2. Dünya Savaşında Geçen En İyi 10 Savaş Filmi; Nazi, Sovyet, Avrupa, Amerika…

The Museum of Great Palace
Mart 14, 2024
Savaş Konusunu İşlemiş En İyi 22 Film
Mart 14, 2024

2. Dünya Savaşında Geçen En İyi 10 Savaş Filmi; Nazi, Sovyet, Avrupa, Amerika…

En İyi Savaş Filmleri

En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri

90 lı yıllardan günümüze 2.Dünya savaşı temalı (2018) en iyi filmleri sizler için derledik. Film listemizi oluştururken İMDB ve benzeri hiçbir yerden yardım almadık. Sadece izledik ve sizler için derledik. Zaten listemizde gezinirken her konudan filmi bir denge gözeterek listelediğimizi göreceksiniz.

Schindler’s List (Schindler’in Listesi)

 

93 yapımlı olan Steven Spielberg yönetmenliğinde çekilen film ülkemizde 94 yılında gösterime girdi. Sinema tarihinin en iyi filmlerinden kabul edilen Schindlerlerin Listesi 2. dünya savaşı sırasında nazilerin Polonya’da uyguladığı soykırıma dikkat çekiyor.
Oscar Schindler bu soykırım sırasında tüm servetini ve kaynaklarını kullanarak kurtarabildiği kadar insanı kurtarmaya çalışıyor. 
Savaş yıllarını oldukça etkileyici biçimde yansıtan film aynı zamanda bir insan çabasının kaç hayatı değiştirebileceğini de gözler önüne seriyor.
Eğer bu güne kadar bu filmi izlemediyseniz listenize almanızı tavsiye ederim.

Er Ryan’ı Kurtarmak

Çocuklarınızın hepsini kaybettiyseniz ve son çocuğunuzda savaşta cephedeyse ne olur?
Bunun öğrenilmesi üzerine bir grup askerin cephedeki o genç askeri alıp getirme görevlerinin bir savaş kahramanlığı içinde işlendiği bir film Er Ryan’ı Kurtarmak. 
Savaşın ortasındaki tüm çaresizliğin oldukça vurgulanarak işlendiği film kendi türü içerisinde en iyi filmlerden biri olarak kabul edilebilir. 
Tabancadaki son kurşunu askeri bir tanka sıkmak nedir? Cevabını bulmanız dileğiyle…

Hayat Güzeldir

Bir hikaye bu kadar mı güzel anlatılır? Kesinlikle sinema dünyasının çektiği en iyi filmlerden biri. Kahkahaların ve acının bu kadar birbirine harmanlandığı başka bir yapım olamaz.
Kahramanımız Hitler Almanya’sında Yahudi kampına alınmış bir baba – oğul hikayesi. Tüm yaşanan acıyı çocuğuna sonunda tank kazanacakları bir oyun olarak anlatan babanın hikayesi.
Filmin ilk yarısı oldukça romantik ve kahkahalarla geçerken zaman ilerledikçe faşizmin yarattığı tahribat seyirciye de geçmeye başlıyor. 
Bu filmi izlememişseniz bana göre sinema yanınız hep bir eksik kalacaktır. Kendinize bir şans verin ve Hayat Güzeldir’i izleyin.

Piyanist

Yönetmenliğini Roman Polanski’nin yaptığı film 2002 yapımı film birçok izleyicinin en favori filmlerinden biri olarak sinemadaki yerini aldı. 
2. Dünya savaşı sırasında nazi soykırımına dikkat çeken film Polonyalı bir piyanistin hayatta kalma mücadelesini işliyor. Piyanisti ünlü oyuncu Adrien Brody ‘in canlandırdığı film sinemalarda gişede de oldukça büyük başarı elde etmişti. 
Oldukça etkili bir işleyişi sahip olan film bir kahramanlık hikayesine değil hayatta kalmak için verilen müadeleye dikkat çekiyor. 
”O halde neden üzerinde Nazi üniforması var? 
Çünkü çok üşüyordum.”

Kapıdaki Düşman

2. Dünya savaşında naziler sovyet topraklarına saldırmışlardır. Savaşın en çetin geçtiği yerlerden biride Stalingrad’dır. 
Sovyet keskin nişancı Vassili Zaitsev ve Alman keskin nişancı Erwin König. İki keskin nişancı arasında kıyasıya bir mücadele vardır.
Vassili Zaitsev Nazi ilerleyişine karşı sovyet halkına umut olmuş ve savaşın yönünü değiştiren kahramanlardan biri olmuştur.
Jean-Jacques Annaud yönetmenliğindeki film 2001 yapımı kesinlikle izlediğiniz en iyi filmler listesine girecektir. 

Soysuzlar Çetesi

 

Quentin Tarantino‘nun yazıp yönettiği, başrollerini Brad Pitt ve Diane Kruger’ın paylaştığı film sekiz dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.
Nazi kuşatması altındaki Fransa’da geçen film savaşta ailesini kaybedenlerden biri olan Shosanna, Avrupa’nın farklı bir ülkesinde kendi askerlerini Nazilere karşı örgütleyen Teğmen Raine ve bir  Alman aktrisin yolları, Shosanna’nın işlettiği bir sinema salonunda kesişecektir. 

Bizlere öneride bulunmak isterseniz mail adresimiz

sehrinhikayesi@gmail.com

Sizlere özel hazırladığımız film listelerini görmek için lütfen tıklayınız

Bizi Facebook adresimizden takip edin

 

Comments are closed.