Ebu-l Vefa; Semte Adını Veren Büyük Derviş
Ocak 14, 2024
Günün Sonu Yeni Bir Yaşamın Başlangıcı
Ocak 14, 2024

Binbirdirek Sarnıcın’da Binbirdirek Geceleri

Binbirdirek Sarnıcın’da

Binbirdirek Geceleri

Yerebatan Sarnıcından sonraki en büyük sarnıç

Zengin erkekleri öldüren kadın Gevherli Hanım’ın hikâyesi

Binbirdirek geceleri

Bizans İmparatoru Konstantin döneminde Roma’dan gelen senatör Philoksenus tarafından 4 yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Binbirdirek Sarnıcı İstanbul da ki ikinci büyük sarnıçtır. Üst üste bindirilmiş 2 gövdeden meydana gelen sarnıçta 224 sütun bulunmaktadır. Toplamda 3584 m2 bir alanda bulunan Bindirdirek geçen yıllar içerisinde kurumuş ve günümüzde de başta kongreler olmak üzere düğünler, atölyeler gibi kullanımlarda kullanılmaktadır.

Gevherli Hanım

Eski bir hikâyeye göre Gevherli Hanım isimli bir kadın genç ve güzel hizmetlisi ile zengin erkekleri baştan çıkarıp buranın bodrumunda tutarak servetlerine el koyduktan sonra öldürürlermiş.
İstanbul Fatih’te ki Tarihi yarımadaya gelin. İster deniz yoluyla, ister karayoluyla nereden gelirseniz, yarımadanın her yerinde tramvaylar karşılayacak sizi. Sultanahmet durağında indiğinizde 50 metre kadar yukarı yürüyün. Sola doğru bir yol göreceksiniz. O yoldan girdiğinizde Binbirdirek Sarnıcını göreceksiniz. 

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

Comments are closed.