Gökyüzünün düşleri; Uçurtmayı vurmasınlar..
Ağustos 29, 2020
İstanbul’da 1 Milyon Yıllık Mağara
Ağustos 29, 2020

Fotoğrafların İstanbul’u 1

Orijinal ismi ”Place de l’Hippodrome, Neg. no. 97” olan bu tarihi fotoğraf, 1868 yılına ait ve Pascal Sébah tarafından çekilmiş.
Tarihi Hipodrom meydanında çekilen bu fotoğrafta aynı kare içerisinde önde Mısır Obeliski, hemen arkasında Örme Dikilitaş ve en arkada ise bugün ”T.C Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi ve Sanat Galerisi” olarak kullanılmakta olan yapı gözükmekte.
6.000’den fazla fotoğraftan oluşan Pierre de Gigord Fotoğraf Koleksiyonu’nun bir parçası olan bu fotoğraf, 700 yıllık Osmanlı İmparatorluğu’nun son 50 yılına ait olmakla tarihi bir öneme sahipken, aynı zamanda bugün ülkemiz turizminin belki de en önemli meydanı olan Sultanahmet meydanının(Atmeydanı) da bir buçuk asır önceki hâlini bizlere göstermesi bakımından eşsizdir.
Eski İstanbul fotoğrafları söz konusu olduklarında ve bu fotoğraflar, günümüz fotoğraflarıyla kıyaslandıklarında şehre dair genel olarak çok büyük değişimler gözlense de ve bu durum her birimizde bir parça hüzün yaratsa da, bu bir buçuk asırlık fotoğrafın günümüz ile kıyaslanması sonucu en azından yüzlerce yıllık önemli eserlerimizin sağlıklı korunumları bakımından büyük bir değişiklik göremiyor oluşumuz hayli sevindirici.
İnsanlık tarihinin en önemli şehirlerinden biri olmakla birlikte aynı zamanda büyük imparatorluklarına da başkentlik yapmış olan bu şehrin, geçmişine dair hemen her gün bir gizem daha çözülmekte ve yüzlerce yıldır saklı kalan gerçekler ortaya çıkmakta. Bir fotoğraf için böyle bir gizem tanımlaması yapmak zor olsa da 6.000 parçalık bir koleksiyon her ne kadar gizlenmiyor olsa dahi ülkemiz insanlarınca yeterince bilinmiyor olması açısından büyük bir keşiftir. Bu nedenle her birine birer zaman dondurucu gözüyle bakmamız gereken bu fotoğrafları, mümkün olduğunca da günümüz karşılaştırmalarıyla incelemeli ve kendi arşivlerimizi oluşturmalıyız.
Hemen aşağıda bilgi ve fotoğraf için kaynak vermiş olarak, kendi adımıza bir şeffaflık sağlamakla övünüyoruz fakat aynı zamanda fotoğraflar üzerinden başlatmak istediğimiz bir yazı dizisinin de haberini vererek, bu her biri bir başka tarihi gerçeği bizlere anlatmaya yarayan fotoğraflı anlatımlara devam edeceğimizi de müjdeliyoruz. Bizimle ve İstanbul ile kalmanız ümidiyle…

Oğuz Sarıtepe

İstanbul tarihi ve turistik yerler

Bizi Facebook adresimizden takip edin

Comments are closed.