Yeraltı Camii ; Yerin Altında Bir Camii
Ocak 14, 2024
Azizlerin Kurtardığı İmparatordan Şükran Kilisesi 
Ocak 14, 2024

Firuzağa Camii; Minaresi Solda Camii

Sultanahmet Camii İle Karşılıklı İkindi Ezanları

Firuzağa Camii

Sultan II. Beyazıt’ın Hazinadarbaşısı olan Firuz Ağa tarafından 1491 yılında yaptırılmıştır. Firuz Ağa Camiini diğer camilerden ayıran özellik ise diğer tek minareli camilerin aksine minaresinin kıbleye göre sol tarafta olmasıdır.

Minarenin solda olmasıyla ilgili iki rivayet anlatılmaktadır

Camii yapılırken bugünkü Sultanahmet Meydanı dediğimiz yer o zamanlar büyük çoğunluğunu Rumların oluşturduğu bir yerdi. Bundan kaynaklı minare Rum kesiminin daha az etkilenmesi düşünülerek karşı istikamete yani sol tarafa yapılmıştır.
Bir diğer rivayete göreyse Firuzağa Camii Mekke’de yapılan ilk cami örnek alınarak ona uygun şekilde yapıldığı için minaresi soldadır.

Hipodromda ki gösterileri imparatorların izlediği yer

Bizans imparatorluğunda alanın hipodrom olduğu dönemde imparatorların at yarışlarını izlediği locaların şimdi ki Firuz Ağa Camiinin olduğu yerde olduğu düşünülmektedir.

Karşılıklı ezanlar

Caminin bir başka özelliğiyse ikindi ezanları Sultanahmet Camii ile karşılıklı okunur. Önce Sultanahmet müezzini ezana başlar sonrasında Firuzağa müezzini buna cevap verir.

Firuzağa camii Nerede, Nasıl Giderim?

Sultanahmet Camiinin karşısında yer alan Firuzağa Camii ne ulaşmak için Sultanahmet Tramvay Durağında inmeniz yeterli. 

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

sehrinhikayesi@gmail.com

İstanbul Tarihi Yarımada Gezi Yazısı (Gezi Rotası) Okuyabilirsiniz

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin

Comments are closed.