Mavi Gözlü Çocuk
Şubat 11, 2020
En Büyük Kim; Rusya, Vatikan, Dünya
Şubat 11, 2020

Cemil Cem ile Yaşayan Sokak

Cemil Cem ile Yaşayan Sokak

2016 yılında ”Yaşayan Sokaklar” isimli bir proje başlatıldı. Kadıköy Belediyesi yaptı bu işi. Cemal Süreya ile başladılar işe. Sanatçıların bir zamanlar yaşadıkları sokaklara onlara ait eserleri dahil ettiler. Her yer şiir oldu ve edilen sohbetlerde ister istemez daha bir güzelleşti. Fakat her zaman şiir yoktu. Sokakların birine(Cem Sokak) Karikatürist Cemil Cem’in 13 karikatürü yerleştirildi. Kısaca da bilgi verildi Cemil Cem hakkında. İstibdat diye tarif edilen ağır baskı dönemlerinin eli kalemli cesur ve komik savaşçısı diyebiliriz aslında ona. Bugün uğradım çünkü yanına ve hem cesaretine hem de bu cesareti kendine silah olarak kalemi seçerek kullanmasına hayran oldum.

Hani John Lennon’un meşhur bir sözü vardır ya; ”Nasıl baş edeceklerini bilmedikleri tek şey, şiddet dışı eylemler ve mizahtır” diye, aslında doğru değildir o. Çünkü baskı rejimleri bu tip şeylerle nasıl baş edeceklerini gayet iyi bilirler. Fakat yine de tarih, yaşadığı dönemde her şeye rağmen muhalif kalmayı ve bunu sanatıyla yapmayı başaran bu adamı unutturmadı bize ve şimdi o sokaktan geçen çocuklar bile bir yandan gülümseyerek saygı duyuyorlar Cemil Cem’e. Peki ya onun düşmanları? Onlar kimdiler? Ya da şimdi neredeler? Komik miydiler onlarda? Cemil Cem kadar yetenekli miydiler? Sanmıyorum.

 

 

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

İstanbul seyahatinizde nerede kalacağınıza, nereleri görmeniz gerektiği, neleri tatmanız gerektiğine dair bilgiler almak istiyorsanız bize mail atabilirsiniz. Kalabileceğiniz otellerden, yemek yiyebileceğiniz mekanlara, gezi rotanızdan, eğlence alanlarına kadar her konuda bilgiyi arkadaşlarımız karşılıksız olarak size vereceklerdir. Şimdiden iyi tatiller, iyi eğlenceler…

sehrinhikayesi@gmail.com

İstanbul Tarihi ve Turistik Yerler; Şehir İstanbul

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin

Oğuz SARITEPE

Comments are closed.