İnşaat ve Sanat Kavramlarının Bütünleştiği Müze

Pelikan Yaşar
Mart 25, 2020
Aziz Hovhan Vosgeperan Kilisesi
Mart 25, 2020

İnşaat ve Sanat Kavramlarının Bütünleştiği Müze

İnşaat ve Sanat Kavramlarının Bütünleştiği Müze

İnşaat Müzesi

İnsanlık tarihinin dönüm noktalarından biride neolatik dönemde meydana gelen devrimlerden biri olan yerleşik hayata geçmektir. 
Bir arada ve yerleşik yaşamanın getirdiği zorundalıklardan biride uzun vadeli kullanacakları yapıları inşa etmek olmuştur. Kalıcı yapıların inşası beraberinde estetik anlayışını da getirmişti.
Yüzyıllar geçtikçe insan inşa işinde ustalaşmış, bazen bir yarışa dönen bu işte akılalmaz teferruatta hesaplan kullanılmış ve sürekli yeni tarzlar üretilmiştir.
Zamanla farklı coğrafyaların farklı uygarlıklarında eldeki malzemenin ve geçmiş birikimin etkisiyle üsluplar oluşmuş, hatta nesilden nesile aktarılan bu uygarlıklara has üsluplar o uygarlıkların isimleriyle anılır hale gelerek yazılı tarihin sayfalarını doldurmuştur. 
Bunca detayın özünde aslında şu yatmaktadır ki, inşaat kelimesinin zihinlerdeki karşılığıyla sanat kelimesinin yine aynı zihinlerdeki karşılığı birbirinden oldukça uzaktadır. Fakat inşa etme işinin insanlık tarihindeki gelişimini yakından incelediğimizde açıkça göreceğimiz üzere, insan ilk zamanlar yalnızca ihtiyacına karşılık yaptığı bu işi bir süre sonra barınma, korunma gibi temel öznelerin ötesine taşıyarak ve işin içine hayal gücünü, estetik kaygısını, tasarı aşamasını da dahil ederek harikulade bir sanata dönüştürmüştür.

Amcazade Hüseyin Paşa Medresesi 

Amcazade Hüseyin Paşa 18. yy. başlarında içerisinde mektep, medrese, kütüphane, mescit ve sebil bulunan bir külliye yaptırır. Bugün bu külliye İnşa işinin sanat ile birlikte anıldığı bir müzeye dönüşmüş durumdadır. 
Yalnızca iç mekan olarak değil tüm açık alanları da eserlerin sergilendiği gösterildiği müze halinde kullanılmaktadır.

Sorular sorular soracaksınız

Birçok bölümden oluşan müze, inşa işine dair yüzyıllar boyunca kullanılmış ve bugün her birimizin farklı bir yönüne hayran kaldığı yüzlerce eserin oluşumunda katkı sağlamış çeşitli objelerle donatılarak adeta bizleri bir detaylar hazinesinin içine sokuyor. 
İçerisin de ahşap eserlerden ölçü aletlerine, basit mimari elemanlardan tuğralara, aydınlatma araçlarından taş kitabelere, tav
an süslemelerinden mezar taşlarına kadar yüzlerce yıllık ve onlarca farklı etkenle harmanlanmış inşa birikiminin detaylıca gözler önüne serildiği bir müze. 
Ayrıca, ”tarihte ilk inşa hamlesini kim yaptı? Bu hamle ne zaman bir sanata dönüştü? ” gibi oldukça kaliteli sorular sormamıza sebep olacak felsefi ağırlıkta bir yapı. 
Hatta bizleri belki de ilk kez günümüzde neredeyse hayatın tümünü kaplıyor olmasına rağmen mimarinin özelindeki emeği ve ekipman yoğunluğunu hatta bunun kültür odaklı gelişimini fark edip incelemeye sevk edecek kadar etkileyecek bir öneme sahip.

Müze’de yolculuk

Mimarisine hayran olduğumuz, detaylarına akıl sır erdiremediğimiz, geçmiş yüz yılların teknolojik eksiklikleriyle nasıl oluşturulabildiklerini anlayamadığımız yüzlerce eserin, gözlerimizin önünde parçalar halinde sergilendiği bir atmosfer düşünelim.
Bazen yalnızca bir kapının hatta üzerindeki bir işlemenin bile büyüleyici güzelliği nasıl cezbedici olabiliyorsa, en az onu tasarlayan zihin ve oluşturan el kadar önemli olan ‘malzeme’ ve ‘alet’ kavramları üzerine de düşünelim. 
Tarih sayfalarında daha çok savaşlara ve yıkımlara yer verildiği halde, onca savaşa ve yıkıma rağmen günümüze binlerce eser bırakabilen hatta bazıları binbir zorluğa rağmen fakat mutlak bir gelecek bilinciyle sanatlarını icra edebilen geçmişin büyük ustalarını illa ki düşünelim.
Fakat en çokta bu müzede ki basit bir çivinin bile insanlık tarihi açısından inşa işine, daha özelindeyse kültür hazinelerimize olan katkısını düşünelim ve nihayet bugün zihinlerimizde birbirinden oldukça uzak karşılıklar bulan ‘inşaat’ ve ‘sanat’ kavramlarını işte bu basit çiviyle birleştirelim.

İnşaat Müzesi Nerede, Nasıl Giderim? 

Müze Pazar ve Pazartesi hariç diğer günler 09.00 – 16.00 saatleri arası açıktır.
Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi, İstanbul İli Fatih ilçesi Şehzadebaşı’nda farklı fonksiyonlu yapılardan oluşan bir külliye içindedir. (Darü’l-kurrâ, Medrese odaları, Kütüphane, Sıbyan Mektebi, Sebil v.s.) 
Adres:
İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi Müdürlüğü
Saraçhane Sk. No:1 Fatih/İSTANBUL

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

İstanbul seyahatinizde nerede kalacağınıza, nereleri görmeniz gerektiği, neleri tatmanız gerektiğine dair bilgiler almak istiyorsanız bize mail atabilirsiniz. Kalabileceğiniz otellerden, yemek yiyebileceğiniz mekanlara, gezi rotanızdan, eğlence alanlarına kadar her konuda bilgiyi arkadaşlarımız karşılıksız olarak size vereceklerdir. Şimdiden iyi tatiller, iyi eğlenceler…

sehrinhikayesi@gmail.com

İstanbul Tarihi ve Turistik Yerler; Şehir İstanbul

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin

Comments are closed.