Eyy İnsan!
Ocak 31, 2020
Beykoz’un Duvarları
Şubat 10, 2020

İstiklal Caddesi’nde Hisler

istiklal caddesi

İSTİKLAL CADDESİ HİSLERİ

Bazen sadece yürürsün. Yalnız başına. Fakat niye o kalabalığın içinde yaparsın bunu? Çünkü aslında yalnız olmak istemezsin. Belki de korkarsın yalnızlıktan ve o cadde kurtarır seni her daim. Zira hep ama hep kalabalıktır orası. Bir ezan sesi duyulur, sonra bir çan sesi. Biraz daha yürürsün. Sağlı sollu ufak daireler içinde tüm dünyanın müziğini dinleyebilirsin, artık kısmetin hangisiyse. Çünkü herkes kendi şarkılarını söyler orada, sense dilediğini dinlersin.
Ten renkleri, ifadeleri, kıyafetleri ya da dilleri birbirine benzemeyen yüzlerce insan görürsün. Sonra yine yürürsün. O tanıdık sesi duyarsın, bir tramvayın ‘ben geliyorum’ mesajıdır o. Sonra tam önünde görünmez bir Musa, insan denizini yarar ve allı beyazlı bir tramvay geçer gider önünden.
Sonra yürümeye devam edersin. Sokak isimleri aklında kalmaz çoğu zaman. Fakat her gördüğün tabelada aynı tanışıklık hissi doğar içinde. Ben burayı biliyorum dersin, bazen nereden bildiğini bile bilmeden. Bazen kalabalığı yara yara bir başka kalabalık çıkar ortaya. Bağırırlar. Bazen hoşuna gitmeyen şeyler de söylerler ama kısa sürer. Sen yürürsün. Vitrinlerinde binlerce yılın birikimi ne varsa bulunur. Bakmaya doyamayacağından, tatmaya doyamayacağına kadar. Yollar açılır vitrin aralarında, içeri içeri çağırır seni hanlar, pasajlar. Girersin. Bir tiyatro izlersin bazen, bazen bir film. Bazen bir şeyler içersin gizli gizli. Bazen de sadece yürürsün.
Zamanın her saniyesi değerlidir ve doldurulması gerekir. Fakat o caddede sen yapmazsın bunu, caddenin kendisi yapar. O kadar yoğundur, o kadar çok hitap eder ki duyularına sen zamanı unutur öylece yürürsün. Bazen bir başka yalnızla göz göze gelirsin. Bazen gözünü gözlerinde daha fazla tutabilmek için yavaşlarsın. Birkaç adımlığına aşık olursun. Sonra bir daha ve sonra bir daha. Sonra cadde sonlanır. Bir masalın sonu gibidir bu. Geri dönersin bazen. Bir başka masal başlar. Benzer sözlerle, aynı kahramanı bir daha yürütürsün. Bir daha verirsin sorumluluğu caddeye. Yine bakmazsın saate. Yine öylece, mutlu mesut yürürsün.

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

İstanbul seyahatinizde nerede kalacağınıza, nereleri görmeniz gerektiği, neleri tatmanız gerektiğine dair bilgiler almak istiyorsanız bize mail atabilirsiniz. Kalabileceğiniz otellerden, yemek yiyebileceğiniz mekanlara, gezi rotanızdan, eğlence alanlarına kadar her konuda bilgiyi arkadaşlarımız karşılıksız olarak size vereceklerdir. Şimdiden iyi tatiller, iyi eğlenceler…

sehrinhikayesi@gmail.com

İstanbul Tarihi ve Turistik Yerler; Şehir İstanbul

Oğuz Sarıtepe

Bizi Facebook adresimizden takip edin

 

Comments are closed.