Tüm Zamanların En İyi Filmleri (90’lardan 2000’e)

Çok Film İzleyenlere, Az Bilinen Filmler
Mart 15, 2024
Bilim Kurgu Dizi Film Önerileri
Mayıs 16, 2024

Tüm Zamanların En İyi Filmleri (90’lardan 2000’e)

1990 / 2000 

Çok Film İzleyenlere Ortaya Karışık Filmler. Kimisi Bilindik Kimisi Listelerde Pek Yer Bulamayan Sinema Şölenleri.

Bir Reklama Göz Atma Harcanan Emeğe Teşekkür Olabilir

Sinema sevenler bu yazımız sizin için. 1990 yılından başlayarak yıl yıl 2020 ye kadar en güzel filmleri sizler için listeledik. Eğer sinema hayranıysanız doğru yerdesiniz.

Yazıya Geçmeden önce belirtmek isteriz ki bu listede öyle çokça bilinen yapıtlar ağırlıkta değil. Zaten öylesi gişe filmleri her listede görmek mümkün. Biz bir yanıyla çok film izleyenler için az bilinen filmlere yöneldik.  Diğer bir yanıyla da genellikle birbirinin kopyası listelerde kendilerine yer bulamayanları tercih ettik. Tabi efsaneleri de listemize koymayı ihmal etmedik.

Elbette film zevki de damak tadı gibi değişkenlik gösterir. Ama koyduğumuz tüm filmlerin hepsi izlenmiş ve en azından bizden iyi not almış filmlerdir. Haydi başlayalım. 

Yıldızlararası (Şiddetli Tavsiye)

Sadece bilimkurgu filmlerinin değil tüm zamanların en iyi filmleri listesinde de kendisine en üst sıralarda yer bulabilecek bir film. Tam bir bilim şöleni. Filmin akışındaki tüm teoriler, bilim çevresince en kabul görmüş düşünceler. Öyle bir film yapalım ki hem bilimsel gerçekliklerle örtüşsün hem de bilimi kurgulaştıralım, hem izleyiciyi peşimizden sürükleyelim hem de bir kere bir kere daha birkaç kere daha izlenebilecek güzellikte bir film yaratalım demişler. 
Bir baba kızın hüznü, uzayın sonsuzluğu, insanlığın yok oluşa karşı direnişi, bilimsel teoriler, aksiyonun tavan yaptığı sahneler…. Neler yok ki böyle bir filmin içinde olabilecek hemen her şey bu filmde var. 
Mutlaka izlemeniz gerekenler listesinde kesinlikle olması gereken bu film siz okurlarımıza şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

Esaretin Bedeli (Popüler)

Nasıl olur da hapishanede geçen bir film tüm zamanların en iyi filmleri listesinde zirveye oturabilir diyorsanız Esaretin Bedelini izledikten sonra bunu anlayacaksınız. Haksız yere hapse düşen bir mahkumun hapishanedeki değişimi, diğer mahkumlarla olan ilişkisi, idareyle olan ilişkileri filmin temel konusunu oluşturmuş.
Lakin bu ilişkiler hiçte sıradan değil. Aksine sizi koltuğunuza kitleyecek ve bu kadar saat hangi ara geçti dedirtecek kadar kaliteli bir ilerleyişle sinema keyfinizi kesinlikle doyuracak. 
Sonuna kadar heyecanla takip edeceğiniz film sonlarına doğruysa adrenalini ve hislerinizi tavana çıkaracak. 
Mutlaka izlemeniz gerekenler listesinde en baş sıralarda olması gereken filmlerin başında gelenlerden biride Esaretin Bedeli. 

Predestination (İnanılmaz)

Kendine has belkide benzeri olmayan bir film. Türkçe anlamıyla Kader de denilebilir filmin ismine. Filmin finalinde yaşayacağınız duygular uzun süre hafızanızda kalacak. Böyle bir final sunumuna ben daha önce rastlamamıştım. Muhtemelen sizler içinde ilk olacak.
Kime önerdiysem ”Bu neydi böyle? Nasıl yani? Dur dur anlamadım!” gibi tepkilerle karşılaştım. 
Ne diyelim, iyi seyirler diyelim sizi kendine has konusuyla bambaşka bir film olmuş sahnemizle bırakalım.

Bay Hiçkimse (Şiddetli Tavsiye)

Siz olsanız hangi hayatınızı seçerdiniz?
Dünyada kalan son ölümlü. Ve onun son günleri. Hayatını anlatmaya başladığında sanki iki hayat yaşamış gibidir. Her birinde anıları vardır ve ikisi de gerçektir. 
Evrenin başlangıcına Big Bang yani büyük patlama teorisiyle açıklarsak onun içine çökmesi ve geriye dönüşü de Big Crunchdur. İşte bu da geriye çöküşle işlenmiş bir filmdir.
Karmaşık mı karmaşık, aklınızı sorgulatacak. Bazen anlamayacaksınız anlamak için sarfettiğiniz çabada size keyif verecek.
Bay Hiçkimse herkesçe izlenmesi gerektiğini düşündüğüm filmlerden biri.
Kendinizi onun yerine koyun ve siz nasıl bir seçim yapardınız düşünün…

Hayat Güzeldir (Şiddetli Tavsiye)

Bir hikaye bu kadar mı güzel anlatılır? Kesinlikle sinema dünyasının çektiği en iyi filmlerden biri. Kahkahaların ve acının bu kadar birbirine harmanlandığı başka bir yapım olamaz.
Kahramanımız Hitler Almanya’sında Yahudi kampına alınmış bir baba – oğul hikayesi. Tüm yaşanan acıyı çocuğuna sonunda tank kazanacakları bir oyun olarak anlatan babanın hikayesi.
Filmin ilk yarısı oldukça romantik ve kahkahalarla geçerken zaman ilerledikçe faşizmin yarattığı tahribat seyirciye de geçmeye başlıyor. 
Bu filmi izlememişseniz bana göre sinema yanınız hep bir eksik kalacaktır. Kendinize bir şans verin ve Hayat Güzeldir’i izleyin.

II Postino (Şiddetli Tavsiye)

Hayat Güzeldir filmi için ne hisler beslediysem bu filmde aynı hisleri besletti bana. Sıcacık bir film. İzlenmesi kesinlikle hayatınıza güzellikle katacaktır.
Şili’li muhalif şair Pablo Neruda İtalya’da bir adaya sürgüne gönderilir. Neruda’nın gelecek olması üzerine sadece ona gelen postaları getirmesi için bir postacı işe alınır. Filmimizde şairimiz ve postacımız arasında geçenleri konu ediniyor.
Postacı aynı zamanda bir kadını sevmektedir. Ona aşkını ifade etme kelimelerini de şairimizden öğrenmektedir. Aşk filmin her sahnesinde kendini hissettirirken bu sadece bir erkeğin bir kadına aşkı değil aynı zamanda politik düşünceler ve gelişim sağlayan ideolojik bir aşkında öyküsünü içinde barındırır.
Tüm sıcaklığına rağmen filmin sonu sizi çok duygulandıracak hislerinizi içinizin en derinlerine kadar hissedeceksiniz.

Dejavu (Danzel Usulü Bilimkurgu)

Geçmişi izlemek mümkünse onu değiştirmekte mümkün olabilir mi?
Dejavu gibi bir kavramı bilimsel bir film olarak konu edinen film tabiki Danzel Washington ismiyle birlikte daha da büyüyor. 
Askeri bir mürettabı ailesiyle birlikte taşıyan bir feribot terörist bir saldırı sonucu bombayla havaya uçurulur. Yüzlerce insan ölmüştür. Kahramanımız ise bu saldırıyı araştırmakla görevli bir ajandır.
Saldırı üstünde çalışmak için bölgeye gelen ajanımız orada geçmişe birkaç gün öncesinden bakabilen, izleyebilen gizli bir birimle tanışacaktır. Geçmişi izleyecek ve nereye bakılması gerektiği konusunda birimlere önderlik edecektir.
Lakin bu durum sırasında ajanımız ile izlediği kurban arasında bir bağ oluşacaktır. Onun cenazesine katılmış, hatta morgta ölü bedeninin elini tutmuştur. Ama aynı zamanda baktığı zaman diliminde henüz hayattadır.
Peki onu kurtarması mümkün müdür? 
Şahsen izlerken en keyif aldığım filmlerden biri Dejavu. Hatta arada aklıma geldikçe tekrar tekrarda izlemekteyim. Bu filmi muhakkak listenizi alın. Eminim oldukça keyif alacaksınız.

PK (Tam Bir Şölen)

Hint sineması sinema dünyasında şov yapmaya devam ediyor. Aamir Khan’dan uzun süreli bir şölen. Kahkahalar kahkahaları kovalarken bir yanda da böyle bir şeyi biz yapabilir miydik diye düşüneceksiniz.
Biz uzaylı dünyaya gelir. Ve geldiği gibi soyulur. Tanrının her şeyi bildiğini öğrenince çaldırdığı uzay aracının anahtarını tanrıya ulaşırsa bulabileceğini düşünür. Ve bin tanrılı memlekette her inancın tanrısına ulaşmaya çalışacaktır. 
Kısaca bir uzaylı ve tanrıyı aradığı yolculuğu. Çok gülecek çok keyif alacaksınız. Sıkıldığınızda aklınıza gelecek ve birkaç kere daha izleyeceksiniz. 

Gazap Ateşi ( Danzel Klasiği)

Pek fazla bilinmese de suikastci, rehine gibi temalı aksiyon yapılarının bence en iyisi Gazap Ateşi. Zaten başrollerinde de Danzel Washington oynuyor. 
Geçmiş yıllarında CIA ye çalışan şimdilerde ise geçmişteki hatalarını, yaptıklarını düşünerek alkol bağımlısı olmuş bir adamın öyküsü. CIA yıllarında dünyanın birçok yerinde operasyonlar düzenlemiş, bir insanın yapabileceği hemen her şeyi yapmıştır.
Uzun bir zaman sonra yakın arkadaşı ona bir koruma görevi ayarlayacak ve bu iş onun hayatında yeni bir başlangıç olacaktır.
Lakin mutluluklar uzun değildir. Küçük arkadaşı kaçırılmış ve öldürülmüştür. Sırada intikam vardır. Ve bu intikam öyle böyle değildir. Bu intikamı kısaca filmin içinden bir replikle anlatayım;
”Bugüne kadar çok şeyler yaptı ama şimdi en büyük şahaserini yaratmak üzere.”
Sonunda etkileyici bir final mi bekliyorsunuz? Tüyleriniz diken diken olabilir….

Yeşil Yol (Efsane)

Tom Hanks’in muhteşem bir performans sergilediği filmlerden biri. Listemize birkaç yerden giren Tom Hanks böyle filmlerde inanılmaz bir şekilde karaktere bürünüyor. Hani rol oyuncuya yakışır derler ya böyle roller kesinlikle ona yakışıyor.
Yine hapishanede geçen filmlerden. Suçsuz ama idam cezasına çarptırılmış bir mahkum. Ve onunla gardiyanlar arasında yaşananlar. Yakın bir zaman sonra idam edilecek mahkum gardiyanların güvenini kazanır ve doğaüstü güçlerini insanlar için kullanmaya çalışır.
Filmin işleyişi oldukça bağlayıcı olmakla birlikte bazı sahnelerinde gözyaşlarınızı tutmakta zorlanacaksınız. Çabuk ağlayan biriyseniz yanınıza bolca mendil almanızı öneririz. 

Gladyatör (Popüler-Kalite)

Krallar öldüklerinde genelde yakınları da siyasetten hatta krallıktan uzaklaştırılmak istenir. Roma Kralı Marcus Aurelius öldüğünde tahta hırsları kişiliğini yenmiş biri olan oğlu çıkar. 
Kahramanımız ise ordular komutanı bir generaldir. Ve kralına oldukça bağlıdır. Bunu bile Aurelius’un tahta yeni çıkan oğlu ilk iş olarak generali ortadan kaldırmak ister.
General bu durumdan kurtulacak lakin artık köle olarak dövüşen bir gladyatör olacaktır. Film bu köle dövüşlerinden başlayarak her şeyini yok etmeye çalışan kralı tahtından etmeye çalışmasına kadar geçen süredeki Gladyatörmüzün hayatına yoğunlaşacak.
Tarihi anlatımların çok iyi yansıtıldığı film, Russell Crowe’nin müthiş oyunculuğuyla birlikte en iyi filmler listemizde olmayı hak ediyor. 

