The Blue Mosque; The Blue Twinkling of The City
Mart 14, 2024
The Museum of Great Palace
Mart 14, 2024

Mahkeme Salonlarında Geçen En İyi 10 Dava Filmi

Mahkeme Salonlarında Geçen En İyi 10 Dava Filmi

90 lı yıllardan günümüze mahkeme temalı (2018) en iyi filmleri sizler için derledik. Film listemizi oluştururken İMDB ve benzeri hiçbir yerden yardım almadık. Sadece izledik ve sizler için derledik. Zaten listemizde gezinirken her konudan filmi bir denge gözeterek listelediğimizi göreceksiniz.

Şeytanın Avukatı

”Kibir şeytanın esn sevdiği günahtır” 
Kevin oldukça başarılı bir savunma avukatıdır. Davanın zorluk derecesi ne olursa olsun jüriyi etkilemeyi ve davayı kazanmayı başaran bir avukattır. Birgün haksız olduğu çok zor bir davayı kazanmayı başaran Kevin’a New York’un en büyük hukuk bürolarından birinin sahibi olan John Milton’dan bir teklif gelir. Ve filmimizin işleyişini oluşturacak konular silselesi de böylece başlar.
Filmin gerek işleyişindeki ince dokular, gerekse oyunculuk kalitesi izleyiciyi hem filmin içine çekiyor hem de müthiş bir finalle izleyici üzerinde etki bırakıyor.
Avukat Kevin rolünü ünlü oyunculardan Keanu Reeves,  John Milton’u ise dünyaca ünlü Al Pacino oynuyor. 

Jüri

2003 yapımlı filmimiz kadrosunda kimler yok ki? John Cussak, Gene Hackman, Dustin Hoffman…
Avukat Wendal Rohr(Dustin Hoffman) kocasının ölümünden çok uluslu bir silah şirketini sorumlu tutan genç bir kadının avukatlığını üstlenir. 
Davalı şirketin avukatı ise  Jüri danışmanı Rankin Fitch’dir (Gene Hackman). Fitch davanın sonucuna karar verecek jürnin seçimi ve jüri üyelerinin yönlendirilmesi konusunda uzmandır. Oldukça agrasif bir anlayışa sahip olan Fitch davayı kazanmak adına her türlü yola başvurma konusunda uzmandır.
Jüriler seçilir. Fakat jürinin içerisinde icholas Easter (John Cusack) adlı gizemli bir kişi bulunmaktadır. Her iki avukatla da temasa geçen Easter neyin peşindedir?
Final sahnesine kadar adrenalini bir an olsun eksiltmeyen film yine oldukça etkileyici sonuyla da seyirci üzerinde iz bırakmaktadır.

Birkaç İyi Adam 

Hiç mahkeme salonuna girmemiş olmasına rağmen 60 ın üstünde dava kazanmış ve rahat kişiliği ile tanınan Donanma Avukatı Daniel Kaffe’ye Küba sınırında bir askerin öldürülmesi ile ilgili bir davanın gelmesi ile bütün sorunlar başlar. Müvekkilleri ile devamlı anlaşma yoluna gittiği için hiç mahkeme salonuna gitmeden dava kazanan Kaffe, bu sefer askerlerin cinayeti kabul etmemesi ve verilen emri uyguladıkları iddiası üzerine ve JoAnne Galloway isimli diğer donanma avukatı da işin içine girince davayı mahkemeye taşımak zorunda kalacaktır.
Kamera önüne 3 ünlü oyuncu geçmiş ve izlenmesi gerekenler listesine girecekleri bir filme imza atmışlar. Tom Cruise, Jack Nicholson ve Demi Moore. 

Kardeş Gibiydiler

Kardeş Gibiydiler, New York’un yaşanması en tehlikeli mahallelerinden birinde yaşayan bir grup gencin hikayesini odaklanıyor. Bu dört genç bir kazaya sebep olduklarından gençlik bir yıllık cezaya mahkum edilirler.
Sadece bir yıl sürecek bu ceza dönemi hayatlarını derinden etkileyecek travmatik olaylarla geçer. Gardiyanlar tarafından dövülen ve taciz edilen bu gençler, bu travmaları hayatları boyunca yanlarında taşırlar. Ta ki on yıl sonra kendilerini savunabilecek kadar büyüdüklerinde, gardiyanlardan biriyle karşılaşana dek.
Kevin Bacon, Robert De Niro, Dustin Huffman ve Brad Pitt gibi yıldız isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor.

