The Serpentine Column
Mart 14, 2024
The Grand Bazaar; A Unique Bazaar in History
Mart 14, 2024

Zaman Yolculuğu Üzerine Yapılmış En İyi 10 Film

İşte zaman yolculuğu temalı en iyi 10 film

90 lı yıllardan günümüze zaman yolculuğu temalı (2018) en iyi filmleri sizler için derledik. Film listemizi oluştururken İMDB ve benzeri hiçbir yerden yardım almadık. Sadece izledik ve sizler için derledik. Zaten listemizde gezinirken her konudan filmi bir denge gözeterek listelediğimizi göreceksiniz.

Kelebek Etkisi

 

Zaman yolculuğunun felsefeyle bütünleştiği film

Birkaç kere izlediğim ve her izleyişimden sonra yeni şeyler keşfettiğim ender filmlerden biri. Başından sonuna kadar izleyicide sıçramalar yaratan bir film. Hayatımızdaki en ufak değişikliklerin nasıl büyük değişimlere yol açabileceğine dair olan bir görüş, hem kurgusuyla hem oyunculuklarıyla çok iyi uyarlanmış. Sizi sürekli yeni şeyler düşünmeye yeni çözümler bulmaya iterken bir bakmışsınız başka hiç beklemediğiniz bir olayın içerisinde kalmışsınız. Film bize hakkında sayfalarca yazabilecek kadar veri veriyor ama bırakalım da o heyecanı filmi izlerken yaşayın.
Not ; Filmin iki sonu var. İki farklı versiyonda iki farklı son çekmişler. Mümkünse izledikten sonra birkaç yerden diğer sonunu da arayın. 
Filmin devam filmleri çekildi ama birçok devam filminde olduğu gibi o ilk lezzeti vermedi. Önerdiğimiz film 2004 yapımlı ilk filmdir.

Dejavu

Zaman yolculuğunun polisiye aksiyon ile bütünleştiği film

Sinema dünyasının önemli isimlerinden biri olan Danzel Washington yine müthiş bir filmle bizlerle birlikte. New Orleans’ta denizci askerleri aileleri ile birlikte taşıyan bir feribot bombalı bir saldırıyla patlatılır. Çokça insan bu patlamayla birlikte hayatını kaybeder. Kahramanımızda bu patlamayla ilgili araştırmalar yapması için görevlendirilen özel bir ajandır. 
Araştırma yapmak için patlama yerine geldiğinde devlet için çalışan gizli bir bölümle tanışır. Bu bölüm geçmişe bakma ve onu izleme şansını bulmuş ve bu amaçla görevlendirilmiştir. Geçmişi sadece bir süre kadar geriden görebiliyorlar, onu izleyebiliyorlar fakat müdahale edemiyorlardır. Ajanımız birkaç gün sürecek bu izleme sırasında kurbanla arasında bir bağ kuracaktır. Ama gerçek olan o artık yaşamıyordur. Cenazesine bile gitmiştir.
Film bir yanıyla dejavu kavramını teknolojiye uyarlamış iyi bir film diğer yanıyla da bilimin ahlakını sorgulayan bir yapıya sahip. 
Bakalım kahramanımız nelerle karşı karşıya kalacak? Gelenekçi fizikçiler mi haklı çıkacak, yenilikçi fizikçiler mi? 

Predestination

Zaman yolculuğunun paradoks ile harmanlandığı film

Devreler yanacak, aklınız parçalanacak. Müthiş bir kurgu, inanılmaz bir işleyiş ve imkansız bir son. Paradoks, zaman yolculuğu, drama, aksiyon hepsi var. İzlerken anlamakta zorlanılacak, finalinde ise aman tanrım dedirtecek bir film. Ethan Hawke’nin oyuncuğunda kurgusal bir şölen. 
Bu film hayatınızda izlemediğiniz filmler listesinde olmamalı. 

Yıldızlararası (İnterstellar)

Zaman yolculuğunun bilimsel teorilerle bütünleştiği film

Ana tema olarak bilimkurgu filmi olsa da işlediği zaman kavramlarıyla itibariyle de bu listeye almaya karar verdim. Zaten tüm listelerde olması gereken filmlerden biri. Teorisi, işleyişi, bilimselliği, sürükleyiciliğiyle en iyi filmler listesinde de yer alacağını düşündüğüm filmlerden biri.
Gelecek alışageldiğimiz unsurlar gibi hiçte dünyadan evrene doğru yayılan bir pencerede gitmemiştir. Aksine bilimsel tüm çalışmalar bırakılmış en önemli meslek çiftçilik olmuştur. Gezegen artık insan için yaşanamaz bir hale gelmektedir. Toprak sadece birkaç mahsül vermekte, hava her geçen gün solunmaktan uzaklaşmaktadır.
İşte bu dönemlerde kahramanımız uzun yıllar önce kapatılan ama çalışmalarını birkaç bilim insanıyla birlikte gizlice çalışan NASA ile karşılaşacaktır. NASA içinse görüş nettir. Yeryüzünde yaşam şansı kalmamıştır ve bu geri dönüştürülemez. Tek çare uzayın derinliklerinden gelecek cevaplardadır.
Çok keyif alacağınız, hatta ara ara tekrar izleyebileceğinizi düşündüğüm filmlerden biri Yıldızlararası. Gerek film eleştirmenlerinden gerekse de işlediği teorilerin gerçekliği ile ilgili bilim insanlarından onay almış olan film mutlaka izlenmesi gerekenler listenizde en baş sıralarda olmalı.

Bay Hiçkimse

Zaman yolculuğunu başka bir yaklaşımla inceleyen film

Kendine has konusu ve yaklaşımıyla en başka filmler diye bir liste yapılsa baş sıralarında olmayı hak edecek bir film. İlk sahnesinden bittikten sonra sizin yaşayacağınız son sahneye kadar üzerinde uzun uzun düşünmek zorunda kalacaksınız. 
Evrenin işleyişi Big Bang yani büyük patlama üzerine kurgulanırken diğer bir teori ise Big Crunchdur. Yani büyük patlamanın tersine büyük çöküştür ve geriye bir gidiştir. İçe doğru ilerlerken geriye bir gidiş. İşte bunun insan hayatına uyarlaması gibi olmuş bir film.
Nemo hayatta kalan tek ölümlüdür. Ve hayatını anlatmaktadır. Her bir anlatışında diğerini seçseydim ne olurdu acaba sorusu vardır. Film bir yanıyla hangisini seçerseniz seçin aklınız seçmediğinizde kalacaktır yaklaşımını da hissettiriyor. 
Kesinlikle izlemeli listenize almanızı gerektiğini düşündüğüm filmlerden biri Bay Hiçkimse.

12 Maymun

Zaman yolculuğunun felaket senaryolarıyla işlendiği film

Doksanlı yılların filmi olmasına rağmen alanında halen en iyisini olduğunu düşündüğüm filmlerden biri 12 Maymun. Bruce Willes, Brad Pitt gibi ünlü isimlerin rol aldığı film gösterime girdiği dönemlerde oldukça beğeni kazanmıştı.
1997 yılıdır. Ve bir salgın sonucu milyarlarca insan ölmüştür. Gelecekte hayatta kalmış bir grup insan bu salgın başlamadan önce engel olması için kahramanımızı geçmişe gönderirler. Eski bir film olmasına rağmen insanlığın yokoluşunu felaketler üzerinden işleyen filmler arasında baş sıralarda olan bu temayı zaman yolculuğuyla birleştirdiğinde alanında ilk sıraya çıktığının düşündüğüm filmi izlerken keyif alacağınızdan hiçbir kuşkum yok.

Çıldırış

Zaman yolculuğunun psikolojik gerilim ile yoğrulduğu film 

Psikolojik gerilim filmleri listesinde de ilk sıralarda olmayı hakeden bir film çıldırış. Zaman yolculuğu temasını tamamen psikolojik gerilim hattında ilerleyerek işleyen film 2000 li yılların başında gösterime girdiğinde oldukça başarılı bulunmuş ve günüme gelen süreç içerisinde de izleyenler tarafından dikkate alınması gereken filmler listesinde hep yer bulmuştur.
Filmde kahramanımız körfez savaşı gazisidir. Başından yaralanmıştır. Doğduğu yere gitmek için harekete geçen kahramanımız gözlerini birden bir hastanede açar. Filmimizin ilerleyişi de bu hastanede yaşananlar ve hafızasında tam hatırlayamadığı ama sık sık canlanan olaylar etrafında dönmektedir. Özellikle sonuyla da ilgi uyandıran film hem gerilim hem zaman yolculuğu iç içe olsun diyenler için önereceğimiz filmlerin başında geliyor.

