Bab-ı Hümayun girişinde, 3 Ahmet Çeşmesi
Ocak 14, 2024
Kamondo Merdivenleri
Ocak 14, 2024

İstanbul’un Tılsımı Kıztaşı

İstanbul’un Tılsımı

Kıztaşı

Tanrının kırbacı Attila

Markianos tahta oturduğunda, Avrupa’nın Tanrının Kırbacı olarak adlandırdığı Büyük Hun İmparatoru Attila’nın egemenliği altındaydı. Attila Avrupa’nın göbeğinde imparatorluk kurmuştu. 
Markianos Attila’nın bu coğrafya değiştiren politikalarına karşı, onun batıya yönlendiğini ve kendileri için bir tehdit oluşturmayacağını öngörerek ona göre bir strateji oluşturmuştu. Ki zamanda onu haklı çıkarmış Attila hedefini Batı Roma üzerine kurmuştu.

Markianos Vandallara esir düşüyor

Bir savaşta Vandallara esir düşen Markianos, Kralın huzurunda bir daha asla Vandallara karşı silah kullanmayacağını söyleyerek serbest kalmış ve bu sözünü de yerine getirmiştir. Vandallar Batı Roma’ya saldırdıklarında Doğu Roma bu duruma seyirci kalmıştır. Tabi bundaki en önemli etken batıya yönelik gerçekleşen Hun saldırılarının, ikiye bölünmüş Roma İmparatorluğunun batı kısmını zayıflatıyor olmasaydı. Bu da Doğu Roma’nın daha da güçlenmesine olanak sağlamıştır. 

Bizans’ı korunaklı bir şehir yapıyor

İmparator Markianos asker kökenli olmasına rağmen Bizans’ı dış tehditlerden korumayı öncelikli hale getirmiş ve Bizans’ı ilgilendirmeyen hiçbir duruma müdahil olmamıştı.
Lakin içeride izlediği siyaset ekonomik olarak kendisine de muntazam bir güç sağlamıştı.

Markianos sütunu dikiliyor

455 yılında Vali Tatianus Markianos adına içinde onun heykelinin de bulunduğu bir sütun diktirir.
Markianos Sütunun olarak dikilen bu taş, halk arasında daha çok diğer bir ismiyle yani Kıztaşı olarak anılır. Kıztaşı denmesinin nedeni de kaidesinde bulunan Yunan Zafer Tanrıçasının kabartmasıdır.Kaidesinde Latince;‘’Principis hanc statvam marciani cerne tovuque praefectvs vovit qvod tatianvs opvs’’ yazmaktadır.İşte bu imparator
Markianos anıtıdır ki Titianus bu eseri ona adamıştır. Bir yangınla yeniden ortaya çıkıyorİstanbul’un fethinden sonra önemini yitirip özel bir mülkün içinde kalarak unutulan taş 1908 de çıkan bir yangın sonrası tekrardan ortaya çıkmıştır.Kıztaşı HikâyesiHikâyeye göre kız taşı yanından geçen kadınlara bekaret testi yapıyormuş. Taşın arada boynunu bükmesi bundanmış.

Kıztaşı Nerede, Nasıl Giderim?

Sizin için seçtiklerimizden; Dünyanın merkezine adım atmaya hazır mısınız? ►►Milion Taşı

Comments are closed.