımlarımızdan biri daha. Gösterime gireceği zaman büyük beklentiler olmuştu. Hani büyük beklentiler karşılanamaz derler ya. Bence tatmin edici olmuş. İzlerken kendi içine almaya başarmış seyirciyi.

2012 - 2009 filmi - Beyazperde.com

 

Yarından Sonra

İklim üzerine filmler bir ara çok moda olmuştu. Buda onlardan biri. Gayette başarılı diyebilirim. Konuyu sevenler için doyurucu olacaktır.

Yarından Sonra - The Day After Tomorrow - Beyazperde.com

 

Derin Darbe

Felaket senaryolu filmleri seviyorsanız güzel dakikalar geçireceksiniz demektir. Dünyaya bir göktaşı yaklaşmakta ve insanlık bu sorunla nasıl başetmeye çalışacak?

Derin Darbe - Deep Impact - Beyazperde.com

 

Mistik Olay

İşte böyle filmlere bayılıyorum. Konusu kendine özgü. Benzerleri az. Sonuna kadar merakla alıyor seni içine. İzleyin bakalım sizede öyle olacak mı?

Mistik Olay | HDFilmcehennemi | Film izle | HD Film izle

 

Dünyanın Durduğu Gün

Yukarıda bahsettiğim keşke böyle filmlerden daha çok olsa dediklerimden. E tabi birde başrolde Keanu abimiz. Nasıl güzel olmasın ki. Ama neden çok püpüler olmadı onu da anlamış değilim. Film gibi film bence 🙂

Dünyanın Durduğu Gün - The Day the Earth Stood Still - Beyazperde.com

 

28 Gün Sonra

Zombi filmlerinden biri. Devam filmleride var. Araya madem bir zombi filmi koymaya kaar verdim. Dedim eskilerden olsun.

28 Gün Sonra - Vikipedi

 

5. Element

Efsaneleri anlatmıyoruz tabi 🙂 Bir yerinizden element uydurmayın demişti Cem abimiz 🙂

Beşinci Element - Vikipedi

 

12 Maymun

Gelecekten geçmişe geliyorlar geleceği kurtarmak için. Peki bu mümkün olacak mı? Diziside çevrildi. Yukarılarda bir yerlerde koymuş olmalıyım. Tam bir kült film. İzleyin.

12 Maymun - Vikipedi

 

Ben Efsaneyim

Popüler bilindik bir film. Ama yinede koymazsam olmazdı.

Ben Efsaneyim yayını: İnternette nereden izlenir?

 

 

En İyi Bilim Kurgu Dizileri – En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Az Bilinen Bilim Kurgu Dizileri Filmleri

 

The Last Room

Konusu, kurgusu herşeyiyle kendini izlettiren çok beğendiğim dizilerden bir tanesi. Kime tavsiye ettimse de olumlu dönüşler aldım. İzleyipte beğenmeyen olmadı henüz 🙂

The Lost Room (TV Mini Series 2006) - IMDb

 

Childhood’s End

Pek fazla bilinmeyen 3 bölümlük bence müthiş bir dizi. Hem kısa hem öyle uzun uzaya sıkan sahneler yok. Dünyaya inen bir uzaylı gemisi insanın refaha erişmesi. Ya peki aslında herşey öyle mi? İzleyin. En kötü farklı bir dizi izledim dersiniz. Bense izlediğim en iyi dizilerden biri demiştim 🙂

Childhood's End (TV Mini Series 2015) - IMDb

 

From

Yakın zaman dizilerinden. Bir kasabamız var. Ve buraya gelen kimse kasabadan ayrılamıyor. Çünkü bütün yollar kasabaya çıkıyor. Ve gece misafirlerimizde var. Çok keyif almıştım. Halen daha alacaz gibide. Ne de olsa dizi devam ediyor.

From - Dizi 2022 - Beyazperde.com

 

Lucifer

Şeytan cehennemden sürülürse ve insanların arasına karışırsa ne olur? Eğlenceli bir yapım. Konusuda ilginç tabi. Şeytandan iyi olur mu? İzleyipte görelim oluyor muymuş 🙂

Lucifer (TV Series 2016–2021) - IMDb

 

The Last Man On Earth

İnsanlığın sonu gelmiştir. Yaşayan tek bir insan kalmıştır. O da tam yaşamaktan vazgeçeçecekken biri ile karşılaşır. Artık yaşayan iki insan vardır. Eğlenceli bir dizi. Keyifli vakit geçireyim diyenler için oldukça ideal.

The Last Man on Earth (TV Series 2015–2018) - IMDb

 

Gizli Dosyalar

Çocukluğumun gizemli dizilerinden. Uzaylılardan gizemli yarattıklara hemen her konu işleniyor. Eski tarz ortamları sevenler için ideal. Çocukken severek izlerdim şimdilerde de ara ara açıp göz atıyorum 🙂

Gizli Dosyalar (Dizi) - Evrim Ağacı

 

Az Bilinen Bilim Kurgu Filmleri

 

Yapay Zeka

Aslında çok bilindik bir film ama tabi benim kuşaklarım için 🙂 Yeni nesiller de eminim beğeneceklerdir. Henüz yapay zeka gündemimizde yokken Spielberg abimiz yapmış bir şeyler.

Yapay Zeka - A.I. Artificial Intelligence - Beyazperde.com

 

Lucy

İnsan beyninin %100 ‘ ü çalışırsa ne olur. İşte tam da bunu konu edinmiş filmimiz. Başrolde de Scarlett ablamız daha ne olsun. İzleyin beğeneceksiniz.

Lucy - 2014 filmi - Beyazperde.com

 

Jupiter Yükseliyor

Jupiter Yükseliyor - Jupiter Ascending - Beyazperde.com

 

Gerçeğe Çağrı

Gerçeğe Çağrı - Total Recall - Beyazperde.com

 

Zamana Karşı

Zamana Karşı - In Time - Beyazperde.com

 

Kader Ajanları

Kader Ajanları - The Adjustment Bureau - Beyazperde.com

 

Ben Kimim

Ben Kimim? - 2014 filmi - Beyazperde.com

 

Sil Baştan

Sil Baştan - Eternal Sunshine of the Spotless Mind - Beyazperde.com

 

 

En İyi Bilim Kurgu Dizileri – En İyi Bilim Kurgu Filmleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir