2. Dünya Savaşında Geçen En İyi 10 Savaş Filmi; Nazi, Sovyet, Avrupa, Amerika…
Mart 14, 2024
The Chora Museum; The Miracle of Mosaics
Mart 14, 2024

Savaş Konusunu İşlemiş En İyi 22 Film

En İyi Savaş Filmleri

90 lı yıllardan günümüze savaş temalı (2018) en iyi filmleri sizler için derledik. Film listemizi oluştururken İMDB ve benzeri hiçbir yerden yardım almadık. Sadece izledik ve sizler için derledik. Zaten listemizde gezinirken her konudan filmi bir denge gözeterek listelediğimizi göreceksiniz.

Schindler’s List (Schindler’in Listesi)

 

93 yapımlı olan Steven Spielberg yönetmenliğinde çekilen film ülkemizde 94 yılında gösterime girdi. Sinema tarihinin en iyi filmlerinden kabul edilen Schindlerlerin Listesi 2. dünya savaşı sırasında nazilerin Polonya’da uyguladığı soykırıma dikkat çekiyor.
Oscar Schindler bu soykırım sırasında tüm servetini ve kaynaklarını kullanarak kurtarabildiği kadar insanı kurtarmaya çalışıyor. 
Savaş yıllarını oldukça etkileyici biçimde yansıtan film aynı zamanda bir insan çabasının kaç hayatı değiştirebileceğini de gözler önüne seriyor.
Eğer bu güne kadar bu filmi izlemediyseniz listenize almanızı tavsiye ederim.

Gladyatör

Krallar öldüklerinde genelde yakınları da siyasetten hatta krallıktan uzaklaştırılmak istenir. Roma Kralı Marcus Aurelius öldüğünde tahta hırsları kişiliğini yenmiş biri olan oğlu çıkar. 
Kahramanımız ise ordular komutanı bir generaldir. Ve kralına oldukça bağlıdır. Bunu bile Aurelius’un tahta yeni çıkan oğlu ilk iş olarak generali ortadan kaldırmak ister.
General bu durumdan kurtulacak lakin artık köle olarak dövüşen bir gladyatör olacaktır. Film bu köle dövüşlerinden başlayarak her şeyini yok etmeye çalışan kralı tahtından etmeye çalışmasına kadar geçen süredeki Gladyatörmüzün hayatına yoğunlaşacak.
Tarihi anlatımların çok iyi yansıtıldığı film, Russell Crowe’nin müthiş oyunculuğuyla birlikte en iyi filmler listemizde olmayı hak ediyor. 

Er Ryan’ı Kurtarmak

Çocuklarınızın hepsini kaybettiyseniz ve son çocuğunuzda savaşta cephedeyse ne olur?
Bunun öğrenilmesi üzerine bir grup askerin cephedeki o genç askeri alıp getirme görevlerinin bir savaş kahramanlığı içinde işlendiği bir film Er Ryan’ı Kurtarmak. 
Savaşın ortasındaki tüm çaresizliğin oldukça vurgulanarak işlendiği film kendi türü içerisinde en iyi filmlerden biri olarak kabul edilebilir. 
Tabancadaki son kurşunu askeri bir tanka sıkmak nedir? Cevabını bulmanız dileğiyle…

Hayat Güzeldir

Bir hikaye bu kadar mı güzel anlatılır? Kesinlikle sinema dünyasının çektiği en iyi filmlerden biri. Kahkahaların ve acının bu kadar birbirine harmanlandığı başka bir yapım olamaz.
Kahramanımız Hitler Almanya’sında Yahudi kampına alınmış bir baba – oğul hikayesi. Tüm yaşanan acıyı çocuğuna sonunda tank kazanacakları bir oyun olarak anlatan babanın hikayesi.
Filmin ilk yarısı oldukça romantik ve kahkahalarla geçerken zaman ilerledikçe faşizmin yarattığı tahribat seyirciye de geçmeye başlıyor. 
Bu filmi izlememişseniz bana göre sinema yanınız hep bir eksik kalacaktır. Kendinize bir şans verin ve Hayat Güzeldir’i izleyin.

Piyanist

Yönetmenliğini Roman Polanski’nin yaptığı film 2002 yapımı film birçok izleyicinin en favori filmlerinden biri olarak sinemadaki yerini aldı. 
2. Dünya savaşı sırasında nazi soykırımına dikkat çeken film Polonyalı bir piyanistin hayatta kalma mücadelesini işliyor. Piyanisti ünlü oyuncu Adrien Brody ‘in canlandırdığı film sinemalarda gişede de oldukça büyük başarı elde etmişti. 
Oldukça etkili bir işleyişi sahip olan film bir kahramanlık hikayesine değil hayatta kalmak için verilen müadeleye dikkat çekiyor. 
”O halde neden üzerinde Nazi üniforması var? 
Çünkü çok üşüyordum.”

