Beyoğlu’nun Güzelleri
Ocak 14, 2022
İstanbul’un Su Kemerleri; İstanbul’a Su Nasıl Taşındı
Ocak 14, 2022

İstanbul’da Sahipsiz Bir Tılsım

İstanbul’da Sahipsiz Bir Tılsım

Örme Taş

Rodos kolosu harikulede idi, bu anıt ise hayranlık yaratır

At Meydanı’nın üç tılsımından biri

Kim tarafından yapıldığı bilinmeyen taş

İstanbul tılsımlar şehri

Örme Dikilitaşı Konstantinpolis adıyla anılsa da ne zaman kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. VII Konstantin tarafından onarılmıştır. İstanbul Sultanahmet’te At Meydanında Dikilitaş ve Yılanlı Sütun ile birlikte bulunmaktadır. Evliya Çelebiye göre diğer o iki anıtla birlikte şehrin tılsımlarından biridir.
Konstantinus tarafından üzerine babası I. Basileios’un zaferlerini anlatan tasvirler ekletmiştir.

Mermerin kaidesinde ;

‘VII Konstantinus Rodos şehrinde ki dev anıtla rekabet edecek bir şaheser yarattı’ yazılıdır.
Toprak seviyesinin altında kalan kısmında ise;
‘Bu dört köşeli heybetli ve harika anıt zamanla harap olmuşken şimdi imparator Konstantinus ile devletin şanı olan oğlu Romanus tarafından önceki görüntüsüne nispetle daha iyi duruma getirildi. Rodos kolosu harikulade idi bu bronz anıt ise hayranlık yaratmaktadır’

At Meydanında Neler Var?

At meydanı sadece İstanbul’un değil dünyanın en önemli yerlerinden biridir. Yüzlerce sene dünyayı yönetmiş imparatorlukların başkentinin merkezinde yer alan bu alanda dünyanın başka köşelerinden başka miraslarını bir arada görebiliyoruz. 
Bir yanda Mısır’dan bir obeliski, diğer yanda Yunan’dan bir anıtı, başka bir yanında Avrupa’nın göbeğinden taşınarak gelen çeşmeyi, hatta kimin yaptırdığı dünyanın hangi uygarlığına ait olduğu bilinmeyen bir taşı görebiliyorsunuz.
Zamanın sıfır çizgisinden öte gelmiş bu anıtların yanında sonrası içinde inanılmaz eserlerin arasındaki bir meydanda yürümektesiniz. Bir yanınızda Avrupa’nın Mavi Camisi diğer yanınızda Pargalı’nın Sarayı.
At Meydanı Sultanahmet’te. İstanbul Tarihi yarımadaya geldiğinizde uğramanız gereken ilk yer Sultanahmet. Tarihi yarımadanın neresine gelirseniz gelin tramvaylarla karşılaşacaksınız. Sultanahmet durağında inin. Meydana doğru yürüdüğünüzde sağ tarafınızda ilk önce At Meydanı’nı göreceksiniz. 

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

Tarihi Hipodrom’da neleri göreceğim?

Tarihi Hipodromda bulunan diğer yerler hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız ►►

Alman Çeşmesi

Dikilitaş

Yılanlı Sütun

Türk İslam Eserleri Müzesi

Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi

 

Comments are closed.