Cinayet Gecesi

”Karımı öldürdüm sıkıysa ispatla”
Anthony Hopkins bu sefer müthiş bir dava filmiyle karşımızda. 
Ted Crawford bir gün karısının kendisini aldattığını öğrenir ve onu öldürür. Bu cinayetin hemen ardından da polisi arar ve bildirir. Polis olay yerine geldiğinde şok olur çünkü yerde ölü yatan kadın, polisin sevgilisidir.
Polisi arayan kendisidir, teslim olanda. Peki dava bu kadar kolay mı sona erecektir? Çünkü cinayeti onun işlediğine dair hiçbir kanıt yoktur.

12 Kızgın Adam

1957 yapımı siyah beyaz film belkide bu alanda yapılmış en kült filmdir.
Filmin konusu şehrin fakir bir köşesindeki genç bir çocuğun babasını öldürüp öldürmediğine dair karar vermeye çalışan jürinin karar verene kadar yaşadıkları diyaloglardır.
Her biri başka bir bakış açısına sahip jüri üyeleri aynı zamanda toplumsal sorunlara da sık sık değinmek durumunda kalacaklardır.
Ve en önemlisi karar oy birliği ile alınmak zorundadır. Oy birliği ile alınmamış karar yeni bir jürinin seçilmesi ve mahkemenin yeniden görülmesi anlamına gelmektedir.

Bülbülü Öldürmek

Yine 1900 lü yılların ikinci yarısının hemen başlarından bir film. 1962 yapımlı film bizi Amerika’nın büyük buhran dönemine yani 1930 lu yıllara götürüyor. 
ABD’nin güney eyaletlerinden Alabama’da siyahi bir adam ırza geçme suçlamasıyla tutuklu bulunmaktadır. ilkeli ve cesur bir avukat olan Atticus Finch siyahi adamı savunmak için davayı alır. Fakat bu davada sadece müvekkilini savunmakla kalmayacak kızgın ve hoşgörüsüz kasaba halkıyla da mücadele etmek zorunda kalacaktır. 
Siyah beyaz yapımlar arasında olan film bir roman uyarlaması olup yayınlandığı dönemde oldukça ses getirmişti.

İlk Korku

1996 yapımlı filmimizde başrollerde ünlü oyuncy Richard Gere’yi görmekteyiz.
Kilisede bir rahip öldürülür. Fakat cinayetle suçlanan kişi ise kilisenin sahip çıktığı öldürülen rahibin manevi oğlu gibi sevdiği genç bir çocuktur. Peki bu cinayeti neden işlemiş olabilir?
Davayı hiçbir karşılık beklemeden Avukat Martin Vail (Richard Gere) alır. 
Film ilk sahnesinden itibaren izleyicisiyle sıkı bir bağ kuruyor ve onlara sürpriz bir son vadediyor.

Philadelphia

1993 yapımlı filmin oyunculuk koltuğunda iki ünlü oyunca yer almakta. Danzel Washington ve Tom Hanks.
Eşcinsel ve işinde başarılı olan bir avukat (Tom Hanks) AIDS virüsü taşıdığı ortaya çıkınca işinden atılır. Bunun üzerine şirketine dava açar, davayı da (Danzel Washington) üstlenir. Bu dava aynı zamanda hasta birinin toplum içerisindeki rolünü de tartışmaya açmaktadır. 
Kadro kaliteli konu da toplumsal olunca elbette ortaya ilgiyle seyredilebilir bir ürün çıkmış. 

Nuremberg Mahkemesi

Faşizm yargılanıyor.
“Savaşta herkes suçludur; ama galip çıkanlar bütün suçu mağluplara yıkar.”
İki dalda Oscar alan film: 2. Dünya savaşı sonrası nazilerin insanlık suçu işlediklerinden dolayı sanık olduğu mahkemeleri ve yargı süreçlerini anlatıyor. Dan Haywood tarafından yürütülen mahkemede bütün bu insanlık suçu 4 günah keçisinin üzerine yüklenmektedir.

Bizlere öneride bulunmak isterseniz mail adresimiz

sehrinhikayesi@gmail.com

Sizlere özel hazırladığımız film listelerini görmek için lütfen tıklayınız

Bizi Facebook adresimizden takip edin

Comments are closed.