Kelebek Etkisi (Tavsiye)

”Okyanusun bir ucundaki bir kelebeğin kanat çırpınışları diğer ucunda büyük bir tusunamiye neden olabilir”
Böyle bir teori bilimsel bir irdelemeyle sinemaya dökülmüş. Felsefi anlamda bana göre en iyi film olarak gördüğüm Kelebek Etkisi ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesinde kesinlikle olmalı.
Yanılmıyorsam 11 kereden fazla izledim ve her izlediğimde yeni bir şeyler keşfettiğimi fark ettim. İlk izlediğimde anladığımı düşündüğüm her şey ikinci izlediğimde sanrı oldular. 
Filmin bir başka ilginç özelliği de iki farklı sonunun çekilmiş olması. Yani filmin iki farklı bitişi var. Hangisini izlediyseniz filmden sonra diğer sonunu arayınız. 
Güzel filmlerin berbat devamları olur ilkesini Kelebek Etkisi de bozmamış ve 2004 yapımlı muhteşem bir filmin ardından oldukça sıradan 2,3 gibi serileri çekildi. İzlenmeli mi? Siz bilirsiniz. Benim önerim sadece ilk filme. 

Diğerleri (The Others) (Korku- Tavsiye)

Korku filmlerinin bana göre kesinlikle en iyisi. Kansız korku diye nitelendirdiğim (cinayet, katliam, kan gibi olgular üzerine olmayan) harikulade bir film. Muhteşem bir kurgu ve inanılmaz bir final.
Hani bazı sonlarda; Nasıl olur? Hadi yaaa!! Yok artık! dedirtir ya işte bu film o filmlerden. Her sahnesi sizi gerekecek ve muhteşem bir finalle doyum noktasına ulaşacaksınız.
Kanımca korku filmlerinin en iyisi olarak görsem de aynı zamanda tüm zamanların en iyi filmleri listesinin de üst basamaklarında olmayı kesinlikle hak ediyor.

Bourne Serisi (Suikastçi Sevenlere)

Bir başka suikastci filmi. Aksiyonun hiç düşmediği, adrenalinin her saniyesinde aktığı ve seri filmleri ender güzel olan birkaç örneğinden biri. 
Özel amaçlar için yetiştirilmiş bir ajanın kendini bulma mücadelesi. Hafızasını kaybetmiş lakin onu geri kazanmaya çalışan ve yolunun tamamı tehlikelerle dolu olan bir adamın heyecan yaratan hikayesi. 
Matt Damon’un bana göre en iyi filmleri bu seri. Geçmişi Olmayan Adam ile başlayan seri Medusa Darbesi, Son Ultimaton ile Matt Damon ile devam etmiş sonrasında ise Bourne’nin Mirası bir başka oyuncuyla çekilse de serinin son filmi yine Matt Damon ile Jason Bourne olarak çekilmiştir. 
Şuana kadar 5 seri film olarak çekilen filmin her bölümü ayrı bir keyif alacağınız heyecan fırtınası şeklinde devam edecek. 
Heyecanın hiç dinmediği, birinin imkansız denilebilen şeyleri gerçekleştirebildiği filmlerden hoşlanıyorsanız izlemeniz gereken filmlerin başında gelenlerden biridir Bourne serisi. 

Başlangıç (Popüler)

Birçok en iyi filmler listesinde ilk beş sırada gösterilen filmi bizimde listemize almamamız olmazdı. Leonardo Dicaprio’nun canlandırdığı karakterimiz yetenekli olduğu alan itibariyle aranan bir suçludur.
Onu kurtaracak teklif ise imkansız gibi görünen bir görevdir. Uzmanlık alanı insanların bilinçaltılarındaki en derin bilgileri bile almak olan kahramanımızın bu seferki görevi bir bilgiyi çalmak değil bilgiyi hafızaya yerleştirmektir. 
Final sahnesindeki tartışmalar halen her ortamda sürse de bize yazmayı düşünürseniz cevabını size verebiliriz. www.facebook.com/istanbultarihiyerler adresine giderek Şehrin Hikayesi sayfamızı beğenerek bizlere ulaşabilirsiniz. 

Akıl Oyunları (İyi İş)

Akıl Oyunları, Nobel ödüllü Amerikalı matematikçi John Nash’in hayat hikâyesini anlatan, ve bunu sahneye yansıtmasıyla da takdiri hak eden çok iyi filmlerden biri. 
Kendi hastalığıyla mücadelesini bambaşka unsurlara taşımış ve tüm bu imkansız denilen durumların üstesinden gelmiş bir matematikçinin hayatına odaklanıyoruz. 
Bazı insanların herkesin yapamayacağı şeyleri nasıl gerçekleştirebildiklerine şahit oluyoruz.
Otobiyografik bir tarzı kurgusal bir senaryoyla harmanlayarak anlatan film izlenmesi gerekenler listesinde de kendine yer bulmak için zorlanmıyor. 

Forrest Gump (Tom Hanks Efsanesi)

Yürüyorum, hep yürüdüm. Bazende koştum…
Tok Hanks’in yine ilginç bir karaktere büründüğü filmlerden biri. Sıcak, masum filmler deriz ya işte onlardan. Bir gün koşmaya başlar ve ondan sonra hayatı hep koşuşturmalarla geçecektir. Gün gelecek savaş kahramanı olarak ülkenin en ünlüsü olacak gün gelecek hayatından vazgeçmiş birinin en iyi dostu olup onun hayata tutunmasını sağlayacak. Ve tüm bunları çocukça olan düşünceleri ve saflığıyla gerçekleştirecek. 
Başka bir film izlemek istiyorum içim ısınsın diyorsanız Forrest Gump tam da bu filmlerden biri.

Terminal (Sıcacık Bir Film)

Tom Hanks için yaptığımız sıcak filmlerin sıcak karakterlerine bürünüyor yorumuna uyan bir başka film daha Terminal.
Ülkesinden ziyaret için Amerika’ya gelen kahramanımız tam iniş yaptığında ülkesinde darbe olur ve ülke ABD tarafından tanınmayan bir ülke olur.
Havalimanın da uluslararası kabul edilen alanda sıkışıp kalan kahramanımız ne ABD ‘ye girebilmekte ne de ülkesine dönebilmektedir.
Sıkışıp kalmıştır. Ve kendine bir yaşam alanı oluşturmuştur.
İzleyiciyle sıkı ve yakın bağlar kuran film eminim sizde oldukça hoş izlenimler ve iyi ki izlemişim söylemleri bırakacak.

Denizde İsyan (Tavsiye)

Askeri bir siyaseti ve disiplini eleştiren iki farklı bakış açısına sahip bir denizaltı kaptanı ve kaptan yardımcısının deniz altında verdikleri adeta bir savaş öyküsü.
Dünyanın en güçlü 3. insanı olarak gösterilen nükleer bombalara sahip denizaltına sahip komutanın, gelen bir emir üzerine 2. komutan ile düştüğü ayrılık üzerine yaşananlar film boyu sizi heyecan içinde tutmaya yetecek.
Denizaltına hükümeti devrilmiş muhaliflerce ele geçirilmiş Rusya’ya nükleer atılması emri gelir. Kaptan bu emri uygulamaya geçerken ikinci bir emir daha gelirken yarım kalır. 2. Kaptan bu emre ulaşmadan eyleme geçilmemesi taraftarıyken yılların tecrübesiyle pişmiş kaptan emri uygulama konusunda kararlıdır.
Bu ayrılık geminin diğer personeline de yansır ve geminin idaresi sürekli darbelerle el değiştirir.
Gene Hackman ve Danzel Washington gibi iki üst düzey oyuncunun karakterleri paylaştığı film tam bir sürükleyici film. Her anı adrenalin her sahnesi acaba ne olacak sorusuyla dolu. 
Denizde geçen en iyi filmler listesinde ilk sırada olacağını düşündüğüm film en iyi filmler listesinde de olmayı kesinlikle hak ediyor.

Stargate (Bilimkurgu Kültlerinden-Sonra yıllarca sürecek sg1, atlantis ve diğer dizi serileri)

Bilimkurgunun kapılarını açan kültlerden biri. Sezonlarca süren dizilerle devam etti. Yıllar geçti ve halen Stargate üzerine diziler devam etmekte.
Anlatılacak çok şey yok. Önce Stargate’yi izleyeceksiniz. Sonra fırsat buldukça yüzlerce bölüme yayılmış dizilerinin keyfini süreceksiniz.
Hakkında söylenmesi gereken tek şey. O bir efsane. O Stargate…

Kuraldışı (İyi Film)

Az bilinen ama sonuyla aman tanrım dedirten filmlerden biri. 
John Travolta ve Samuel Jackson ikilisinden askeri polisiye bir film.
Askeri bir birlikte cinayetler yaşanmıştır. Özel olan bu birlikteki askerlerden biri tutuklanmış ve sadece başka özel bir sektörde olan biriyle konuşacağını söylemiştir. 
Bunun üzerine hakkında rüşvet ve yolsuzluk suçlamaları bulunan eski bir asker mecburi olarak çağırılır. Böylece soruşturmayla birlikte filmimizde başlar.
Cinayeti kim işlemiştir? Orada neler olmuştur? Kimler ne yapmıştır? Bakalım gerçekler ortaya çıkarken sizi ne gibi sürprizler bekliyor olacak. 
Size şunu söyleyebilirim, asla düşündüğünüz gibi bir finalle karşılaşmayacaksınız. 

İhtiyar Delikanlı (Tavsiye)

Bilmiyorum bu filmi izledikten sonra ne düşüneceksiniz. 
İzlemesi de bitirmesi sonundaki şaşkınlığı kaldırması da zor bir film. Psikolojik gerilim, aksiyon, şiddet, birçok unsur iç içe. Hem Japon hem Amerikan versiyonu var ikisi de oldukça iyi olmakla birlikte afişini paylaştığımı izlemenizi tavsiye ederim. 

V For Vendetta (Tavsiye)

İnsanların güçlü bir otoriteye sahip hükümetler tarafından yönetildiği bir dönemdir. İnsanlar bastırılmış karşı koymayan bir toplum yaratılmıştır.
Ta ki kahramanımız ortaya çıkana kadar. O özgürlük ve adalet için insanların umudu haline gelecektir.
Anarşist bir bakış açısına sahip olan film özellikle muhalif çevrelerce oldukça beğenilen hatta ara ara kendi yaşam alanlarında gösterimleri yapılan bir filmdir.
Kahramanımızın kullandığı maske oldukça meşhur olmuş ve günümüzde bile halen kullanılmaktadır. 
Hem heyecan duyacağınız hem de felsefi olarak yeni şeyler görmenizi sağlayacak bir film olan V For Vendetta izlemenizi önereceğimiz filmlerden. Şunu söyleyebilirim kesinlikle pişman olmayacaksınız. 

Sıkıysa Yakala (İyi Film)

Steven Spielberg’in farklı filmlerinden biri Sıkıysa Yakala. Tom Hanks ve Leonardo Dicaprio gibi iki karakteristik oyuncuyla daha da güçlenen film polisiye macera türünde. 
Suçlu gerçekten suçlu mudur yoksa adalet dağıtan gerçekten adalet için mi onu kovalamaktadır. 
Oldukça sevimli izlerken kıpır kıpır bir duyguyla izleyeceğiniz bir film daha. Kesinlikle izlenmesi gereken filmler listemde olan bir film. Oldukça eğlenmiş ve keyif almıştım.

Er Ryan’ı Kurtarmak (Efsanelerden)

Çocuklarınızın hepsini kaybettiyseniz ve son çocuğunuzda savaşta cephedeyse ne olur?
Bunun öğrenilmesi üzerine bir grup askerin cephedeki o genç askeri alıp getirme görevlerinin bir savaş kahramanlığı içinde işlendiği bir film Er Ryan’ı Kurtarmak. 
Savaşın ortasındaki tüm çaresizliğin oldukça vurgulanarak işlendiği film kendi türü içerisinde en iyi filmlerden biri olarak kabul edilebilir. 
Tabancadaki son kurşunu askeri bir tanka sıkmak nedir? Cevabını bulmanız dileğiyle…

Can Dostum (Sıkı Film)

Bu Matt Damon’un genel olarak tüm filmlerini beğeniyorum. Bu filmde ise Robin Willims gibi bir usta ve Ben Afleck gibi tanınmış bir yüzle birlikte oldukça etkileyici bir filme imza atmışlar. 
Matt Damon filmde çok zeki ama serseri bir genci canlandırıyor. Üniversitede temizlik görevlisi olarak çalışırken profösörlerin öğrencilerin çözmesi için koridorda tahtaya bıraktıkları soruları tek bir çırpıda çözebilen bir genç. En zor soruların bile ertesi gün çözülmüş olarak bulunması okulda büyük bir merak uyandırır. Çünkü çözen kişinin kim olduğu bilinmemektedir.
Bir gün profösörün dört yılda çözdüğü bir denklemi çözerken yakalanır. Böylesi bir dehanın serseri bir temizlik görevlisi olması büyük bir şaşkınlık yaratmıştır. 
Onun bu olağanüstü yeteneğini kullanmak isteyen profösör onlarca psikoloğu denese de kahramanımız her birini alt edecek kadar zekidir. Bir türlü onu yola getirememektedir. Ta ki Robin Williams’ın canlandırdığı psikoloğumuzla tanışana kadar. 
Serseri dehamız ile psikoloğumuz arasındaki iletişimde filmimizin konusunu oluşturuyor. 
Filmde aklımdan hiç çıkmayan bir söz var. Ben Afleck’in oynadığı dehamızın en yakın arkadaşını canlandıran karakterin şu sözleri; ”Her sabah bu kapıyı çalarken ne istiyorum biliyor musun?…. Gerisini söylemeyeceğim onuda izlerken göreceksiniz…

Dövüş Kulübü (Popüler)

Doksanlı yılların en flaş filmlerinden biri. Senelerce sonra bile tahtını koruyan film halen izleyicilerinin favorilerinden. Brad Pitt ve Edward Norton gibi iki tanınmış karakterin ortaya koyduğu performans ise oldukça etkileyici.
Tüm filmi başka düşüncelerle izlerken finalinde bambaşka dünyalara gitmeyi seviyorsanız bu film o filmlerden. Bazı filmler sonunu bilmenize rağmen izlenir ya ben şahsımca birkaç kere izlediğim filmlerden biri olarak bunu söyleyebilirim. 
İsmi Dövüş Kulübü olsa da öyle ringlerde geçen bir film beklemeyin. Şiddet sarsıcı lakin dövüş sokakta.

