Çayname; Çayizmin Felsefesi
Şubat 14, 2024
Anglikan Kilisesi ; Galata da Kırım Kilisesi
Şubat 14, 2024

İslam’ın Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

islam bilim ve teknoloji tarihi müzesi

İslam’ın Bilimle Buluştuğu Müze

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

İnsanlığa yön veren doğu ya da batı medeniyetleri gibi ayrımların içinde olması değildir.

İnsanlığa yön veren bilime sahip olmasıdır.

İslam dininin bilimle nasıl iç içe olduğunu görmek mi istiyorsunuz?

İslam dünyasının insanlık tarihindeki önemine şahit mi olmak istiyorsunuz?

 

Gülhane’de İslam’ın Bilim Tarihi 

Müslüman Bilim İnsanları, İslam’ın Bilime Katkıları

Gülhane Parkı’nda kavak ağaçları arasında güller bahçesi içindeki yürüyüşünüz sırasında İslam Bilim ve Teknolojileri Tarihi Müzesini göreceksiniz. 
Yüzlerce eseri içinde barındıran müze oldukça geniş bir alana inşa edilmiş. Gülhane Parkındaki eski ahırlar restore edilmiş ve içerisindeki atmosferinden büyüleneceğiniz bir müze haline getirilmiş. 
İçerisindeki tüm eserlerin orjinalleriyle birebir aynı şekilde yapıldığı müze, aynı zamanda Frankfurt’ta ki kardeş müzesinden sonra alanında dünyanın en büyük ikinci müzesi olarak göze çarpmaktadır. 
Müze içerisindeki gezintinizde İslam coğrafyasında Müslümanlar tarafından gerçekleştirilen icatların, bilimsel ilerlemelerin örneklerini bölümlere ayrılmış bir şekilde inceleyeceksiniz. Tüm odalarında kurulmuş olan sinema düzenleri sizleri o alandaki eserler hakkında bilgilendirirken, aynı zamanda duvarlarda eserler hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirici notlar bulunmaktadır. 
Yüzyıllar içerisinde ilerlerken hem tarihsel bir yolculuk yaşayacak hem de İslam’ın insanlık tarihine kattıklarını gördüğünüzde etkileneceksiniz. 

İslam’ın Bilim ve Teknoloji Müzesinde Neler Var? 

Saymakla bitmez sayısız eseri görecek ve bugün bile hayatınızda kullandığınız birçok şeyin temellerinin kimler tarafından ne zaman atıldığını öğrendikçe çok fazla şaşıracaksınız. 
Müzede sergilenen eserler, Frankfurt’taki Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi’ne bağlı Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü tarafından, yazılı kaynaklardaki tarif ve resimlere göre, çok küçük bir kısmı ise günümüze ulaşan eserlerin orijinallerine dayanılarak yaptırılmıştır. 

İslam Bilim ve Teknolojileri Tarihi Müzesinin Ortaya Çıkışı 

İslam Bilim Ve Teknoloji Tarihi Müzesi ”Amacım, İslam topluluğuna mensup insanlara İslam bilimlerinin gerçeğini tanıtmak, benlik duygularını olumsuz etkileyen yargılardan onları kurtarmak ve ferdin yaratıcılığına olan inancı onlara kazandırmaktır.” PROF. DR. FUAT SEZGİN

Müzenin nasıl ortaya çıktığını Prof. Dr. Fuat Zengin Şöyle anlatıyor;

Ben ‘’günde 13-14 saat çalışıyorum’’ dedim.
‘’Nee’’ dedi! ‘’Bu tempoyla bilim adamı olamazsınız. Eğer bilim adamı olmak istiyorsanız bunu çok daha artırmalısınız’’
Hocam günde 24 saat çalışırdı. Günler uzun olsaydı daha çok çalışacaktı. Ben ondan sonra çalışmamı 17 saate çıkardım. Bu 70 yaşıma girinceye kadar devam etti. 70 yaşımdan sonra çalışmamı bir iki saat azalttım. Aşağı yukarı 13-14 saat çalışmaya gayret ediyordum. 

Bilginin gücü

Müzede ki ziyaretiniz son bulduğunda gelişimin ve ilerlemenin coğrafyaya göre değil bilginin gücüyle olduğunu bir kez daha fark edeceksiniz. İslam dünyasının insanlık tarihine kattıklarını gördüğünüzde aklınıza bir kez daha gelecek; 
‘Bana bir harf öğretenin, kırk yıl kölesi olurum’

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Nerede, Nasıl Giderim?

Müze İstanbul Fatih ilçesi, Tarihi Yarımada’da sizleri bekliyor. Tramvay kullanmak isterseniz Gülhane durağında ineceksiniz. Sultanahmet istikametine doğru yüz metre kadar gittiğinizde parkın girişini göreceksiniz. Parktan içeri girin yüz metre kadar sonra sol tarafınızda müzeyi göreceksiniz.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Ziyaret Saatleri 

Yaz dönemi 09.00 – 18.30 
Kış dönemi 09.00 – 16.30
İletişim 
0212 528 80 65 – 0212 513 72 14 
Faks 0212 519 72 24
İnternet Adresi www.ibttm.gov.tr
E-Posta ; bilimveteknolojimuzultur.gov.tr

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Giriş Ücretleri

Müzekart sayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı tüm müze ve ören yerlerine bir sene boyunca sınırsız olarak ücretsiz girebilirsiniz.

Öğrenci Kartları 2020 Yılında Yılda 2 Kez Giriş Hakkıyla sınırlandırılmıştır. 

Müzekart
Öğrenci 30 TL Tam 60 TL (2021)

İstanbul Müze kart Satış Yerleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Kariye Müzesi

Topkapı Sarayı Müzesi

Ayasofya Müzesi

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Rumeli Hisarı

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın. 

sehrinhikayesi@gmail.com

İstanbul Tarihi Yarımada Gezi Yazısı (Gezi Rotası) Okuyabilirsiniz

 

Comments are closed.