Sultan Beyazıt – Kristof Kolomb – Leonardo Da Vinci – İstanbul
Ocak 14, 2024
istanbul müzeleri
İstanbul Müze Bilgileri (Sultanahmet Bölgesi)
Ocak 14, 2024

Mozaikler Mucizesi; Kariye

Mozaikler mucizesi

Kariye Müzesi

İsa Peygamber ve Meryem Ana’nın yaşamlarının mozaiklerle anlatılan muhteşemliğine tanık olun

Duvarlarında İsa ve Meryem yaşıyor.

Aziz Babylas

İstanbul’un şehir dışlarına doğru bir şapel vardır. 
Hristiyanlığın ilk dönemlerinde Aziz Babylas İznik’te 84 müridiyle birlikte öldürülür. Sonraları bu aziz ve müridlerine ait önemli eşyalar buradaki şapele gömülürler. Böylece bu alan artık kutsal bir alan haline gelmiştir.

Kariye Kilisesi inşa ediliyor

500 lü yıllarda tekrar inşa edilen kilise İstanbul’un fethinden sonra kilise olarak kalmaya devam etse de sonraları camiye çevrilmiştir. 1945 yılında Müzeye çevrilen Kariye günümüzde halen Müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Kariye Müzesinde Neler Var?

Mozaiklerle çizilmiş kutsal yaşamlar

Müzeye büyük bir anlam katan ise mozaiklerle çevrilmiş olan yapısıdır. Müzede İsa Peygamberin ve Meryem Ana’nın yaşamları ve mucizeleri mozaiklerle birbirini takip eder bir şekilde sahnelenmişlerdir. 
Bir kilise düşünün. Peygamberinin ve onu kutsal bir şekilde dünyaya getiren annesinin hayatlarını birbirini takip eder şekilde duvarlarına işlemiş. Her bir adımda hayatlarının başka dönemlerine ait izleri yaşıyorsunuz. 
Aynı zamanda Eski Ahit’ten alınan hikâyeler, mahşer günü ve sonrasındaki diriliş gibi anlatımlarda fresko olarak işlenmiştir.

Kariye Müzesi Nerede, Nasıl Giderim?

Kariye Müzesi içeri girdiğiniz andan itibaren sizleri büyüleyen bir havayı yansıtmaya başlıyor. Her bir karışını adım adım inceleme hissine kapılıyorsunuz. Kısa ve büyüleyici bir yolculuğa katılmak istiyorsanız Kariye Müzesine gelin. Başınızı hiç aşağıya indirmeyeceksiniz.
Kariye Müzesine ulaşmak için İstanbul Fatih ilçesi Edirnekapıya gelmeniz gerekmektedir. Dervişali mahallesine gelirseniz Kariye’yi bulabilirsiniz.

Kariye Müzesi Ziyaret Saatleri

Yaz Dönemi : 09.00 – 19.00 
Kış Dönemi : 09.00 – 16.30
Adres : Edirnekapı – Fatih / İstanbul
Telefon : 0212 631 92 41 – 0212 522 09 89
Faks : 0212 621 34 35 
e- posta : kariye@muze.gov.tr

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın. 

Kariye Müzesi Giriş Ücretleri

Müzekart geçerlidir.

Müzekart sayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı tüm müze ve ören yerlerine bir sene boyunca sınırsız olarak ücretsiz girebilirsiniz.

Öğrenci Kartları 2020 Yılında Yılda 2 Kez Giriş Hakkıyla sınırlandırılmıştır. 

Müzekart
Öğrenci 30 TL Tam 60 TL (2021)

Comments are closed.