12 Maymun (Eski Yıldızlardan)

Doksanlı yıllardan bu seferde bir felaket filmi.
Dünya karşı koyamadığı bir salgına yakalanmış milyarlarca insan hayatını kaybetmiştir. Gelecekte hayatta kalmayı başarmış bir grup insan, zamanda geri gitmeyi başarabilecek ve kahramanımızı geçmişe göndererek o salgının başlamasına engel olmaya çalışacaktır. 
Günümüzde dizisi de oynayan film efsane olmayı başarmış filmlerden bir tanesi. Bruge Willis ve Brat Pitt gibi ünlü oyuncuların oynadığı film özellikle felaket temalı filmler için biçilmiş bir kaftan. 

Leon (Tavsiye)

Doksanlardan kalma kült bir film daha. Efsane olmuş filmler listesinde. Sevginin Gücü. Yani Leon.
Suikastçi bir adam ve istemeye istemeye sorumluluğunu aldığı küçük bir kız. Jean Reno’nun efsaneleştiği film. 
Leon’u izlemediyseniz tıpkı Matrix’de söylediğim gibi hemen ilk işler sıralamanızı tekrardan düzenleyin.

Schindler’in Listesi (Şiddetli Tavsiye)

93 yapımlı olan Steven Spielberg yönetmenliğinde çekilen film ülkemizde 94 yılında gösterime girdi. Sinema tarihinin en iyi filmlerinden kabul edilen Schindlerlerin Listesi 2. dünya savaşı sırasında nazilerin Polonya’da uyguladığı soykırıma dikkat çekiyor.
Oscar Schindler bu soykırım sırasında tüm servetini ve kaynaklarını kullanarak kurtarabildiği kadar insanı kurtarmaya çalışıyor. 
Savaş yıllarını oldukça etkileyici biçimde yansıtan film aynı zamanda bir insan çabasının kaç hayatı değiştirebileceğini de gözler önüne seriyor.
Eğer bu güne kadar bu filmi izlemediyseniz listenize almanızı tavsiye ederim.

Son Samuray (İyi Film)

Onurlu insanların savaşları üniformalarındaki bayraklarda değil haklılığını onurluca savunanların yanında olur. 
Japonya ABD ile yakın ilişkiler kurmaya başladığında karşılıklı alışverişler içerisinde Japon ordularını eğitmek için ABD li subaylar gönderilir bölgeye. Bunlardan biride geçmişiyle yüzleşmeye çalışan kahramanımızdır.
ABD bir yandan destek verirken diğer yandan Japon kültürünün en eski unsurlarından olan samurayların devrini de bitirmek için Japon imparatorunun idarecilerini ikna etmiştir. 
Samuraylar ise imparatorlarının karşısında sesleri kısık olsa bile kültürlerini yaşatmak için son ferdine kadar savaşmaya hazırlardır. Kahramanımız ise üzerindeki Amerikan üniformasını çıkaracak ve bir samuray gibi yaşamaya başlayacaktır.
Bir yandan savaş filmi olmakla birlikte diğer yandan samuray kültürüne dair oldukça ipuçları veren film Tom Cruise gibi bir isimle birlikte farkındalığını arttırıyor.

3 İdiots (Tavsiye)

Aamir Khan’dan en güzel filmler listesinde de yer bulabilecek muhteşem bir film daha.
Aamir Khan filmde Hindistan’da ki en iyi mühendislik okuluna gelen bir öğrenciyi canlandırıyor. Hayallerinin peşinde koşan,çevresindeki yorumlara pek kafasını takmayan kahramanımız aynı zamanda okulda 2 çok iyi arkadaşta ediniyor kendisine.
Film süresince oldukça eğleneceksiniz. Birçok yerde kahkahalarınızı tutamazken diğer yandan ise eğitici ve öğretici yönüyle tanışacaksınız. Aşkta var heyecanda var hüzünde var kahkahalarda var ve tabi ki sonunda inanılmaz hadi beee dedirtecek bir finalde var.
3 İdiots sinema dünyanıza renk katacak. Sadece en iyi filmler listesinde değil muhakkak izlenmesi gereken filmler listesinde olmayı da kesinlikle hak ediyor. 

John Wick (Suikastçi Sevenlere)

O nasıl biri. Babayaga. İmkansız görevler verirsen karabasan onu çözer.
Suikast filmlerinden hoşlanıyorsanız John Wick kesinlikle en iyilerin başında gelebilecek filmlerden biri. 
Keanu Reeves’in başrollerini aldığı devam filmi de çekilen yakın zamanda 3. serisi de yayına girecek olan film bende inanılmaz bir seyir keyfi bırakmıştı. 
Karısını yeni kaybeden eski bir suikastçinin arabasını çalar ve karısının ona hediye ettiği köpeğini öldürürseniz ne olur? Hele ki bu adam karabasan lakabıyla biliniyorsa. 
İlk sahnede başlayacak adrenalin son sahneye kadar sizleri götürecek. 

Armageddon (Şiddetli Tavsiye)

Bir dönem çok moda olmuştu felaket filmleri. Onlardan en iyilerinden biri bence en iyisi de doksanlı yılların sonlarına doğru çekilen ve başrollerinde Bruce Willis, Liv Tyler ve Ben Affleck gibi güçlü isimlerin olduğu bir film olan Armageddon.
Dünya uzaydan gelen büyük bir tehditle karşı karşıyadır. Büyük bir göktaşı dünyaya doğru gelmektedir. Canlılık yok olma tehditiyle karşı karşıyadır. Göktaşını dünyaya çarpmadan önce durdurmak için ellerindeki tek plan ise göktaşına nükleer bombalar yerleştirerek onu havaya uçurmaktır. Lakin bu başarılı olması için göktaşının dibine doğru belli bir ölçüde kazılması ve bombaların oraya yerleştirilmesi gerekmektedir. 
Bunun için eldeki en güçlü isim ise petrol çıkarma işi yapan ve kendine has personeli ile çalışan kahramanımızdır. (Bruge Willis)
Kesinlikle alanındaki en iyi filmlerden ve mutlaka izlemelisiniz listenize not almalısınız. 

Cinderella Man (On Numara)

Sıradaki filmimizde Boks üzerine oturtulmuş bir film. Yine gerçek hayattan esinlenmiş bir mucizenin hikayesi. Başrollerinde ise ünlü oyuncu Russell Crowe var. Ve sizi yerinizde oturtmayacak hele finale yaklaştıkçı sizi de ringe çekecek muhteşem bir şölen. 
ABD’de ki büyük buhran döneminde James J. Braddock hem çeşitli işlerde çalışarak ailesine bakmaya çalışmaktadır. Lakin bu yeterli değildir. Ailesi dağılmak üzere olan kahramanımızın imdadına onun için dövüşler ayarlayan arkadaşı Joe yetişecektir. Ailesine bakmak için başlayan dövüşler onu tarihe geçirecek noktaya getirecektir. 
Filmde bu yükselişi anlatmakta. Konunun gerçekliği oyuncuların yeteneğiyle birleşince bizlere de inanılmaz bir sinema zevki yaşamak düşüyor.

Çıldırış (İyi Film)

Psikolojik gerilim filmleri listesinde de ilk sıralarda olmayı hakeden bir film çıldırış. Zaman yolculuğu temasını tamamen psikolojik gerilim hattında ilerleyerek işleyen film 2000 li yılların başında gösterime girdiğinde oldukça başarılı bulunmuş ve günüme gelen süreç içerisinde de izleyenler tarafından dikkate alınması gereken filmler listesinde hep yer bulmuştur.
Filmde kahramanımız körfez savaşı gazisidir. Başından yaralanmıştır. Doğduğu yere gitmek için harekete geçen kahramanımız gözlerini birden bir hastanede açar. Filmimizin ilerleyişi de bu hastanede yaşananlar ve hafızasında tam hatırlayamadığı ama sık sık canlanan olaylar etrafında dönmektedir. Özellikle sonuyla da ilgi uyandıran film hem gerilim hem zaman yolculuğu iç içe olsun diyenler için önereceğimiz filmlerin başında geliyor.

Yaşam Kodu (Süper)

Son dönemlerde yayına giren filmler listesinde de ön sıralarda yer alan yaşam şifresi her anında bize etkileyici anlar yaşatan bir film. 
Kahramanımız uyandığında kendini askeri bir deneyin içinde bulur. Bir görev almıştır bir suçluyu tespit etmesi gerekiyordur ve bu görevi yerine getirmek için kısa bir vakti vardır. Çünkü bu vakit her dolduğunda kahramanımız en başa dönmekte ve işine yeniden başlamaktadır.
Film işleyişimiz bir trende geçmektedir. Kahramanımız her trene dönüşünde yeni yollar deneyerek suçluyu bulmaya çalışacaktır. Lakin trende birde kadın vardır. Suçluyu ararken bir yandan da bu kadını yavaş yavaş tanımaya başlayacaktır. 
Her anını yine keyifle izleyeceğiniz filmlerden olan yaşam şifresi aynı zamanda müthiş de bir son hazırlamış izleyicisine. 

John Q (Şiddetli Tavsiye)

Yine Danzel Washington, yine muhteşem bir film. 
Çocuğunun kalp hastalığı öğrendikten sonra onu hayatta tutmak için her şeyi deneyen bir babanın öyküsü. 
Çocuğu için yeni bir kalp gerekmektedir ve sigorta tedavi masraflarını karşılamamaktadır. Bunun üzerine her şeyi deneyen baba en sonunda hastaneyi işgal eder ve onlarca kişiyi rehine olarak alır. Tek bir talebi vardır çocuğunun iyileşmesi için gerekenlerin yapılması.
Danzel hemen her filminde olduğu gibi yine muhalif eleştirileri de filme taşıyor. Bu seferki eleştiri ise Amerikan sağlık sistemi üstüne. 
İzlediğim en iyi filmlerden biri olarak görüyorum bu filmi. Kategori olarak rehine filmleri diye bir tür açabiliriz ama genel bir film listesinde de John Q olmazsa olmaz. 

Piyanist (Popüler)

Yönetmenliğini Roman Polanski’nin yaptığı film 2002 yapımı film birçok izleyicinin en favori filmlerinden biri olarak sinemadaki yerini aldı. 
2. Dünya savaşı sırasında nazi soykırımına dikkat çeken film Polonyalı bir piyanistin hayatta kalma mücadelesini işliyor. Piyanisti ünlü oyuncu Adrien Brody ‘in canlandırdığı film sinemalarda gişede de oldukça büyük başarı elde etmişti. 
Oldukça etkili bir işleyişi sahip olan film bir kahramanlık hikayesine değil hayatta kalmak için verilen müadeleye dikkat çekiyor. 
”O halde neden üzerinde Nazi üniforması var? 
Çünkü çok üşüyordum.”

Yerdeki Yıldızlar (İyi Film)

İshaan henüz sekiz yaşında 1. sınıfı 2. kez tekrar eden bir çocuktur. Öğretmenleri tarafından zeka sorunlu olarak tanımlanan İshaan en sonunda öğretmenlerinin baskısıyla başka bir okula gönderilir.
Burada da onun için çok birşey değişmeyecektir taa ki okula geçici olarak gelen resim öğretmeniyle tanışana dek.
Resim öğretmenimiz hepimizin çok yakından tanıdığı sinema dünyasının en önemli ve kaliteli isimlerinden biri olan Aamir Khan. Öğretmenimiz çocuktaki yeteneği keşfedecek ve uyumsuz görünen o çocuğun neler yapabileceğini hep birlikte izleyerek göreceğiz.
Film bir yanıyla çok sıcak, bir yanıyla eğitici ve diğer bir yanıyla da duygularınızı sınıyor.
Yerdeki Yıldızlar diğer bir ismiyle Her Çocuk Özeldir izledikten sonra iyi ki de izlemişim diyeceğiniz filmler kategorisinde. 