Cesur Yürek

Herhalde bir savaş filmleri listesi yapıp kült olmuş bir filmi koymamak olmazdı. 
Mell Gibson kendi yönetmenliğini yaptığı 95 yapımı film bir zamanların İngiltere ve İskoçya arasındaki mücadeleye değiniyor. 
William Wallace’nin eşi İngiliz askerleri tarafından tecavüze uğrayarak katledilir. Bu acı aynı zamanda İskoçya tarihinde yeni bir sayfanın açılmasına neden olur. ”Özgürlük” 

Kapıdaki Düşman

2. Dünya savaşında naziler sovyet topraklarına saldırmışlardır. Savaşın en çetin geçtiği yerlerden biride Stalingrad’dır. 
Sovyet keskin nişancı Vassili Zaitsev ve Alman keskin nişancı Erwin König. İki keskin nişancı arasında kıyasıya bir mücadele vardır.
Vassili Zaitsev Nazi ilerleyişine karşı sovyet halkına umut olmuş ve savaşın yönünü değiştiren kahramanlardan biri olmuştur.
Jean-Jacques Annaud yönetmenliğindeki film 2001 yapımı kesinlikle izlediğiniz en iyi filmler listesine girecektir. 

Son Samuray

Onurlu insanların savaşları üniformalarındaki bayraklarda değil haklılığını onurluca savunanların yanında olur. 
Japonya ABD ile yakın ilişkiler kurmaya başladığında karşılıklı alışverişler içerisinde Japon ordularını eğitmek için ABD li subaylar gönderilir bölgeye. Bunlardan biride geçmişiyle yüzleşmeye çalışan kahramanımızdır.
ABD bir yandan destek verirken diğer yandan Japon kültürünün en eski unsurlarından olan samurayların devrini de bitirmek için Japon imparatorunun idarecilerini ikna etmiştir. 
Samuraylar ise imparatorlarının karşısında sesleri kısık olsa bile kültürlerini yaşatmak için son ferdine kadar savaşmaya hazırlardır. Kahramanımız ise üzerindeki Amerikan üniformasını çıkaracak ve bir samuray gibi yaşamaya başlayacaktır.
Bir yandan savaş filmi olmakla birlikte diğer yandan samuray kültürüne dair oldukça ipuçları veren film Tom Cruise gibi bir isimle birlikte farkındalığını arttırıyor.

Denizde İsyan

Askeri bir siyaseti ve disiplini eleştiren iki farklı bakış açısına sahip bir denizaltı kaptanı ve kaptan yardımcısının deniz altında verdikleri adeta bir savaş öyküsü.
Dünyanın en güçlü 3. insanı olarak gösterilen nükleer bombalara sahip denizaltına sahip komutanın, gelen bir emir üzerine 2. komutan ile düştüğü ayrılık üzerine yaşananlar film boyu sizi heyecan içinde tutmaya yetecek.
Denizaltına hükümeti devrilmiş muhaliflerce ele geçirilmiş Rusya’ya nükleer atılması emri gelir. Kaptan bu emri uygulamaya geçerken ikinci bir emir daha gelirken yarım kalır. 2. Kaptan bu emre ulaşmadan eyleme geçilmemesi taraftarıyken yılların tecrübesiyle pişmiş kaptan emri uygulama konusunda kararlıdır.
Bu ayrılık geminin diğer personeline de yansır ve geminin idaresi sürekli darbelerle el değiştirir.
Gene Hackman ve Danzel Washington gibi iki üst düzey oyuncunun karakterleri paylaştığı film tam bir sürükleyici film. Her anı adrenalin her sahnesi acaba ne olacak sorusuyla dolu. 
Denizde geçen en iyi filmler listesinde ilk sırada olacağını düşündüğüm film en iyi filmler listesinde de olmayı kesinlikle hak ediyor.

Avatar

İyiliğin ve kötülüğün savaşı. İyilik tarafında doğa ve canlılık kötülük tarafında ise insanın yokedici hırsları var.
Uzayda yeni bir gezegen bulunmuş ve insanlık tarafından madenleriyle birlikte sömürülmektedir. Lakin gezegenin üzerinde kendine has hayatlarda vardır.
İnsanlar avatar denilen bir sistemle başka bedenlerle bu yerli halkın arasına karışabilirler. Lakin bazı insanların tarafı değişmiştir. Ve insan işgaline karşı gezegenin yerel yaşamlarının tarafında olacaktır.
Gösterime girdiği dönemde oldukça ses getiren bir film kimilerinin de beklentisinin altında kalmıştı. Beklentiler çok üst tutulunca bu tür eleştiriler gayet doğal diye düşünüyorum.
Kesinlikle en iyi filmler listesinde her zaman kendine yer bulabilecek bir yapıt. 

Son Kale

Pek fazla bilinmese de oldukça etkileneceğinizi düşündüğümüz bir film Son Kale.
Askeri bir cezaevine gönderilen çok ünlü eski bir generalin hapishanedeki askerlerle olan ilişkileri ve kendini önemli biri olarak gören hapishane müdürü arasındaki çekişmenin anlatıldığı bir film. 
Cezaevi müdürünün elinde idari güç, silahlı görevliler ve işbirlikçi mahkumlar varken general bu savaşı suçlu eski askerlerle vermek zorundadır.
Etkileyici bir film olarak nitelendirdiğim Son Kale’yi beğeneceğinizden kuşkum yok. O yüzden en iyiler listemde olmasa olmazdı.

