Azizlerin Kurtardığı İmparatordan Şükran Kilisesi 
Ocak 14, 2024
Baharat Kokuları İçinde Mısır Çarşısı
Ocak 14, 2024

Tarihin Ortasında Çağımızın Sanatı

Tarihin Ortasında Çağımızın Sanatı

Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi

Sultanahmet’te Bizans etkisi var, Roma etkisi var, Osmanlı etkisi var.

Bütün kültür katmanları var. Ama çağımızın sanatına dair hiçbir şey yok. 

İşte bizde çağdaş sanatı bu tarihi mekâna sokuyoruz.

Sultanahmet’te At Meydan’ına kuzeyden girildiğinde Örme Taşın hemen arkasında yolun sonunda Marmara Üniversitesi Rektörlüğünün olduğu yere kurulmuş müzedir. 
‘Sultanahmet’te Bizans var, Roma ve Osmanlı var. Bütün kültür katmanları var ama çağımızın sanatına dair hiçbir şey yok. Biz çağdaş sanatı bu tarihi mekâna sokuyoruz’ diyen Hüsamettin Koçan tarafından açılmıştır.
1999 yılında Marmara Üniversitesi Dekanı Prof. Hüsamettin Koçan tarafından projelendirilmiş, 2007 yılında Rektörlüğe gelen Prof. Dr. Necla Pür’ün de çabalarıyla hızlanan çalışmalar sonucu 2008 yılında Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Türk grafik sanatının kurucusu; İhap Hulusi Görey

2010 yılında dönemin rektörü Prof. Dr. Zafer Gül tarafından İhap Hulusi Görey Galerisi de müzeye kazandırılmıştır.
İhap Hulusi Görey Türk grafik sanatının kurucusudur. Birçok devlet kurumunun kurumsal kimliğini oluştururken Türkiye Cumhuriyeti’nin görsel kimliğinin oluşmasında etken olmuştur.
20 Kasım 1868 Mısır’da Kahire’de doğan İhap Hulusi Mısır’ın ünlü Mimarı Ahmet Hulusi’nin oğludur. Babasının memuriyet ısrarına rağmen hayatını resim yaparak kazanmayı tercih eden İhap Hulisi uzun yıllar ilkokul sıralarında okutulan ALFABE’nin kapağını Atatürk’ün siparişi üzerine tasarlamıştır. Tayyare Piyangosu için 45 Tekel İdaresi için 35 yıl çalışan İhap Hulusi 1935 yılında Beyoğlu’nda açtığı sergiyle Türkiye de ki ilk tasarım sergisini açmış oldu.

Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi Nerede, Nasıl Giderim?

Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi pazartesi ve resmi tatil günleri haricinde diğer günler saat 10.00 18.00 arası ziyaretçilerine açıktır. Müzeye girişler ücretsizdir.
Müzeye ulaşmak için Sultanahmet At Meydanının sonuna gelmeniz yeterli. Alman çeşmesi, Yılanlı Sütun, Dikilitaş ve Örme Dikilitaşı gördükten sonra yolun sonundaki Marmara üniversitesi binası aynı zamanda Cumhuriyet Müzesidir.

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

İstanbul seyahatinizde nerede kalacağınıza, nereleri görmeniz gerektiği, neleri tatmanız gerektiğine dair bilgiler almak istiyorsanız bize mail atabilirsiniz. Kalabileceğiniz otellerden, yemek yiyebileceğiniz mekanlara, gezi rotanızdan, eğlence alanlarına kadar her konuda bilgiyi arkadaşlarımız karşılıksız olarak size vereceklerdir. Şimdiden iyi tatiller, iyi eğlenceler…

sehrinhikayesi@gmail.com

İstanbul Tarihi Yarımada Gezi Yazısı (Gezi Rotası) Okuyabilirsiniz

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin

Comments are closed.