Demiryolları Müzesi
Ocak 14, 2024
moğolların meryemi
Moğolların Meryem Anası
Ocak 14, 2024

Apollon Tapınağından İstanbul’a yolculuk

Apollon Tapınağından İstanbul’a Yolculuk

Çemberlitaş

Semte adını veren tılsım

İsa Peygamberin kutsal eşyaları efsanesi

Constatin’den İstanbul’a hediye

Çemberlitaş Sütunu İmparator I. Constantin tarafından İstanbul’un yedi tepesinden biri olan eski adı Forum Constantin şimdiki ismi Çemberlitaş olan bölgeye dikilmiştir. 8 sütun ve 1 kaidenin üst üste konmasıyla oluşturulmuştur. Her bir sütun 3 ton ağırlığında ve 3 metre çapındadır.

Apollon Tapınağından İstanbul’a yolculuk

İmparator Constantin bu sütunu Roma’da ki Apollon Tapınağından sökerek getirmiştir. İlk başlarda sütunun üzerinde doğan güneşi selamlayan Apollon Heykeli varken 330 da İstanbul’a dikildiğinde İmparator Konstantin kendini heykelini üstüne koydurtmuş sonraları Julianus ve Theodosius da kendi heykellerini koydurtmuşlardır. 1801 yılında yıldırım düşmesi sonrası heykel yıkılmış I. Aleksios Komnenos sütunu onarmış üzerine ise büyük bir haç koydurtmuştur. İstanbul’un 1453 de feth edilmesiyle haç kaldırılmıştır. Osmanlı döneminde büyük bir yangın geçiren sütunun mermerleri zedelenince Sultan II. Mustafa sütunun altına duvarla doldurmuş demir çemberlerle sardırarak sağlamlaştırmıştır. O günden sonra da ismi de Çemberlitaş olarak söylenegelmiştir.

İsa Peygamberin İstanbul’da izleri

Hikâyeye göre İsa Peygamberin Kudüs’te olduğu varsayılan mezarından getirilen bazı eşyaların getirilerek sütunun altına gömüldüğü söylenmektedir.

Çemberlitaş Nerede, Nasıl Giderim?

İstanbul Fatih ilçesindeki Tarihi yarımadaya gelin. İster deniz yoluyla, ister karayoluyla nereden gelirseniz, yarımadanın her yerinde tramvaylar karşılayacak sizi. Çemberlitaş inmeniz gereken durağa kendi ismini verdi. Tramvaydan indiğiniz gibi karşınızda Çemberlitaş.

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

Comments are closed.