 

Ben Kimim (On Numara)

Bilginin gelişmesi insanlığı yeni bir döneme de getirdi. Teknolojik ilerlemeler artık dünyayı bilişim dünyası haline getirdi. Her yaşam biçiminin olduğu gibi bilişim dünyasınında kendine ait güçleri vardır.
O güçlerin en ileri olan gruplarından birine de Hackerlar diyoruz.
Hacker konulu yapılmış kesinlikle en iyi film. Heyecan dolu bir akış ve muhteşem bir son. Böyle bir yapım tabiki en iyiler listesinde olmayı hakediyor. 

Yeşil Sokak Holiganları (Futbol Amigoları İçin)

Futbol ve taraftarlık üzerine yapılmış en güzel film hangisidir diye merak edersek o film kesinlikle Yeşil Sokak Holiganları’dır. Filmin konusu kısaca West Ham United, sarhoş olmak ve dövüşmek. 
Matt Harward’da gazetecilik eğitimi almaktadır. Bir gün arkadaşını korumak için okuldan atılır. İngiltere’ye ablasının yanına giden Matt burada eniştesinin kardeşi Pete ile tanışır. Pete ünlü taraftar grubu GSE nin başıdır ve Matt onunla birlikte bu gurubun önde gelen isimleriyle tanışacaktır. 
Bu yeni arkadaşlarının hepsi holigandır ve İngiltere’de ün salmak için mücadele etmektedirler. 
Bakalım Matt futbolun neresinde kalacak, holiganizme karşı nasıl refleks gösterecek?
Film İngiltere’de ki holiganlığın boyutlarını çok iyi yansıtıyor. Başından sonuna kadar izleyiciye hakkını teslim eden film spor filmleri listesinin elbette olmazsa olmazlarından.

Son Kale (Sağlam Film)

Pek fazla bilinmese de oldukça etkileneceğinizi düşündüğümüz bir film Son Kale.
Askeri bir cezaevine gönderilen çok ünlü eski bir generalin hapishanedeki askerlerle olan ilişkileri ve kendini önemli biri olarak gören hapishane müdürü arasındaki çekişmenin anlatıldığı bir film. 
Cezaevi müdürünün elinde idari güç, silahlı görevliler ve işbirlikçi mahkumlar varken general bu savaşı suçlu eski askerlerle vermek zorundadır.
Etkileyici bir film olarak nitelendirdiğim Son Kale’yi beğeneceğinizden kuşkum yok. O yüzden en iyiler listemde olmasa olmazdı.

Unutulmaz Titanlar (Danzelli Sporseverlere)

Amerikan futbolu üzerine çekilmiş en iyi filmlerden birisi Unutulmaz Titanlar. Başrollerinde de Danzel Washington gibi bir sinema efsanesi. En başından muhteşem sonuna kadar sizi içine çekecek bir film. 
1971 yılında Virgnia eyaleti ırkçılığın oldukça yoğun olduğu bir bölgedir. Yerli halkın en büyük eğlencesi lise futboludur. Oynanan her maç adete yılbaşı kutlamaları şeklinde geçmektedir. 
Eyalet yetkilileri bir gün ırkçılığa karşı sadece siyahilere eğitim veren bir okulla sadece beyazlara eğitim veren bir okulu birleştirirler. Birleşmeyle birlikte takımın başına da Koç Herman Boone (Denzel Washington) getirilir. Bu kasaba halkı ve okul yönetimi içinde hoş karşılanmayan bir durumdur.
 Takıma yıllardır koçluk yapan Bill Yoast oldukça sevilen bir karakterdir. Lakin artık yeni koç vardır ve ya onun altında çalışacaktır ya da artık takımın içinde olmayacaktır. Prensip sahibi ve onurlu iki insan olan Boone ve Yoast aralarında ortak noktalar bularak olayı bir gurur meselesi haline getirmemeye özen gösterirler. Özen gösterdikleri bir diğer nokta ise takımdaki gençlerin birbirlerine saygı duymalarını sağlamak olur.
Bu ikili bir yandan yerli halkın önyargılarını kırmak için büyük bir sınav verecekler diğer yandan ise yeni ortaya çıkan bu takımı başarıya ulaştırmaya çalışacaklardır. 

Yedi (Seven)

Doksanlı yılların en önemli filmlerinden biri daha karşımızda. Seven. Başrollerini Brad Pitt ve Morgan Freeman gibi iki güçlü oyuncunun oynadığı film suç kategorisinin en iyi filmlerinden biridir. 
Gösterildiği dönemde büyük ilgi gören filmin daha o zamanlar klasikler arasına gireceği dile getirilmiş ve zamanda bu öngörüyü haklı çıkarmıştır. 
Hristiyanlık inançlarına göre yedi büyük günah; Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü,Kıskançlık, Oburluk,Yıkıcılık ve Tembellik. Ve bu günahları işleyenleri seçerek öldüren bir seri katil. Seri katili yakalamak için inanılmaz bir çaba gösterenler.
Büyük bir keyifle izleyeceğiniz film aynı zamanda oldukça şaşıracağınız bir sonla keyfinize keyif katacak. 
Özellikle polisiye suç temalı filmleri seviyorsanız ve ben filmde ters köşe olmak istiyorum diyorsanız filmimizi listenize ekleyin.

Jüri 

2003 yapımlı filmimiz kadrosunda kimler yok ki? John Cussak, Gene Hackman, Dustin Hoffman…
Avukat Wendal Rohr(Dustin Hoffman) kocasının ölümünden çok uluslu bir silah şirketini sorumlu tutan genç bir kadının avukatlığını üstlenir. 
Davalı şirketin avukatı ise  Jüri danışmanı Rankin Fitch’dir (Gene Hackman). Fitch davanın sonucuna karar verecek jürnin seçimi ve jüri üyelerinin yönlendirilmesi konusunda uzmandır. Oldukça agrasif bir anlayışa sahip olan Fitch davayı kazanmak adına her türlü yola başvurma konusunda uzmandır.
Jüriler seçilir. Fakat jürinin içerisinde icholas Easter (John Cusack) adlı gizemli bir kişi bulunmaktadır. Her iki avukatla da temasa geçen Easter neyin peşindedir?
Final sahnesine kadar adrenalini bir an olsun eksiltmeyen film yine oldukça etkileyici sonuyla da seyirci üzerinde iz bırakmaktadır.
İshaan henüz sekiz yaşında 1. sınıfı 2. kez tekrar eden bir çocuktur. Öğretmenleri tarafından zeka sorunlu olarak tanımlanan İshaan en sonunda öğretmenlerinin baskısıyla başka bir okula gönderilir.
Burada da onun için çok birşey değişmeyecektir taa ki okula geçici olarak gelen resim öğretmeniyle tanışana dek.
Resim öğretmenimiz hepimizin çok yakından tanıdığı sinema dünyasının en önemli ve kaliteli isimlerinden biri olan Aamir Khan. Öğretmenimiz çocuktaki yeteneği keşfedecek ve uyumsuz görünen o çocuğun neler yapabileceğini hep birlikte izleyerek göreceğiz.
Film bir yanıyla çok sıcak, bir yanıyla eğitici ve diğer bir yanıyla da duygularınızı sınıyor.
Yerdeki Yıldızlar diğer bir ismiyle Her Çocuk Özeldir izledikten sonra iyiki de izlemişim diyeceğiniz filmler kategorisinde. 

300 Spartalı 

Tarihin en büyük direnişlerinden biri. Termopolie savaşı ve Leonidas efsanesi.
300 Spartalı askeri 1 milyonluk Pers ordusunu durduruyor. Onların tarihe geçen bu direnişi Yunan halklarının kurtuluşu oluyor.
Gerçek bir hikayeden yola çıkılarak çekilen film hem anlattığı olayın yaşanmışlığı hem de karakterlerin hafızamıza kazanması ile tam bir sinema şölenine dönüşüyor. 
Devam filmi de çekilen 300 Spartalı kesinlikle izlemeniz gereken filmler listesinde olmalı.
Bu hikayenin İstanbul’a kadar uzanan bir ayağı da var. Okumak için lütfen tıklayınız

Kurtuluş Günü (Sıkı Bilimkurgu)

Başrollerini Will Smith’in oynadığı 96 yapımlı filmin yakın zamanda devam filmi de gösterime girmişti.
Will Smith’in uçak pilotu Stevan’e canlandırdığı filmde bir sabah insanlar uyandıklarında gezegenin uzaylılar tarafından kuşatıldığını görürler. 
Uzaylıların dost mu düşman mı olduklarını anlamaya çalışırken uzaylılar saldırıya geçer. 
İnsanlık ve uzaylılar arasında geçen savaş konulu filmler içerisinde en iyilerinden biri olduğunu düşündüğüm Kurtuluş Gününü izlerken oldukça keyif alacağınızdan eminim. 

Testere

Hayatta kalmak için nelerden vazgeçebilirdiniz?
Gözlerini açtığında kendini bir tuzak ya da kapan içinde bulan kişiler ve onlara hayatta kalmaları için sunulan seçenekler. Bu seçenekler hiçte kolay seçenekler değildir. Gözünü çıkarmak, bacağını kesmek gibi şiddeti son derece yüksek talepler.
İlk filmiyle efsane olacak bir kurguya ve işleyişe sahip olan film sonraki filmlerinde çoğu devam filminin uğradığı hüsrana uğruyor.
Devam filmlerini bir kenara bırakacak olursak ilk filim oldukça güçlü bir kurguya sahip.
Şiddete dönük sahnelerden rahatsız olmuyorsanız Testere izlenebilecek filmler listesinde olmayı hakediyor. Şiddet sizi etkiliyorsa izlenmemesi gereken filmler listesinde de en başlarda olacağından kuşkunuz olmasın.

Şeytana Karşı (Sıkı Film)

İsmine bakıp korku filmi sanmayın. Şeytana iskandinavya da yatılı bir okulda geçen bir film.
Eric üvey babasından işkence görerek yetişmiş bir çocuktur. Bu onun ruhsal durumunu zorlu bir hale getirmekle birlikte şiddete yönelikte biri yapmıştır. Üvey babası Eric’i yatılı bir okula gönderdiğinde herşeyin yeniden başlayacağını düşünmektedir.
Lakin gittiği okul oradaki bir grup aristokrat çocuğu öğrencinin elindedir. İdarenin ve öğretmenlerinde okulda pek sözü geçmemektedir.
İşte hikayemiz Eric ve bu diğer öğrenciler arasında gelişen olayları konu alıyor.

Soysuzlar Çetesi

Quentin Tarantino‘nun yazıp yönettiği, başrollerini Brad Pitt ve Diane Kruger’ın paylaştığı film sekiz dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.
Nazi kuşatması altındaki Fransa’da geçen film savaşta ailesini kaybedenlerden biri olan Shosanna, Avrupa’nın farklı bir ülkesinde kendi askerlerini Nazilere karşı örgütleyen Teğmen Raine ve bir  Alman aktrisin yolları, Shosanna’nın işlettiği bir sinema salonunda kesişecektir. 

Koç Carter

Basketbol üzerine çekilmiş en iyi filmler listesi yapsak birinci sırada Koç Carter olur dersek çokta haksızlık yapmış olmayız. Ünlü oyuncu Samuel L. Jacksonn un başrollerinde kahramanımızı canlandırdığı film sadece spor filmi olmanın dışında, öğrencilerin eğitim hayatlarına da giren ve o zorlukları da yansıtmayı başaran bir yapıt.
Filmin konusuna kısaca değinecek olursak;
Koç Ken Carter mezun olduğu Richmond Lisesinden koçluk için teklif alır ve bu teklifi kabul eder.
Eskiden başarılıda bir oyuncu olan kahramanımız oyuncuların sadece sportif başarısıyla değil eğitim hayatlarıylada yakından ilgilidir. Takımın başına geçtiğinde oyuncularına bir sözleşme imzalatır. Belli bir not ortalamasının üzerinde olacaklar, en ön sırada oturacaklar ve tüm derslere katılacaklardır. 
İşinde oldukça disiplinli olan ve bu katı kurallara bağlı kalan Koç Carter bakalım henüz hiçbir tecrübesi olmayan bir takımdan hem başarıyı getirebilecek hem de oyuncuların eğitim alanındaki başarılarını sağlayabilecek mi? 
Film başladığı andan itibaren sizi içine çekiyor. Ve sanki o çocuklarla birlikte oynadığınızı hissediyorsunuz. Son sahnesine kadar hop oturup hop kalkacaksınız. 

Özgürlük Yazarları (Tavsiye)

Erin Gruwell  henz öğretmenliğinin başında genç bir öğretmendir. Wilsonn lisesinde göreve başlayacaktır. Daha ilk öğretim gününde sınıfa adım attığında onu bekleyen zorlukları farkedecektir.
Her biri bir çeteye ait olan latinler, ırkçılar, afrika kökenliler vs vs..
Erin okulda yok sayılan bu sınıf öğrencileriyle iletişim kurmaya çalışacaktır. Onları dinleyecek birlikte üretmeye başlayacaktır. Tabi ki bu hiçte kolay olmayacaktır.
Amerikanın arka sokaklarını, alt tabakasını oldukça iyi yansıtan film aynı zamanda bir eğitimcinin neleri başarabileceği konusunu çokta iyi anlatıyor. 
Özellikle sınıf içinde geçen filmlere meraklıysanız Özgürlük Yazarları tamda size göre. 