Yaşam Şifresi

Zaman yolculuğunun suç ile birlikte işlendiği film

Son dönemlerde yayına giren filmler listesinde de ön sıralarda yer alan yaşam şifresi her anında bize etkileyici anlar yaşatan bir film. 
Kahramanımız uyandığında kendini askeri bir deneyin içinde bulur. Bir görev almıştır bir suçluyu tespit etmesi gerekiyordur ve bu görevi yerine getirmek için kısa bir vakti vardır. Çünkü bu vakit her dolduğunda kahramanımız en başa dönmekte ve işine yeniden başlamaktadır.
Film işleyişimiz bir trende geçmektedir. Kahramanımız her trene dönüşünde yeni yollar deneyerek suçluyu bulmaya çalışacaktır. Lakin trende birde kadın vardır. Suçluyu ararken bir yandan da bu kadını yavaş yavaş tanımaya başlayacaktır. 
Her anını yine keyifle izleyeceğiniz filmlerden olan yaşam şifresi aynı zamanda müthiş de bir son hazırlamış izleyicisine. 

Göl Evi

Zaman yolculuğunun romantik bir tatta işlendiği film 

Bazı filmler hem çok sıcak olurlar hem de içinde gizimi barındırırlar ya işte o filmlerden biri göl evi.
Göl kenarında bir ev, iki kişi ve iki farklı zaman. İzlerken hem çok keyif alacağınız, hem meraklanacağınız, hem de romantik duygu dolu anlar yaşayacağınız bir film. 
Başrolllerinde Keanu Reeves ve Sandra Bullock gibi iki güçlü ismin olduğu filmde konumuz birbirlerinden farklı zamanlarda aynı evi tutmuş iki kişinin kaderin bir cilvesi olarak iletişime geçmeleri üstüne kurulu. Bu iletişim ilk başlarda onlara imkansız gelse de sonra durumun gerçekliğini kabul edecekler ve sonrada aralarında duygusal bir bağ oluşacak.
Peki kavuşabilecekler mi? Farklı zamanlarda yaşayan iki kişi nasıl bir araya gelebilir? Bunların cevaplarını da filmimize bırakalım. Şimdiden romantik anlar yaşayacağınıza eminim. 

Bugün Aslında Dündü

Zaman yolculuğunun komedi tadıyla çekilmiş filmi

Kahramanımız  Pensilvanya’nın kırsal kasabalarından birine, Groundhog Day etkinlikleri için gönderilir. Buradaki yaşam onun çok uzağındadır. Ama aynı zamanda kariyeri ve işi için bu duruma katlanmak zorundadır. Ve tabiki olaylar birbiri ardına gelişir. Kar dolayısıyla yollar kapanacaktır ve o geceyi orada bir otelde geçirirler. Filmimizin konusunu oluşturan durum ise ertesi sabah gerçekleşir. Çünkü kahramanımız uyandığında bir önceki günü tekrar yaşamaktadır. Ve bu durum her gün tekrar etmektedir.
1993 yapımlı olan filmimiz aynı zamanda 90 ların sıcaklığını espri anlayışını içinde taşımaktadır. Hem eğleneceğiniz hem de keyifli anlar yaşayacağınız filmimizin kahramanıysa dönemin önemli yüzlerinden Bill Murray.

Ve Tabiki Listelere Sığmayacak Bir Efsane

Geleceğe Dönüş (Back To The Future)

Zaman yolculuğu konulu bir liste hazırlanır da böylesi büyük bir efsane olmaz olur mu? 
Gösterime girdiğinde herkesi heyecanlandıran sonralarında ise kült film olan Geleceğe Dönüş serisi bilenler için yeniden izlemesi büyük bir keyif olurken , bilmeyenler içinse şimdiye kadar nasıl bundan haber olmaz dedirtecek. 
Dr. Brown’ın zamanda yolculuk yapabilen bir araba yapması ve Marty’nin bununla yaptığı yolculukları işleyen film 3 seri film halinde yayınlanmıştır. 1987 yılında çevrilen film günümüzde de halen popülaritesini korumaktadır.

Bizlere öneride bulunmak isterseniz mail adresimiz

sehrinhikayesi@gmail.com

Bizi Facebook adresimizden takip edin

Sizlere özel hazırladığımız film listelerini görmek için lütfen tıklayınız

 

 

Comments are closed.