Sarayın ve Sosyetenin Terzisi
Mart 25, 2020
İnşaat ve Sanat Kavramlarının Bütünleştiği Müze
Mart 25, 2020

Pelikan Yaşar

PELİKAN YAŞAR

Bir vapur vardı manzarada, bir sürü tanıdık kuş ve tanımadık insan, gülüyorlardı. Koca şapkalı zayıf bir kadın elini uzatmış ve bir pelikanın başını okşuyordu. Ne mübarek bir manzara. Koca şapkalı ve zayıf bir kadın Eminönü’nde sahilde, kıyıya oturmuş, yanıbaşında bir kuş, bir pelikan… Ben hiç pelikan görmedim ve dokunmadım da ve hiç pelikan sesi de duymadım. Kadın karşısına oturmuş bir pelikanın, başını okşuyordu. Ne mübarek. Eminönü’nde sahilde.
Biz arkadaşlarla lise yıllarında, meşhur bir ‘Çiğköfteci Ali Usta’ vardı, ona giderdik. Öyle ucuza ve öyle eğlenceli doyardık ki ta Beykoz’daki liseden kaçıp Eminönü’nde çiğköfte yemek zor gelmezdi bize. Ali Usta’da sahiden komik adamdı. Çok konuşuyordu bir kere ve çokta sert konuşuyordu. Dinlersen ne alâ ama dinlemezsen adamı sözleriyle, hareketleriyle perişan ediyordu. Biz zaten çocuk sayılırdık, gülmeye gidiyorduk o da güldürüyordu sağolsun. İnternette videoları var, oldukça meşhur biri ama hâlâ orada mı değil mi bilmem. Ucuza elektronik eşya alınan ünlü bir pasaj vardı, onun yolu üzerinde bir hanın hemen girişinde tezgah açardı. Limonu havada keserdi bıçakla ve çok hızlı hareket ederdi. Komik bir adamdı. Hani şu artık sevimsiz olmaya başlayan dondurmacıların hâli gibi değil de daha bir manyak ama daha bir içtenti şakacılığı. Ya da bilmiyorum, belki de sahiden deliydi.
Pelikana gelince ismi Yaşar’mış. Biraz da büyüsü bozulur korkusuyla çok araştırmadım detayını. Eminönü’nde Pelikan Yaşar dedin mi bir semt kabadayısı gibi geliyor kulağa oysa sıradan bir pelikan o. Gerçi bahsedilen yıllar 60’lar olduğundan ve o sıralarda İstanbul’da çekilen Hollywood yapımlarının bazılarında da Pelikan Yaşar’a rastlandığından aslında pek çoğumuzdan daha ünlü oluyor Pelikan Yaşar.

Sonra ne oldu Pelikan Yaşar’a? Kovdular mı? Vurdular mı? Kanat özgürlüğünce alıp başını gitti mi buralardan bilmiyorum? Dedim ya büyüsü bozulmasın diye fazla kurcalamadım. Ama çok hoşuma gidiyor bu mesele. Ne zaman Eminönü’ne gitsem Kadıköy İskelesini geçince sanki yeri orasıymış gibi onca martının arasında bir de pelikan arar gözlerim. Üstelik adının Yaşar olması da önemli değil, pelikan olsun da varsın Yaşar olmasın adı.
Acaba ne kadar yaşar bir pelikan? Gerçi bu öğrenilebilir bir bilgi ama hazin bir anlam da ifade edebilir bir yandan. Kurcalamamak lazım. İnternette fotoğrafları var, bazı videolarda da çıkıyor karşımıza. Şahsen tanışamasakta ve artık buna imkân kalmamış olsa da, zaman geriye döndürülemiyor diyerek hayıflanmaktansa kadere, işte böyle ara sıra Eminönü dönüşleri Pelikan Yaşar’ın fotoğraflarına bakıp ‘Ah Ulan İstanbul’ diyorum. Aslında ‘Nerede O Eski İstanbul’ da diyebilirim ama onun daha zamanı var sanırım:)

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

İstanbul seyahatinizde nerede kalacağınıza, nereleri görmeniz gerektiği, neleri tatmanız gerektiğine dair bilgiler almak istiyorsanız bize mail atabilirsiniz. Kalabileceğiniz otellerden, yemek yiyebileceğiniz mekanlara, gezi rotanızdan, eğlence alanlarına kadar her konuda bilgiyi arkadaşlarımız karşılıksız olarak size vereceklerdir. Şimdiden iyi tatiller, iyi eğlenceler…

sehrinhikayesi@gmail.com

İstanbul Tarihi ve Turistik Yerler; Şehir İstanbul

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin

Oğuz SARITEPE

Comments are closed.