Mıracle

Başrollerinde Kurt Russell’in oynadığı, ismi gibi efsane bir film. 1980 kış olimpiyatlarında gerçekleşen bir mucizenin gerçek öyküsü. 
Kurt Russell filmde Herb Brooks’u canlandırıyor. Ve sıradan bir takımla, sıradan insanlarla bir mucizeyi gerçekleştirmeye çalışıyor. 
Buz hokeyi üzerine çekilmiş film gerek gerçekliği, gerekse yaşanmışlıklarıyla birlikte bir yandan muhteşem bir spor filmini diğer tarafıylasada hüznü içinde barındırıyor. 
Kendi alanında kesinlikle ilk sırada yer alacak filmi spor filmleri sıralamasında da üst sıralarda olması gerektiğini düşünüyoruz. İzlediğinizde bize hak vereceksiniz.

Şeytanın Avukatı (Eskilerden)

Doksanlı yılların bir başka güçlü filmlerinden biride Şeytanın Avukatı. 
Al Pacino ve Keanu Reeves gibi iki güçlü oyuncunun rol aldığı film özellikle mahkeme salonlarında geçen duruşma filmlerini sevenlerin ilk tercihlerinden olabilecekleri bir film.
O güne kadar hiç dava kaybetmemiş genç bir avukat, son davasında bir suçluyu kurtaracak kadar mesleğinin kurallarını iyi oynayan bir avukattır. Bu son dava sonrasında ise çok güçlü bir hukuk firmasından iş daveti alır. Artık büyük bir şehirde büyükler ligindedir.
Peki bakalım bu hızlı yükseliş beraberinde mutluluğu getirecek midir?
Doksanlı yılların filmi olsada halen özgünlüğünü koruyan bir film olan Şeytanın Avukatı izlemeniz gerekenler listesinde olmalı.

Kuzuların Sessizliği

Bir başka doksanlı yıllar filmlerinden biri Kuzuların Sessizliği. 
Psikolojik gerilim türünün en iyilerinden olan filmde Anthony Hopkins ve Judie Foster ikilisini izleyeceğiz. Sadece Hannibal Lecter’ın birkaç dakikalık performansını görmek için bile izlemeye değer film. 
İnsanları yiyen, derilerinden kıyafetler yapan bir seri katil, onun elinden bir kadını kurtarmak için başka bir psikopat olan Hannibal’dan destek alan bir ajan.
Birçok sonradan çekilecek filme ilham kaynağı olan film, bazen şaşırtıcı bazen içinizin kaldırmayacağı sahnelere sahip. 
Psikolojik gerilim filmleri favorinizse Kuzuların Sessizliği de sizdeki yerini alacaktır. 

Titanik

Bazı filmler anlatılmaz zaten yediden yetmişe herkese malolmuştur. Gerek müziği gerekse bazı sahneleriyle herkesin hayatına girmiş olan bir film Titanik.
Çok bir şey anlatmaya gerek yok hemen herkes tarafından hakkında bilgi olunan filmi ola ki henüz izlememişseniz hemen günlük işler listenize alın. Titanik’in izlenmediği bir sinema listesi olamaz.

Kapıdaki Düşman (Tavsiye)

2. Dünya savaşında naziler sovyet topraklarına saldırmışlardır. Savaşın en çetin geçtiği yerlerden biride Stalingrad’dır. 
Sovyet keskin nişancı Vassili Zaitsev ve Alman keskin nişancı Erwin König. İki keskin nişancı arasında kıyasıya bir mücadele vardır.
Vassili Zaitsev Nazi ilerleyişine karşı sovyet halkına umut olmuş ve savaşın yönünü değiştiren kahramanlardan biri olmuştur.
Jean-Jacques Annaud yönetmenliğindeki film 2001 yapımı kesinlikle izlediğiniz en iyi filmler listesine girecektir. 

 

Zindan Adası

The Departed (Köstebek)

Adalet

Dünyalı (Şiddetli Tavsiye)

Prestij

Marslı (Şiddetli Tavsiye)

Şimdi Ya Da Asla

Onurlu Bir Adam (Sıkı Film)

 

Ben Efsaneyim

1900 Efsanesi (Şiddetli Tavsiye)

PK (Tam Bir Şölen)

Hint sineması sinema dünyasında şov yapmaya devam ediyor. Aamir Khan’dan uzun süreli bir şölen. Kahkahalar kahkahaları kovalarken bir yanda da böyle bir şeyi biz yapabilir miydik diye düşüneceksiniz.
Biz uzaylı dünyaya gelir. Ve geldiği gibi soyulur. Tanrının her şeyi bildiğini öğrenince çaldırdığı uzay aracının anahtarını tanrıya ulaşırsa bulabileceğini düşünür. Ve bin tanrılı memlekette her inancın tanrısına ulaşmaya çalışacaktır. 
Kısaca bir uzaylı ve tanrıyı aradığı yolculuğu. Çok gülecek çok keyif alacaksınız. Sıkıldığınızda aklınıza gelecek ve birkaç kere daha izleyeceksiniz. 

Gazap Ateşi ( Danzel Klasiği)

Pek fazla bilinmese de suikastci, rehine gibi temalı aksiyon yapılarının bence en iyisi Gazap Ateşi. Zaten başrollerinde de Danzel Washington oynuyor. 
Geçmiş yıllarında CIA ye çalışan şimdilerde ise geçmişteki hatalarını, yaptıklarını düşünerek alkol bağımlısı olmuş bir adamın öyküsü. CIA yıllarında dünyanın birçok yerinde operasyonlar düzenlemiş, bir insanın yapabileceği hemen her şeyi yapmıştır.
Uzun bir zaman sonra yakın arkadaşı ona bir koruma görevi ayarlayacak ve bu iş onun hayatında yeni bir başlangıç olacaktır.
Lakin mutluluklar uzun değildir. Küçük arkadaşı kaçırılmış ve öldürülmüştür. Sırada intikam vardır. Ve bu intikam öyle böyle değildir. Bu intikamı kısaca filmin içinden bir replikle anlatayım;
”Bugüne kadar çok şeyler yaptı ama şimdi en büyük şahaserini yaratmak üzere.”
Sonunda etkileyici bir final mi bekliyorsunuz? Tüyleriniz diken diken olabilir….

Yeşil Yol (Efsane)

Tom Hanks’in muhteşem bir performans sergilediği filmlerden biri. Listemize birkaç yerden giren Tom Hanks böyle filmlerde inanılmaz bir şekilde karaktere bürünüyor. Hani rol oyuncuya yakışır derler ya böyle roller kesinlikle ona yakışıyor.
Yine hapishanede geçen filmlerden. Suçsuz ama idam cezasına çarptırılmış bir mahkum. Ve onunla gardiyanlar arasında yaşananlar. Yakın bir zaman sonra idam edilecek mahkum gardiyanların güvenini kazanır ve doğaüstü güçlerini insanlar için kullanmaya çalışır.
Filmin işleyişi oldukça bağlayıcı olmakla birlikte bazı sahnelerinde gözyaşlarınızı tutmakta zorlanacaksınız. Çabuk ağlayan biriyseniz yanınıza bolca mendil almanızı öneririz. 

Gladyatör (Popüler-Kalite)

Krallar öldüklerinde genelde yakınları da siyasetten hatta krallıktan uzaklaştırılmak istenir. Roma Kralı Marcus Aurelius öldüğünde tahta hırsları kişiliğini yenmiş biri olan oğlu çıkar. 
Kahramanımız ise ordular komutanı bir generaldir. Ve kralına oldukça bağlıdır. Bunu bile Aurelius’un tahta yeni çıkan oğlu ilk iş olarak generali ortadan kaldırmak ister.
General bu durumdan kurtulacak lakin artık köle olarak dövüşen bir gladyatör olacaktır. Film bu köle dövüşlerinden başlayarak her şeyini yok etmeye çalışan kralı tahtından etmeye çalışmasına kadar geçen süredeki Gladyatörmüzün hayatına yoğunlaşacak.
Tarihi anlatımların çok iyi yansıtıldığı film, Russell Crowe’nin müthiş oyunculuğuyla birlikte en iyi filmler listemizde olmayı hak ediyor. 

Kelebek Etkisi (Tavsiye)

”Okyanusun bir ucundaki bir kelebeğin kanat çırpınışları diğer ucunda büyük bir tusunamiye neden olabilir”
Böyle bir teori bilimsel bir irdelemeyle sinemaya dökülmüş. Felsefi anlamda bana göre en iyi film olarak gördüğüm Kelebek Etkisi ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesinde kesinlikle olmalı.
Yanılmıyorsam 11 kereden fazla izledim ve her izlediğimde yeni bir şeyler keşfettiğimi fark ettim. İlk izlediğimde anladığımı düşündüğüm her şey ikinci izlediğimde sanrı oldular. 
Filmin bir başka ilginç özelliği de iki farklı sonunun çekilmiş olması. Yani filmin iki farklı bitişi var. Hangisini izlediyseniz filmden sonra diğer sonunu arayınız. 
Güzel filmlerin berbat devamları olur ilkesini Kelebek Etkisi de bozmamış ve 2004 yapımlı muhteşem bir filmin ardından oldukça sıradan 2,3 gibi serileri çekildi. İzlenmeli mi? Siz bilirsiniz. Benim önerim sadece ilk filme. 

Diğerleri (The Others) (Korku- Tavsiye)

Korku filmlerinin bana göre kesinlikle en iyisi. Kansız korku diye nitelendirdiğim (cinayet, katliam, kan gibi olgular üzerine olmayan) harikulade bir film. Muhteşem bir kurgu ve inanılmaz bir final.
Hani bazı sonlarda; Nasıl olur? Hadi yaaa!! Yok artık! dedirtir ya işte bu film o filmlerden. Her sahnesi sizi gerekecek ve muhteşem bir finalle doyum noktasına ulaşacaksınız.
Kanımca korku filmlerinin en iyisi olarak görsem de aynı zamanda tüm zamanların en iyi filmleri listesinin de üst basamaklarında olmayı kesinlikle hak ediyor.

Bourne Serisi (Suikastçi Sevenlere)

Bir başka suikastci filmi. Aksiyonun hiç düşmediği, adrenalinin her saniyesinde aktığı ve seri filmleri ender güzel olan birkaç örneğinden biri. 
Özel amaçlar için yetiştirilmiş bir ajanın kendini bulma mücadelesi. Hafızasını kaybetmiş lakin onu geri kazanmaya çalışan ve yolunun tamamı tehlikelerle dolu olan bir adamın heyecan yaratan hikayesi. 
Matt Damon’un bana göre en iyi filmleri bu seri. Geçmişi Olmayan Adam ile başlayan seri Medusa Darbesi, Son Ultimaton ile Matt Damon ile devam etmiş sonrasında ise Bourne’nin Mirası bir başka oyuncuyla çekilse de serinin son filmi yine Matt Damon ile Jason Bourne olarak çekilmiştir. 
Şuana kadar 5 seri film olarak çekilen filmin her bölümü ayrı bir keyif alacağınız heyecan fırtınası şeklinde devam edecek. 
Heyecanın hiç dinmediği, birinin imkansız denilebilen şeyleri gerçekleştirebildiği filmlerden hoşlanıyorsanız izlemeniz gereken filmlerin başında gelenlerden biridir Bourne serisi. 

Başlangıç (Popüler)

Birçok en iyi filmler listesinde ilk beş sırada gösterilen filmi bizimde listemize almamamız olmazdı. Leonardo Dicaprio’nun canlandırdığı karakterimiz yetenekli olduğu alan itibariyle aranan bir suçludur.
Onu kurtaracak teklif ise imkansız gibi görünen bir görevdir. Uzmanlık alanı insanların bilinçaltılarındaki en derin bilgileri bile almak olan kahramanımızın bu seferki görevi bir bilgiyi çalmak değil bilgiyi hafızaya yerleştirmektir. 
Final sahnesindeki tartışmalar halen her ortamda sürse de bize yazmayı düşünürseniz cevabını size verebiliriz. www.facebook.com/istanbultarihiyerler adresine giderek Şehrin Hikayesi sayfamızı beğenerek bizlere ulaşabilirsiniz. 

Akıl Oyunları (İyi İş)

Akıl Oyunları, Nobel ödüllü Amerikalı matematikçi John Nash’in hayat hikâyesini anlatan, ve bunu sahneye yansıtmasıyla da takdiri hak eden çok iyi filmlerden biri. 
Kendi hastalığıyla mücadelesini bambaşka unsurlara taşımış ve tüm bu imkansız denilen durumların üstesinden gelmiş bir matematikçinin hayatına odaklanıyoruz. 
Bazı insanların herkesin yapamayacağı şeyleri nasıl gerçekleştirebildiklerine şahit oluyoruz.
Otobiyografik bir tarzı kurgusal bir senaryoyla harmanlayarak anlatan film izlenmesi gerekenler listesinde de kendine yer bulmak için zorlanmıyor. 

