Düşlerin, Hayallerin Tarihi İstanbul Oyuncak Müzesinde.
Ocak 23, 2024
Deniz Müzesi; Tarihi Dalgıç Malzemeleri Jeff Hakko Koleksiyonu
Ocak 25, 2024

Pera Müzesi

Pera Müzesi

Özel müzecilik ülkemizde hızla değer kazanmakta olan bir alandır. Özellikle çağdaş eserlerin tüm dünya ile aş zamanlı sergilenmeleri açısından oldukça önemlidirler. Bu anlamda ciddi bir vizyon farkları olduğu da açıktır. Ayrıca dünyanın önde gelen müze, vakıf ve koleksiyonlarıyla ortak projeler yürütmekte ve bu projeler vasıtası ile belirli süreler için dahi olsa birçok eseri İstanbul’a getirmekte ve kültür-sanat adına ziyaretçilerine, eşine az rastlanır bir ayrıcalık sunmaktadırlar.
8 Haziran 2005’te açılan Pera Müzesi, özel müzecilik alanında vizyon farkı yaratan harika bir örnektir. Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kurulan bu müze, kurulduğu günden bu yana sergilenen eserler ve bulunan daimi koleksiyonlar bakımından ülkemize ve tabi ki en başta da İstanbul’a ciddi bir kültür-sanat katkısı yapmaktadır.
Mimari açıdan da İstanbul’un önde gelen yapıları arasında bulunan ve Rum Mimar Achille Manoussos tarafından tasarlanan(1893) Bristol Oteli binasının, 2005 yılında Mimar Sinan Genim tarafından dış cephesi korunarak, çağdaş bir müze hâline getirilmesiyle faaliyete geçmiştir. Süreli sergileri de göz önünde bulundurulduğunda muazzam bir çeşitlilik içeren yapı, mimari yönü ve tarihsel önemi bakımından da nostaljik bir değer taşımaktadır.
Müze çok amaçlı yapısı itibari ile sürekli bir değişim içinde olmakla birlikte, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait ”Oryantalist Resim”, ”Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” , ”Kütahya Çini ve Seramikleri” ve ”Fotoğraf Koleksiyonu” gibi önemli koleksiyonları da daimi olarak içinde barındırır. Bu daimi koleksiyonların sürekliliği, çeşitli alanlarda sergilenen süreli işlerin ise değişken ve çağdaş yapıları bakımından, müze hem Anadolu kültürüne yani bize ait hem de dünya kültürüne ait örnekleri bir arada sunmaktadır.
Sergilere ait güncel bilgiler için; https://www.peramuzesi.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
İletişim Bilgileri:
Meşrutiyet Caddesi No.65
34430 Tepebaşı – Beyoğlu – İstanbul
Tel. + 90 212 334 99 00
Faks. + 90 212 245 95 12
info@peramuzesi.org.tr
Ziyaret Saatleri:
Salı – Cumartesi 10:00 – 19:00
Pazar 12:00 – 18:00
Pera Müzesi her Cuma 18:00 – 22:00 arası ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.
Müze Pazartesi günleri kapalıdır.
Giriş Ücretleri: (2019)
Tam: 20 TL
İndirimli: 10 TL (12 yaş üstü öğrenciler, öğretim görevlileri, 60 yaş ve üstü)
Grup: 15 TL (10 kişi ve üstü)
Ücretsiz: Pera Müzesi Dostları, Genç Çarşamba (öğrenciler), engelliler ve her engelliye refakat eden bir kişi, 12 yaş ve altı çocuklar, ICOM kart sahipleri, MMKD üyeleri ve basın mensupları.
(Bu bilgiler Mart 2019 itibari ile geçerli olup, olası değişiklikler için yukarıdaki link’e gidilmesi önerilir.)

Oğuz Sarıtepe

Özgür köşenin bağımsız yazarları

Bizi Facebook adresimizden takip edin

sehrinhikayesi@gmail.com

Comments are closed.