Bir Kentin Buluşma Noktası; Galatasaray Lisesi

Masumiyet Müzesi; Bir Kitabın Müzeleştirilmiş Hali
Ocak 1, 2024
Kanlı Çınar
Ocak 1, 2024

Bir Kentin Buluşma Noktası; Galatasaray Lisesi

Bir Kentin Buluşma Noktası

Galatasaray Lisesi

Toplumsal hareketlerin gösteri mekânı

Sadece bir lise değil bir şehrin toplanma adresi

Taksime gitmişseniz İstiklalde buluşacaksanız verilecek ilk adrestir lisenin önü. Caddenin tam da ortasıdır. Diğer bir tabirle İstiklal caddesinin merkezidir.

Sürekli sesler duyar, sürekli yeni bir şeylere tanıklık edersiniz.

Çünkü orası Galatasaray Lisesi. Bir lise olmanın çok daha ötesinde gösteriler duvarı.

Galatasaray-ı Hümayun

15 yüzyılda Padişah 2. Beyazıt zamanında sarayın mektebi Enderun’du Yüksek eğitim burada verilmekteydi. Padişah 2. Beyazıt bu eğitimin temelini oluşturan ilk eğitimin verileceği bir kurum kurma düşüncesindeydi. Bu okul Galatasaray’a kuruldu ve adı Galatasaray-ı Hümayun Mektebi oldu.

Gül Baba Efsanesi

Hikâyeye göre Gül Baba Galata’nın üstlerinde yetiştirdiği gülfidanları arasında zamanını ibadetle geçiren bir zattır. Bir gün 2. Beyazıt bu bölgede avlanmaya çıktığında Gül Baba’ya rastlar. Gül Baba Padişaha sarı ve kırmızı güller sunar. Bundan hoşnut kalan padişah Gül Baba’ya kendisinden bir dileği olup olmadığını sorar. Bahçenin ilerisindeki tepeye gösteren Gül Baba, bu tepeye mektep eyle, vakti gelince devletine lazım olur der. Padişah bu isteği kırmaz ve böylece Galatasaray Mektebi kurulur.

Mektep kışlaya dönüyor

1820 yılına kadar eğitim alanında kullanılan kurum sonrasında tıbbiye ve kışla olarak kullanılmaya başlanacaktır.

Fransızların karşısına çıkabilmek için güçlü bir okul

Kışla ve Tıbbiye olarak kullanılan yapı, Tanzimat döneminde gerçekleştirilen yeniliklerle birlikte İstanbul da Fransızların ağırlıkta olduğu güçlü okulların karşısına çıkabilmek için Abdülaziz döneminde Mekteb-i Sultani adı altında tekrar eğitim kurumu olarak geri döner.
Günümüze kadar eğitim hayatına devam eden mektep, 1905 yılında bu okulda öğrenci olan Ali Sami Yen ve arkadaşları tarafından Türkiye’ye Galatasaray Kulübünü kazandırmıştır.
İstanbul Taksim Meydanına geldiğinizde İstiklal caddesini göreceksiniz. Caddede yürümeye başladığınızda Önünde kalabalıkların beklediği alana ulaştığınızda artık Galatasaray Lisesinin önündesiniz demektir.

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

İstanbul seyahatinizde nerede kalacağınıza, nereleri görmeniz gerektiği, neleri tatmanız gerektiğine dair bilgiler almak istiyorsanız bize mail atabilirsiniz. Kalabileceğiniz otellerden, yemek yiyebileceğiniz mekanlara, gezi rotanızdan, eğlence alanlarına kadar her konuda bilgiyi arkadaşlarımız karşılıksız olarak size vereceklerdir. Şimdiden iyi tatiller, iyi eğlenceler…

sehrinhikayesi@gmail.com

İstanbul Tarihi ve Turistik Yerler; Şehir İstanbul

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin

Sizin için seçtiklerimizden; Dünyanın merkezine yolculuk yapmaya ne dersiniz? ►►Milion Taşı

Comments are closed.