İhsan Tolga Büyükada’nın Objektifinden Yaşam Kareleri

İstanbul’da Tarihi Bir Semt; Cibali
Ocak 31, 2020
Sadri ALIŞIK
Ocak 31, 2020

İhsan Tolga Büyükada’nın Objektifinden Yaşam Kareleri

İhsan Tolga Büyükada’nın Objektifinden Yaşam Kareleri

Aklın esareti altındayken nasıl özgür olabiliriz. Hem toplumun bir parçası olacaksın hem aklı egemen kılacaksın hem de bu şartlar altında bencilce mutlu olacaksın. Bu denklemde bir problem var gibi. Acaba fazla karmaşık olması, insani olmasına engel mi? Şehrin sıradan insanları, sandığımızdan çok daha özgürler aslında. Yeryüzü cennetini büyük cennet hayalleri içinde olmadan kendi sınırlarınca tüketenler, o sınırlar içinde mutlular. Deniz, kum ve güneş üçgeni yangın üçgeni gibi değil çünkü. Yangın üçgeninde yanıcı madde + yakıcı madde ve ısı kaynağından herhangi biri ortadan kalkarsa yangın kendiliğinden durur. Oysa deniz + kum + güneş üçgeninden herhangi birini çıkarınca eğlence bitmez.

 

Tabi başka üçgenlerde var. Fakat ritim duygusu, bir parça cesaret ve yetenekle birleştiğinde o bileşenlerinde pek önemi kalmıyor. Birken ve mutluyken kendi cennetinde sıradan insan, çoğaldıkça kıskanç bir tavırla mutluluğun tümünü kendine istemiyor, aksine bunu bir şölene dönüştürmesini iyi biliyor. Kitaplara hiç geçmeyecek fakat hayattan da asla eksilmeyecek bir şölen. O gün bittiğinde her şey bitecek, hafızalara sıradan bir günden fazlası kazınmayacak belki fakat yeni bir sıradan günde aynı sıradanlıklarla aynı ritmi yakalamak imkânı sonlanmayacak. Bir dağ değil onlar için hayat, zamanın büyük kısmı tırmanmakla geçmiyor ve kısa süre zirvesinde kalarak sonra da inmeye çalışmakla da geçmiyor. Kendi düzülkelerinde, iki boyutlu hayatlarında özgür bu insanlar.

 

Oysa asiller, esirler aslında
İnşa edilmiş bir kalenin içinde
Tutsaklığın demir parmaklıksızı
Kağıt üzerinde mühendislik harikası
Ufkun içinde zerre kaydı yok
Ve sıradan insan kendi cennetinde
Estetik bilmeden estetik olabilirken
Ritmi kumun sıcağından yanan çıplak ayaklarında hissedebilirken
Bir fotoğraf karesine dönüşür yaz günü
Ben onu daha çok severim
(İhsan Tolga Büyükada’nın Objektifinden ”Yaşam Kareleri”)

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

İstanbul seyahatinizde nerede kalacağınıza, nereleri görmeniz gerektiği, neleri tatmanız gerektiğine dair bilgiler almak istiyorsanız bize mail atabilirsiniz. Kalabileceğiniz otellerden, yemek yiyebileceğiniz mekanlara, gezi rotanızdan, eğlence alanlarına kadar her konuda bilgiyi arkadaşlarımız karşılıksız olarak size vereceklerdir. Şimdiden iyi tatiller, iyi eğlenceler…

sehrinhikayesi@gmail.com

İstanbul Tarihi ve Turistik Yerler; Şehir İstanbul

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin

Comments are closed.