Forrest Gump (Tom Hanks Efsanesi)

Yürüyorum, hep yürüdüm. Bazende koştum…
Tok Hanks’in yine ilginç bir karaktere büründüğü filmlerden biri. Sıcak, masum filmler deriz ya işte onlardan. Bir gün koşmaya başlar ve ondan sonra hayatı hep koşuşturmalarla geçecektir. Gün gelecek savaş kahramanı olarak ülkenin en ünlüsü olacak gün gelecek hayatından vazgeçmiş birinin en iyi dostu olup onun hayata tutunmasını sağlayacak. Ve tüm bunları çocukça olan düşünceleri ve saflığıyla gerçekleştirecek. 
Başka bir film izlemek istiyorum içim ısınsın diyorsanız Forrest Gump tam da bu filmlerden biri.

Terminal (Sıcacık Bir Film)

Tom Hanks için yaptığımız sıcak filmlerin sıcak karakterlerine bürünüyor yorumuna uyan bir başka film daha Terminal.
Ülkesinden ziyaret için Amerika’ya gelen kahramanımız tam iniş yaptığında ülkesinde darbe olur ve ülke ABD tarafından tanınmayan bir ülke olur.
Havalimanın da uluslararası kabul edilen alanda sıkışıp kalan kahramanımız ne ABD ‘ye girebilmekte ne de ülkesine dönebilmektedir.
Sıkışıp kalmıştır. Ve kendine bir yaşam alanı oluşturmuştur.
İzleyiciyle sıkı ve yakın bağlar kuran film eminim sizde oldukça hoş izlenimler ve iyi ki izlemişim söylemleri bırakacak.

Denizde İsyan (Tavsiye)

Askeri bir siyaseti ve disiplini eleştiren iki farklı bakış açısına sahip bir denizaltı kaptanı ve kaptan yardımcısının deniz altında verdikleri adeta bir savaş öyküsü.
Dünyanın en güçlü 3. insanı olarak gösterilen nükleer bombalara sahip denizaltına sahip komutanın, gelen bir emir üzerine 2. komutan ile düştüğü ayrılık üzerine yaşananlar film boyu sizi heyecan içinde tutmaya yetecek.
Denizaltına hükümeti devrilmiş muhaliflerce ele geçirilmiş Rusya’ya nükleer atılması emri gelir. Kaptan bu emri uygulamaya geçerken ikinci bir emir daha gelirken yarım kalır. 2. Kaptan bu emre ulaşmadan eyleme geçilmemesi taraftarıyken yılların tecrübesiyle pişmiş kaptan emri uygulama konusunda kararlıdır.
Bu ayrılık geminin diğer personeline de yansır ve geminin idaresi sürekli darbelerle el değiştirir.
Gene Hackman ve Danzel Washington gibi iki üst düzey oyuncunun karakterleri paylaştığı film tam bir sürükleyici film. Her anı adrenalin her sahnesi acaba ne olacak sorusuyla dolu. 
Denizde geçen en iyi filmler listesinde ilk sırada olacağını düşündüğüm film en iyi filmler listesinde de olmayı kesinlikle hak ediyor.

Stargate (Bilimkurgu Kültlerinden-Sonra yıllarca sürecek sg1, atlantis ve diğer dizi serileri)

Bilimkurgunun kapılarını açan kültlerden biri. Sezonlarca süren dizilerle devam etti. Yıllar geçti ve halen Stargate üzerine diziler devam etmekte.
Anlatılacak çok şey yok. Önce Stargate’yi izleyeceksiniz. Sonra fırsat buldukça yüzlerce bölüme yayılmış dizilerinin keyfini süreceksiniz.
Hakkında söylenmesi gereken tek şey. O bir efsane. O Stargate…

Kuraldışı (İyi Film)

Az bilinen ama sonuyla aman tanrım dedirten filmlerden biri. 
John Travolta ve Samuel Jackson ikilisinden askeri polisiye bir film.
Askeri bir birlikte cinayetler yaşanmıştır. Özel olan bu birlikteki askerlerden biri tutuklanmış ve sadece başka özel bir sektörde olan biriyle konuşacağını söylemiştir. 
Bunun üzerine hakkında rüşvet ve yolsuzluk suçlamaları bulunan eski bir asker mecburi olarak çağırılır. Böylece soruşturmayla birlikte filmimizde başlar.
Cinayeti kim işlemiştir? Orada neler olmuştur? Kimler ne yapmıştır? Bakalım gerçekler ortaya çıkarken sizi ne gibi sürprizler bekliyor olacak. 
Size şunu söyleyebilirim, asla düşündüğünüz gibi bir finalle karşılaşmayacaksınız. 

İhtiyar Delikanlı (Tavsiye)

Bilmiyorum bu filmi izledikten sonra ne düşüneceksiniz. 
İzlemesi de bitirmesi sonundaki şaşkınlığı kaldırması da zor bir film. Psikolojik gerilim, aksiyon, şiddet, birçok unsur iç içe. Hem Japon hem Amerikan versiyonu var ikisi de oldukça iyi olmakla birlikte afişini paylaştığımı izlemenizi tavsiye ederim. 

V For Vendetta (Tavsiye)

İnsanların güçlü bir otoriteye sahip hükümetler tarafından yönetildiği bir dönemdir. İnsanlar bastırılmış karşı koymayan bir toplum yaratılmıştır.
Ta ki kahramanımız ortaya çıkana kadar. O özgürlük ve adalet için insanların umudu haline gelecektir.
Anarşist bir bakış açısına sahip olan film özellikle muhalif çevrelerce oldukça beğenilen hatta ara ara kendi yaşam alanlarında gösterimleri yapılan bir filmdir.
Kahramanımızın kullandığı maske oldukça meşhur olmuş ve günümüzde bile halen kullanılmaktadır. 
Hem heyecan duyacağınız hem de felsefi olarak yeni şeyler görmenizi sağlayacak bir film olan V For Vendetta izlemenizi önereceğimiz filmlerden. Şunu söyleyebilirim kesinlikle pişman olmayacaksınız. 

Sıkıysa Yakala (İyi Film)

Steven Spielberg’in farklı filmlerinden biri Sıkıysa Yakala. Tom Hanks ve Leonardo Dicaprio gibi iki karakteristik oyuncuyla daha da güçlenen film polisiye macera türünde. 
Suçlu gerçekten suçlu mudur yoksa adalet dağıtan gerçekten adalet için mi onu kovalamaktadır. 
Oldukça sevimli izlerken kıpır kıpır bir duyguyla izleyeceğiniz bir film daha. Kesinlikle izlenmesi gereken filmler listemde olan bir film. Oldukça eğlenmiş ve keyif almıştım.

Er Ryan’ı Kurtarmak (Efsanelerden)

Çocuklarınızın hepsini kaybettiyseniz ve son çocuğunuzda savaşta cephedeyse ne olur?
Bunun öğrenilmesi üzerine bir grup askerin cephedeki o genç askeri alıp getirme görevlerinin bir savaş kahramanlığı içinde işlendiği bir film Er Ryan’ı Kurtarmak. 
Savaşın ortasındaki tüm çaresizliğin oldukça vurgulanarak işlendiği film kendi türü içerisinde en iyi filmlerden biri olarak kabul edilebilir. 
Tabancadaki son kurşunu askeri bir tanka sıkmak nedir? Cevabını bulmanız dileğiyle…

Can Dostum (Sıkı Film)

Bu Matt Damon’un genel olarak tüm filmlerini beğeniyorum. Bu filmde ise Robin Willims gibi bir usta ve Ben Afleck gibi tanınmış bir yüzle birlikte oldukça etkileyici bir filme imza atmışlar. 
Matt Damon filmde çok zeki ama serseri bir genci canlandırıyor. Üniversitede temizlik görevlisi olarak çalışırken profösörlerin öğrencilerin çözmesi için koridorda tahtaya bıraktıkları soruları tek bir çırpıda çözebilen bir genç. En zor soruların bile ertesi gün çözülmüş olarak bulunması okulda büyük bir merak uyandırır. Çünkü çözen kişinin kim olduğu bilinmemektedir.
Bir gün profösörün dört yılda çözdüğü bir denklemi çözerken yakalanır. Böylesi bir dehanın serseri bir temizlik görevlisi olması büyük bir şaşkınlık yaratmıştır. 
Onun bu olağanüstü yeteneğini kullanmak isteyen profösör onlarca psikoloğu denese de kahramanımız her birini alt edecek kadar zekidir. Bir türlü onu yola getirememektedir. Ta ki Robin Williams’ın canlandırdığı psikoloğumuzla tanışana kadar. 
Serseri dehamız ile psikoloğumuz arasındaki iletişimde filmimizin konusunu oluşturuyor. 
Filmde aklımdan hiç çıkmayan bir söz var. Ben Afleck’in oynadığı dehamızın en yakın arkadaşını canlandıran karakterin şu sözleri; ”Her sabah bu kapıyı çalarken ne istiyorum biliyor musun?…. Gerisini söylemeyeceğim onuda izlerken göreceksiniz…

Dövüş Kulübü (Popüler)

Doksanlı yılların en flaş filmlerinden biri. Senelerce sonra bile tahtını koruyan film halen izleyicilerinin favorilerinden. Brad Pitt ve Edward Norton gibi iki tanınmış karakterin ortaya koyduğu performans ise oldukça etkileyici.
Tüm filmi başka düşüncelerle izlerken finalinde bambaşka dünyalara gitmeyi seviyorsanız bu film o filmlerden. Bazı filmler sonunu bilmenize rağmen izlenir ya ben şahsımca birkaç kere izlediğim filmlerden biri olarak bunu söyleyebilirim. 
İsmi Dövüş Kulübü olsa da öyle ringlerde geçen bir film beklemeyin. Şiddet sarsıcı lakin dövüş sokakta.

12 Maymun (Eski Yıldızlardan)

Doksanlı yıllardan bu seferde bir felaket filmi.
Dünya karşı koyamadığı bir salgına yakalanmış milyarlarca insan hayatını kaybetmiştir. Gelecekte hayatta kalmayı başarmış bir grup insan, zamanda geri gitmeyi başarabilecek ve kahramanımızı geçmişe göndererek o salgının başlamasına engel olmaya çalışacaktır. 
Günümüzde dizisi de oynayan film efsane olmayı başarmış filmlerden bir tanesi. Bruge Willis ve Brat Pitt gibi ünlü oyuncuların oynadığı film özellikle felaket temalı filmler için biçilmiş bir kaftan. 

Leon (Tavsiye)

Doksanlardan kalma kült bir film daha. Efsane olmuş filmler listesinde. Sevginin Gücü. Yani Leon.
Suikastçi bir adam ve istemeye istemeye sorumluluğunu aldığı küçük bir kız. Jean Reno’nun efsaneleştiği film. 
Leon’u izlemediyseniz tıpkı Matrix’de söylediğim gibi hemen ilk işler sıralamanızı tekrardan düzenleyin.

Schindler’in Listesi (Şiddetli Tavsiye)

93 yapımlı olan Steven Spielberg yönetmenliğinde çekilen film ülkemizde 94 yılında gösterime girdi. Sinema tarihinin en iyi filmlerinden kabul edilen Schindlerlerin Listesi 2. dünya savaşı sırasında nazilerin Polonya’da uyguladığı soykırıma dikkat çekiyor.
Oscar Schindler bu soykırım sırasında tüm servetini ve kaynaklarını kullanarak kurtarabildiği kadar insanı kurtarmaya çalışıyor. 
Savaş yıllarını oldukça etkileyici biçimde yansıtan film aynı zamanda bir insan çabasının kaç hayatı değiştirebileceğini de gözler önüne seriyor.
Eğer bu güne kadar bu filmi izlemediyseniz listenize almanızı tavsiye ederim.

Son Samuray (İyi Film)

Onurlu insanların savaşları üniformalarındaki bayraklarda değil haklılığını onurluca savunanların yanında olur. 
Japonya ABD ile yakın ilişkiler kurmaya başladığında karşılıklı alışverişler içerisinde Japon ordularını eğitmek için ABD li subaylar gönderilir bölgeye. Bunlardan biride geçmişiyle yüzleşmeye çalışan kahramanımızdır.
ABD bir yandan destek verirken diğer yandan Japon kültürünün en eski unsurlarından olan samurayların devrini de bitirmek için Japon imparatorunun idarecilerini ikna etmiştir. 
Samuraylar ise imparatorlarının karşısında sesleri kısık olsa bile kültürlerini yaşatmak için son ferdine kadar savaşmaya hazırlardır. Kahramanımız ise üzerindeki Amerikan üniformasını çıkaracak ve bir samuray gibi yaşamaya başlayacaktır.
Bir yandan savaş filmi olmakla birlikte diğer yandan samuray kültürüne dair oldukça ipuçları veren film Tom Cruise gibi bir isimle birlikte farkındalığını arttırıyor.