Yüzüklerin Efendisi

Kimi otoritelerce yüzyılın en iyi filmi olarak kabul edilen Yüzüklerin Efendisi tam bir görsel şölen. Görmeyen, duymayan, bilmeyen pek kalmasa da yinede listeye onunla başlamasak haksızlık etmiş olurduk.
Her bir sahnesindeki karakterler, her bir makyaj, her bir yer insan ürünü. Hiçbir şeyden kaçınmamışlar. Herşeyin en iyisini yapmaya çalışarak 3 seri filmden 10 saatlik muhteşem bir şölen çıkarmışlar. 
Daha iyisi elbet bir gün çekilecek ama çekilene kadar en iyisi Yüzüklerin Efendisi kalmaya devam edecek. 

300 Spartalı

Tarihin en büyük direnişlerinden biri. Termopolie savaşı ve Leonidas efsanesi.
300 Spartalı askeri 1 milyonluk Pers ordusunu durduruyor. Onların tarihe geçen bu direnişi Yunan halklarının kurtuluşu oluyor.
Gerçek bir hikayeden yola çıkılarak çekilen film hem anlattığı olayın yaşanmışlığı hem de karakterlerin hafızamıza kazanması ile tam bir sinema şölenine dönüşüyor. 
Devam filmi de çekilen 300 Spartalı kesinlikle izlemeniz gereken filmler listesinde olmalı.
Bu hikayenin İstanbul’a kadar uzanan bir ayağı da var. Okumak için lütfen tıklayınız

Troya (Truva Atı)

Topraklarımızda geçen tarihi bir hikaye. Akhilleus tarihe geçişi. Troya savaşı.
Başrollerini Brad Pitt’in oynadığı Troya, Yunan Kral Agemennon’un eşinin kaçırılmasını bahane ederek Troya topraklarını işgal etmesini konu ediniyor.
Tarihte halen kanıtlanmamış olsa da birçok bulguya da sahip olunan hikaye ülkemizde Çanakkale’de geçmektedir.
Her ne kadar çekimleri Türkiye’de yapılmamış olsa hikayenin topraklarımızda geçmesi filme olan ilgiyi gösterime girdiği yıllarda oldukça yüksek tutmuştu.
Akhilleus ve Hector. Bakalım siz hangisine taraf olacaksınız?

Kral Arthur

Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şovalyeleri.
2004 yapımlı film ünlü İngiltere efsanesi Arthur ve arkadaşlarını konu olarak işliyor.
Roma orduları tarafından küçük yaşta İngiltere’ye getirilen şovalyeler ve onların komutanı Arthur’un hikayesi.
Roma orduları Sakson tehditine karşı İngiltereyi terk etme hazırlıkları yaparken Büyücü Merlin Arthur’u gözetlemekte, şovalyeler ise özgürlüklerine kavuşmak için gelecek olan terhis belgelerini beklemektedir.
Yakın zamanda yine filmi çıkan Kral Arthur efsanesinin sinemaya uyarlanmış en iyi filminin 2004 yapımlı bu film olduğunu düşünüyorum. 
Şimdiden iyi seyirler…

Kurtuluş Günü (İndependence Day)

Başrollerini Will Smith’in oynadığı 96 yapımlı filmin yakın zamanda devam filmi de gösterime girmişti.
Will Smith’in uçak pilotu Stevan’e canlandırdığı filmde bir sabah insanlar uyandıklarında gezegenin uzaylılar tarafından kuşatıldığını görürler. 
Uzaylıların dost mu düşman mı olduklarını anlamaya çalışırken uzaylılar saldırıya geçer. 
İnsanlık ve uzaylılar arasında geçen savaş konulu filmler içerisinde en iyilerinden biri olduğunu düşündüğüm Kurtuluş Gününü izlerken oldukça keyif alacağınızdan eminim. 

Soysuzlar Çetesi

 

Quentin Tarantino‘nun yazıp yönettiği, başrollerini Brad Pitt ve Diane Kruger’ın paylaştığı film sekiz dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.
Nazi kuşatması altındaki Fransa’da geçen film savaşta ailesini kaybedenlerden biri olan Shosanna, Avrupa’nın farklı bir ülkesinde kendi askerlerini Nazilere karşı örgütleyen Teğmen Raine ve bir  Alman aktrisin yolları, Shosanna’nın işlettiği bir sinema salonunda kesişecektir. 

Bizlere öneride bulunmak isterseniz mail adresimiz

sehrinhikayesi@gmail.com

Sizlere özel hazırladığımız film listelerini görmek için lütfen tıklayınız

Bizi Facebook adresimizden takip edin

 

 

 

Comments are closed.