Santa Maria Draperis Kilisesi

İstanbul’da Macar Müzisyen Franz LİSZT ve Kamelyalı Kadın
Ocak 23, 2024
Düşlerin, Hayallerin Tarihi İstanbul Oyuncak Müzesinde.
Ocak 23, 2024

Santa Maria Draperis Kilisesi

Kumaş Tüccarının Oğlundan Aziz Fransuaya

Santa Maria Draperis Kilisesi

Gençlik dönemlerinin ilk yarısını sahip olduğu sınıfsal karakterin verdiği rahatlıkla savruk ve eğlence düşkünü bir halde yaşar Fransua. Bu hayat biçimi askere gitmesiyle değişecek ve geriye bambaşka birisi olarak dönecektir.

Askere gittiğinde esir alınan Fransua bir yıl kadar yaşadığı bu hayat sonrası yeni düşünceler edinmiş hayata olan bakışı değişmişti. Tutsaklık yıllarında yaşadığı yalnızlığı evine döndükten sonrada devam ettirdi.
Sürekli sorular, aranan cevaplar ve dualar vardı.

Fransua ve İsa Peygamber

Bir gün yaşadığı yerde bulunan bir tepedeki kiliseye gider. Yıkılmaya yüz tutmuş bu kilisede mistik bir olay yaşadığını söyleyerek aşağıya iner. Anlattığına göre duası sırasında, haç üzerindeki İsa Peygamber kendisiyle konuşmuş ve kiliseyi yeniden yapmasını istemiştir.
Fransua bu inancı yerine getirir. Babasının mallarını satma pahasına da olsa kiliseyi onarmaya başlar. Bu babasını öfkelendirecek fakat Fransua’yı durduramayacaktı.

Fransisken Tarikatı kuruluyor

Tek bir düşüncesi vardı. Onlara yol gösteren İsa Peygamberdir. Ve İsa Peygamber yoksuldur. Fransua’da onun peşinden gitmenin onun gibi olmaktan geçtiğini düşünmektedir.
Fransua’nın bu çağrılarına kulak verenlerin sayısının artmasıyla birlikte yeni bir tarikat doğar. Fransua’nın peşinden gittikleri için Fransiskenler adı konur bu tarikata.

İstanbul’da Fransisken Kilisesi

İstiklal caddesinde Aziz Antuan kadar bilinmese de bir başka Fransisken kilisesi var. Santa Maria Draperis Kilisesi

Yangınlarla geçen hayat

Hayatına Sirkece de başlayan kilise sonrasında Galata’ya taşınır. 1584 çıkan yangında yanmasıyla birlikte tekrar yapılır. Fakat yangınlar peşini bırakmaz. 1660 da tekrar yanar. Yeniden yapılır fakat 1678 de tekrardan yandıktan sonra artık Galata’da devam etmez hayatına. Beyoğlu’na taşınır. Ateşler burada da peşindedir. 1691 de yine yangın kurbanı olur. 
1729 yılında ise şimdiki bulunduğu yerde inşa edilir. 1871 de yeniden yanan kilise tekrardan onarılmış kısa bir dönem Avusturya Macaristan elçiliği olarak kullanılsa da günümüze kilise olarak gelmeyi başarmıştır.

Madam Draperis

Draperis ismini Galata’da yandığı yıllarda kiliseyi yapmak için yerini veren Madam Draperis’ten alır kilise. Santa Maria Draperis Kilisesi sizi çağırıyor
İstiklal caddesinde yürüyorsanız Aziz Antuan kilisesini muhakkak göreceksiniz biraz ilerlediğinizde çok kimsenin bilmediği Santa Maria Draperis kilisenin görebilirsiniz.
Galata’da ki yangından kurtulan Meryam Ana figürlerinin de bulunduğu kilisede mistik zamanlar geçirebilirsiniz.

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

Comments are closed.