3 İdiots (Tavsiye)

Aamir Khan’dan en güzel filmler listesinde de yer bulabilecek muhteşem bir film daha.
Aamir Khan filmde Hindistan’da ki en iyi mühendislik okuluna gelen bir öğrenciyi canlandırıyor. Hayallerinin peşinde koşan,çevresindeki yorumlara pek kafasını takmayan kahramanımız aynı zamanda okulda 2 çok iyi arkadaşta ediniyor kendisine.
Film süresince oldukça eğleneceksiniz. Birçok yerde kahkahalarınızı tutamazken diğer yandan ise eğitici ve öğretici yönüyle tanışacaksınız. Aşkta var heyecanda var hüzünde var kahkahalarda var ve tabi ki sonunda inanılmaz hadi beee dedirtecek bir finalde var.
3 İdiots sinema dünyanıza renk katacak. Sadece en iyi filmler listesinde değil muhakkak izlenmesi gereken filmler listesinde olmayı da kesinlikle hak ediyor. 

John Wick (Suikastçi Sevenlere)

O nasıl biri. Babayaga. İmkansız görevler verirsen karabasan onu çözer.
Suikast filmlerinden hoşlanıyorsanız John Wick kesinlikle en iyilerin başında gelebilecek filmlerden biri. 
Keanu Reeves’in başrollerini aldığı devam filmi de çekilen yakın zamanda 3. serisi de yayına girecek olan film bende inanılmaz bir seyir keyfi bırakmıştı. 
Karısını yeni kaybeden eski bir suikastçinin arabasını çalar ve karısının ona hediye ettiği köpeğini öldürürseniz ne olur? Hele ki bu adam karabasan lakabıyla biliniyorsa. 
İlk sahnede başlayacak adrenalin son sahneye kadar sizleri götürecek. 

Armageddon (Şiddetli Tavsiye)

Bir dönem çok moda olmuştu felaket filmleri. Onlardan en iyilerinden biri bence en iyisi de doksanlı yılların sonlarına doğru çekilen ve başrollerinde Bruce Willis, Liv Tyler ve Ben Affleck gibi güçlü isimlerin olduğu bir film olan Armageddon.
Dünya uzaydan gelen büyük bir tehditle karşı karşıyadır. Büyük bir göktaşı dünyaya doğru gelmektedir. Canlılık yok olma tehditiyle karşı karşıyadır. Göktaşını dünyaya çarpmadan önce durdurmak için ellerindeki tek plan ise göktaşına nükleer bombalar yerleştirerek onu havaya uçurmaktır. Lakin bu başarılı olması için göktaşının dibine doğru belli bir ölçüde kazılması ve bombaların oraya yerleştirilmesi gerekmektedir. 
Bunun için eldeki en güçlü isim ise petrol çıkarma işi yapan ve kendine has personeli ile çalışan kahramanımızdır. (Bruge Willis)
Kesinlikle alanındaki en iyi filmlerden ve mutlaka izlemelisiniz listenize not almalısınız. 

Cinderella Man (On Numara)

Sıradaki filmimizde Boks üzerine oturtulmuş bir film. Yine gerçek hayattan esinlenmiş bir mucizenin hikayesi. Başrollerinde ise ünlü oyuncu Russell Crowe var. Ve sizi yerinizde oturtmayacak hele finale yaklaştıkçı sizi de ringe çekecek muhteşem bir şölen. 
ABD’de ki büyük buhran döneminde James J. Braddock hem çeşitli işlerde çalışarak ailesine bakmaya çalışmaktadır. Lakin bu yeterli değildir. Ailesi dağılmak üzere olan kahramanımızın imdadına onun için dövüşler ayarlayan arkadaşı Joe yetişecektir. Ailesine bakmak için başlayan dövüşler onu tarihe geçirecek noktaya getirecektir. 
Filmde bu yükselişi anlatmakta. Konunun gerçekliği oyuncuların yeteneğiyle birleşince bizlere de inanılmaz bir sinema zevki yaşamak düşüyor.

Çıldırış (İyi Film)

Psikolojik gerilim filmleri listesinde de ilk sıralarda olmayı hakeden bir film çıldırış. Zaman yolculuğu temasını tamamen psikolojik gerilim hattında ilerleyerek işleyen film 2000 li yılların başında gösterime girdiğinde oldukça başarılı bulunmuş ve günüme gelen süreç içerisinde de izleyenler tarafından dikkate alınması gereken filmler listesinde hep yer bulmuştur.
Filmde kahramanımız körfez savaşı gazisidir. Başından yaralanmıştır. Doğduğu yere gitmek için harekete geçen kahramanımız gözlerini birden bir hastanede açar. Filmimizin ilerleyişi de bu hastanede yaşananlar ve hafızasında tam hatırlayamadığı ama sık sık canlanan olaylar etrafında dönmektedir. Özellikle sonuyla da ilgi uyandıran film hem gerilim hem zaman yolculuğu iç içe olsun diyenler için önereceğimiz filmlerin başında geliyor.

Yaşam Kodu (Süper)

Son dönemlerde yayına giren filmler listesinde de ön sıralarda yer alan yaşam şifresi her anında bize etkileyici anlar yaşatan bir film. 
Kahramanımız uyandığında kendini askeri bir deneyin içinde bulur. Bir görev almıştır bir suçluyu tespit etmesi gerekiyordur ve bu görevi yerine getirmek için kısa bir vakti vardır. Çünkü bu vakit her dolduğunda kahramanımız en başa dönmekte ve işine yeniden başlamaktadır.
Film işleyişimiz bir trende geçmektedir. Kahramanımız her trene dönüşünde yeni yollar deneyerek suçluyu bulmaya çalışacaktır. Lakin trende birde kadın vardır. Suçluyu ararken bir yandan da bu kadını yavaş yavaş tanımaya başlayacaktır. 
Her anını yine keyifle izleyeceğiniz filmlerden olan yaşam şifresi aynı zamanda müthiş de bir son hazırlamış izleyicisine. 

John Q (Şiddetli Tavsiye)

Yine Danzel Washington, yine muhteşem bir film. 
Çocuğunun kalp hastalığı öğrendikten sonra onu hayatta tutmak için her şeyi deneyen bir babanın öyküsü. 
Çocuğu için yeni bir kalp gerekmektedir ve sigorta tedavi masraflarını karşılamamaktadır. Bunun üzerine her şeyi deneyen baba en sonunda hastaneyi işgal eder ve onlarca kişiyi rehine olarak alır. Tek bir talebi vardır çocuğunun iyileşmesi için gerekenlerin yapılması.
Danzel hemen her filminde olduğu gibi yine muhalif eleştirileri de filme taşıyor. Bu seferki eleştiri ise Amerikan sağlık sistemi üstüne. 
İzlediğim en iyi filmlerden biri olarak görüyorum bu filmi. Kategori olarak rehine filmleri diye bir tür açabiliriz ama genel bir film listesinde de John Q olmazsa olmaz. 

Piyanist (Popüler)

Yönetmenliğini Roman Polanski’nin yaptığı film 2002 yapımı film birçok izleyicinin en favori filmlerinden biri olarak sinemadaki yerini aldı. 
2. Dünya savaşı sırasında nazi soykırımına dikkat çeken film Polonyalı bir piyanistin hayatta kalma mücadelesini işliyor. Piyanisti ünlü oyuncu Adrien Brody ‘in canlandırdığı film sinemalarda gişede de oldukça büyük başarı elde etmişti. 
Oldukça etkili bir işleyişi sahip olan film bir kahramanlık hikayesine değil hayatta kalmak için verilen müadeleye dikkat çekiyor. 
”O halde neden üzerinde Nazi üniforması var? 
Çünkü çok üşüyordum.”

Yerdeki Yıldızlar (İyi Film)

İshaan henüz sekiz yaşında 1. sınıfı 2. kez tekrar eden bir çocuktur. Öğretmenleri tarafından zeka sorunlu olarak tanımlanan İshaan en sonunda öğretmenlerinin baskısıyla başka bir okula gönderilir.
Burada da onun için çok birşey değişmeyecektir taa ki okula geçici olarak gelen resim öğretmeniyle tanışana dek.
Resim öğretmenimiz hepimizin çok yakından tanıdığı sinema dünyasının en önemli ve kaliteli isimlerinden biri olan Aamir Khan. Öğretmenimiz çocuktaki yeteneği keşfedecek ve uyumsuz görünen o çocuğun neler yapabileceğini hep birlikte izleyerek göreceğiz.
Film bir yanıyla çok sıcak, bir yanıyla eğitici ve diğer bir yanıyla da duygularınızı sınıyor.
Yerdeki Yıldızlar diğer bir ismiyle Her Çocuk Özeldir izledikten sonra iyi ki de izlemişim diyeceğiniz filmler kategorisinde. 

 

Ben Kimim (On Numara)

Bilginin gelişmesi insanlığı yeni bir döneme de getirdi. Teknolojik ilerlemeler artık dünyayı bilişim dünyası haline getirdi. Her yaşam biçiminin olduğu gibi bilişim dünyasınında kendine ait güçleri vardır.
O güçlerin en ileri olan gruplarından birine de Hackerlar diyoruz.
Hacker konulu yapılmış kesinlikle en iyi film. Heyecan dolu bir akış ve muhteşem bir son. Böyle bir yapım tabiki en iyiler listesinde olmayı hakediyor. 

Yeşil Sokak Holiganları (Futbol Amigoları İçin)

Futbol ve taraftarlık üzerine yapılmış en güzel film hangisidir diye merak edersek o film kesinlikle Yeşil Sokak Holiganları’dır. Filmin konusu kısaca West Ham United, sarhoş olmak ve dövüşmek. 
Matt Harward’da gazetecilik eğitimi almaktadır. Bir gün arkadaşını korumak için okuldan atılır. İngiltere’ye ablasının yanına giden Matt burada eniştesinin kardeşi Pete ile tanışır. Pete ünlü taraftar grubu GSE nin başıdır ve Matt onunla birlikte bu gurubun önde gelen isimleriyle tanışacaktır. 
Bu yeni arkadaşlarının hepsi holigandır ve İngiltere’de ün salmak için mücadele etmektedirler. 
Bakalım Matt futbolun neresinde kalacak, holiganizme karşı nasıl refleks gösterecek?
Film İngiltere’de ki holiganlığın boyutlarını çok iyi yansıtıyor. Başından sonuna kadar izleyiciye hakkını teslim eden film spor filmleri listesinin elbette olmazsa olmazlarından.

Son Kale (Sağlam Film)

Pek fazla bilinmese de oldukça etkileneceğinizi düşündüğümüz bir film Son Kale.
Askeri bir cezaevine gönderilen çok ünlü eski bir generalin hapishanedeki askerlerle olan ilişkileri ve kendini önemli biri olarak gören hapishane müdürü arasındaki çekişmenin anlatıldığı bir film. 
Cezaevi müdürünün elinde idari güç, silahlı görevliler ve işbirlikçi mahkumlar varken general bu savaşı suçlu eski askerlerle vermek zorundadır.
Etkileyici bir film olarak nitelendirdiğim Son Kale’yi beğeneceğinizden kuşkum yok. O yüzden en iyiler listemde olmasa olmazdı.

Unutulmaz Titanlar (Danzelli Sporseverlere)

Amerikan futbolu üzerine çekilmiş en iyi filmlerden birisi Unutulmaz Titanlar. Başrollerinde de Danzel Washington gibi bir sinema efsanesi. En başından muhteşem sonuna kadar sizi içine çekecek bir film. 
1971 yılında Virgnia eyaleti ırkçılığın oldukça yoğun olduğu bir bölgedir. Yerli halkın en büyük eğlencesi lise futboludur. Oynanan her maç adete yılbaşı kutlamaları şeklinde geçmektedir. 
Eyalet yetkilileri bir gün ırkçılığa karşı sadece siyahilere eğitim veren bir okulla sadece beyazlara eğitim veren bir okulu birleştirirler. Birleşmeyle birlikte takımın başına da Koç Herman Boone (Denzel Washington) getirilir. Bu kasaba halkı ve okul yönetimi içinde hoş karşılanmayan bir durumdur.
 Takıma yıllardır koçluk yapan Bill Yoast oldukça sevilen bir karakterdir. Lakin artık yeni koç vardır ve ya onun altında çalışacaktır ya da artık takımın içinde olmayacaktır. Prensip sahibi ve onurlu iki insan olan Boone ve Yoast aralarında ortak noktalar bularak olayı bir gurur meselesi haline getirmemeye özen gösterirler. Özen gösterdikleri bir diğer nokta ise takımdaki gençlerin birbirlerine saygı duymalarını sağlamak olur.
Bu ikili bir yandan yerli halkın önyargılarını kırmak için büyük bir sınav verecekler diğer yandan ise yeni ortaya çıkan bu takımı başarıya ulaştırmaya çalışacaklardır. 

Yedi (Seven)

Doksanlı yılların en önemli filmlerinden biri daha karşımızda. Seven. Başrollerini Brad Pitt ve Morgan Freeman gibi iki güçlü oyuncunun oynadığı film suç kategorisinin en iyi filmlerinden biridir. 
Gösterildiği dönemde büyük ilgi gören filmin daha o zamanlar klasikler arasına gireceği dile getirilmiş ve zamanda bu öngörüyü haklı çıkarmıştır. 
Hristiyanlık inançlarına göre yedi büyük günah; Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü,Kıskançlık, Oburluk,Yıkıcılık ve Tembellik. Ve bu günahları işleyenleri seçerek öldüren bir seri katil. Seri katili yakalamak için inanılmaz bir çaba gösterenler.
Büyük bir keyifle izleyeceğiniz film aynı zamanda oldukça şaşıracağınız bir sonla keyfinize keyif katacak. 
Özellikle polisiye suç temalı filmleri seviyorsanız ve ben filmde ters köşe olmak istiyorum diyorsanız filmimizi listenize ekleyin.

Jüri 

2003 yapımlı filmimiz kadrosunda kimler yok ki? John Cussak, Gene Hackman, Dustin Hoffman…
Avukat Wendal Rohr(Dustin Hoffman) kocasının ölümünden çok uluslu bir silah şirketini sorumlu tutan genç bir kadının avukatlığını üstlenir. 
Davalı şirketin avukatı ise  Jüri danışmanı Rankin Fitch’dir (Gene Hackman). Fitch davanın sonucuna karar verecek jürnin seçimi ve jüri üyelerinin yönlendirilmesi konusunda uzmandır. Oldukça agrasif bir anlayışa sahip olan Fitch davayı kazanmak adına her türlü yola başvurma konusunda uzmandır.
Jüriler seçilir. Fakat jürinin içerisinde icholas Easter (John Cusack) adlı gizemli bir kişi bulunmaktadır. Her iki avukatla da temasa geçen Easter neyin peşindedir?
Final sahnesine kadar adrenalini bir an olsun eksiltmeyen film yine oldukça etkileyici sonuyla da seyirci üzerinde iz bırakmaktadır.
İshaan henüz sekiz yaşında 1. sınıfı 2. kez tekrar eden bir çocuktur. Öğretmenleri tarafından zeka sorunlu olarak tanımlanan İshaan en sonunda öğretmenlerinin baskısıyla başka bir okula gönderilir.
Burada da onun için çok birşey değişmeyecektir taa ki okula geçici olarak gelen resim öğretmeniyle tanışana dek.
Resim öğretmenimiz hepimizin çok yakından tanıdığı sinema dünyasının en önemli ve kaliteli isimlerinden biri olan Aamir Khan. Öğretmenimiz çocuktaki yeteneği keşfedecek ve uyumsuz görünen o çocuğun neler yapabileceğini hep birlikte izleyerek göreceğiz.
Film bir yanıyla çok sıcak, bir yanıyla eğitici ve diğer bir yanıyla da duygularınızı sınıyor.
Yerdeki Yıldızlar diğer bir ismiyle Her Çocuk Özeldir izledikten sonra iyiki de izlemişim diyeceğiniz filmler kategorisinde. 

300 Spartalı 

Tarihin en büyük direnişlerinden biri. Termopolie savaşı ve Leonidas efsanesi.
300 Spartalı askeri 1 milyonluk Pers ordusunu durduruyor. Onların tarihe geçen bu direnişi Yunan halklarının kurtuluşu oluyor.
Gerçek bir hikayeden yola çıkılarak çekilen film hem anlattığı olayın yaşanmışlığı hem de karakterlerin hafızamıza kazanması ile tam bir sinema şölenine dönüşüyor. 
Devam filmi de çekilen 300 Spartalı kesinlikle izlemeniz gereken filmler listesinde olmalı.
Bu hikayenin İstanbul’a kadar uzanan bir ayağı da var. Okumak için lütfen tıklayınız

Kurtuluş Günü (Sıkı Bilimkurgu)

Başrollerini Will Smith’in oynadığı 96 yapımlı filmin yakın zamanda devam filmi de gösterime girmişti.
Will Smith’in uçak pilotu Stevan’e canlandırdığı filmde bir sabah insanlar uyandıklarında gezegenin uzaylılar tarafından kuşatıldığını görürler. 
Uzaylıların dost mu düşman mı olduklarını anlamaya çalışırken uzaylılar saldırıya geçer. 
İnsanlık ve uzaylılar arasında geçen savaş konulu filmler içerisinde en iyilerinden biri olduğunu düşündüğüm Kurtuluş Gününü izlerken oldukça keyif alacağınızdan eminim. 

Testere

Hayatta kalmak için nelerden vazgeçebilirdiniz?
Gözlerini açtığında kendini bir tuzak ya da kapan içinde bulan kişiler ve onlara hayatta kalmaları için sunulan seçenekler. Bu seçenekler hiçte kolay seçenekler değildir. Gözünü çıkarmak, bacağını kesmek gibi şiddeti son derece yüksek talepler.
İlk filmiyle efsane olacak bir kurguya ve işleyişe sahip olan film sonraki filmlerinde çoğu devam filminin uğradığı hüsrana uğruyor.
Devam filmlerini bir kenara bırakacak olursak ilk filim oldukça güçlü bir kurguya sahip.
Şiddete dönük sahnelerden rahatsız olmuyorsanız Testere izlenebilecek filmler listesinde olmayı hakediyor. Şiddet sizi etkiliyorsa izlenmemesi gereken filmler listesinde de en başlarda olacağından kuşkunuz olmasın.

Şeytana Karşı (Sıkı Film)

İsmine bakıp korku filmi sanmayın. Şeytana iskandinavya da yatılı bir okulda geçen bir film.
Eric üvey babasından işkence görerek yetişmiş bir çocuktur. Bu onun ruhsal durumunu zorlu bir hale getirmekle birlikte şiddete yönelikte biri yapmıştır. Üvey babası Eric’i yatılı bir okula gönderdiğinde herşeyin yeniden başlayacağını düşünmektedir.
Lakin gittiği okul oradaki bir grup aristokrat çocuğu öğrencinin elindedir. İdarenin ve öğretmenlerinde okulda pek sözü geçmemektedir.
İşte hikayemiz Eric ve bu diğer öğrenciler arasında gelişen olayları konu alıyor.

Soysuzlar Çetesi

Quentin Tarantino‘nun yazıp yönettiği, başrollerini Brad Pitt ve Diane Kruger’ın paylaştığı film sekiz dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.
Nazi kuşatması altındaki Fransa’da geçen film savaşta ailesini kaybedenlerden biri olan Shosanna, Avrupa’nın farklı bir ülkesinde kendi askerlerini Nazilere karşı örgütleyen Teğmen Raine ve bir  Alman aktrisin yolları, Shosanna’nın işlettiği bir sinema salonunda kesişecektir. 

Koç Carter

Basketbol üzerine çekilmiş en iyi filmler listesi yapsak birinci sırada Koç Carter olur dersek çokta haksızlık yapmış olmayız. Ünlü oyuncu Samuel L. Jacksonn un başrollerinde kahramanımızı canlandırdığı film sadece spor filmi olmanın dışında, öğrencilerin eğitim hayatlarına da giren ve o zorlukları da yansıtmayı başaran bir yapıt.
Filmin konusuna kısaca değinecek olursak;
Koç Ken Carter mezun olduğu Richmond Lisesinden koçluk için teklif alır ve bu teklifi kabul eder.
Eskiden başarılıda bir oyuncu olan kahramanımız oyuncuların sadece sportif başarısıyla değil eğitim hayatlarıylada yakından ilgilidir. Takımın başına geçtiğinde oyuncularına bir sözleşme imzalatır. Belli bir not ortalamasının üzerinde olacaklar, en ön sırada oturacaklar ve tüm derslere katılacaklardır. 
İşinde oldukça disiplinli olan ve bu katı kurallara bağlı kalan Koç Carter bakalım henüz hiçbir tecrübesi olmayan bir takımdan hem başarıyı getirebilecek hem de oyuncuların eğitim alanındaki başarılarını sağlayabilecek mi? 
Film başladığı andan itibaren sizi içine çekiyor. Ve sanki o çocuklarla birlikte oynadığınızı hissediyorsunuz. Son sahnesine kadar hop oturup hop kalkacaksınız. 

Özgürlük Yazarları (Tavsiye)

Erin Gruwell  henz öğretmenliğinin başında genç bir öğretmendir. Wilsonn lisesinde göreve başlayacaktır. Daha ilk öğretim gününde sınıfa adım attığında onu bekleyen zorlukları farkedecektir.
Her biri bir çeteye ait olan latinler, ırkçılar, afrika kökenliler vs vs..
Erin okulda yok sayılan bu sınıf öğrencileriyle iletişim kurmaya çalışacaktır. Onları dinleyecek birlikte üretmeye başlayacaktır. Tabi ki bu hiçte kolay olmayacaktır.
Amerikanın arka sokaklarını, alt tabakasını oldukça iyi yansıtan film aynı zamanda bir eğitimcinin neleri başarabileceği konusunu çokta iyi anlatıyor. 
Özellikle sınıf içinde geçen filmlere meraklıysanız Özgürlük Yazarları tamda size göre. 

Mıracle

Başrollerinde Kurt Russell’in oynadığı, ismi gibi efsane bir film. 1980 kış olimpiyatlarında gerçekleşen bir mucizenin gerçek öyküsü. 
Kurt Russell filmde Herb Brooks’u canlandırıyor. Ve sıradan bir takımla, sıradan insanlarla bir mucizeyi gerçekleştirmeye çalışıyor. 
Buz hokeyi üzerine çekilmiş film gerek gerçekliği, gerekse yaşanmışlıklarıyla birlikte bir yandan muhteşem bir spor filmini diğer tarafıylasada hüznü içinde barındırıyor. 
Kendi alanında kesinlikle ilk sırada yer alacak filmi spor filmleri sıralamasında da üst sıralarda olması gerektiğini düşünüyoruz. İzlediğinizde bize hak vereceksiniz.

Şeytanın Avukatı (Eskilerden)

Doksanlı yılların bir başka güçlü filmlerinden biride Şeytanın Avukatı. 
Al Pacino ve Keanu Reeves gibi iki güçlü oyuncunun rol aldığı film özellikle mahkeme salonlarında geçen duruşma filmlerini sevenlerin ilk tercihlerinden olabilecekleri bir film.
O güne kadar hiç dava kaybetmemiş genç bir avukat, son davasında bir suçluyu kurtaracak kadar mesleğinin kurallarını iyi oynayan bir avukattır. Bu son dava sonrasında ise çok güçlü bir hukuk firmasından iş daveti alır. Artık büyük bir şehirde büyükler ligindedir.
Peki bakalım bu hızlı yükseliş beraberinde mutluluğu getirecek midir?
Doksanlı yılların filmi olsada halen özgünlüğünü koruyan bir film olan Şeytanın Avukatı izlemeniz gerekenler listesinde olmalı.

Kuzuların Sessizliği

Bir başka doksanlı yıllar filmlerinden biri Kuzuların Sessizliği. 
Psikolojik gerilim türünün en iyilerinden olan filmde Anthony Hopkins ve Judie Foster ikilisini izleyeceğiz. Sadece Hannibal Lecter’ın birkaç dakikalık performansını görmek için bile izlemeye değer film. 
İnsanları yiyen, derilerinden kıyafetler yapan bir seri katil, onun elinden bir kadını kurtarmak için başka bir psikopat olan Hannibal’dan destek alan bir ajan.
Birçok sonradan çekilecek filme ilham kaynağı olan film, bazen şaşırtıcı bazen içinizin kaldırmayacağı sahnelere sahip. 
Psikolojik gerilim filmleri favorinizse Kuzuların Sessizliği de sizdeki yerini alacaktır. 

Titanik

Bazı filmler anlatılmaz zaten yediden yetmişe herkese malolmuştur. Gerek müziği gerekse bazı sahneleriyle herkesin hayatına girmiş olan bir film Titanik.
Çok bir şey anlatmaya gerek yok hemen herkes tarafından hakkında bilgi olunan filmi ola ki henüz izlememişseniz hemen günlük işler listenize alın. Titanik’in izlenmediği bir sinema listesi olamaz.

Kapıdaki Düşman (Tavsiye)

2. Dünya savaşında naziler sovyet topraklarına saldırmışlardır. Savaşın en çetin geçtiği yerlerden biride Stalingrad’dır. 
Sovyet keskin nişancı Vassili Zaitsev ve Alman keskin nişancı Erwin König. İki keskin nişancı arasında kıyasıya bir mücadele vardır.
Vassili Zaitsev Nazi ilerleyişine karşı sovyet halkına umut olmuş ve savaşın yönünü değiştiren kahramanlardan biri olmuştur.
Jean-Jacques Annaud yönetmenliğindeki film 2001 yapımı kesinlikle izlediğiniz en iyi filmler listesine girecektir. 

 

Zindan Adası

The Departed (Köstebek)

Adalet

Dünyalı (Şiddetli Tavsiye)

Prestij

Marslı (Şiddetli Tavsiye)

Şimdi Ya Da Asla

Onurlu Bir Adam (Sıkı Film)

 

Ben Efsaneyim

1900 Efsanesi (Şiddetli Tavsiye)

 

 

Comments are closed.