The Million Stone;The Journey to The Center of The World
Mart 14, 2024
Çok Film İzleyenlere, Az Bilinen Filmler
Mart 15, 2024

En İyi Bilimkurgu Filmleri Listesi (1990-2022)

1990 / 2022 

Listelerde Pek Yer Bulamayan Ama İzlediğinizde İyi ki Diyeceğiniz Bilimkurgu Filmleri Listesi

Çok Film İzleyenlere Ortaya Karışık Filmler

Bilimkurgu sevenler bu yazımız sizin için. 1990 yılından başlayarak yıl yıl 2022 ye kadar en güzel bilimkurgu filmlerini sizler için listeledik. Eğer bilimkurgu hayranıysanız doğru yerdesiniz.

Yazıya Geçmeden önce belirtmek isteriz ki bu listede öyle çokça bilinen yapıtlar ağırlıkta değil. X Man, Batman. Transformers gibi yapıtlara da yer vermedik. Kurgusuyla doyuran, damakta tat bırakan filmleri tercih ettik. Zaten öylesi gişe filmleri her listede görmek mümkün. Biz bir yanıyla çok film izleyenler için az bilinen filmlere yöneldik.  Diğer bir yanıylada genellikle birbirinin kopyası listelerde kendilerine yer bulamayanları tercih ettik. Tabi efsaneleride listemize koymayı ihmal etmedik.

Elbette film zevkide damak tadı gibi değişkenlik gösterir. Ama koyduğumuz tüm filmlerin hepsi izlenmiş ve en azından bizden iyi not almış filmlerdir. Haydi başlayalım. 

1990/2000 Yılları Bilimkurgu Filmleri

Sinema tarihinin en sansasyönel filmlerinden. Hepiniz muhakkak biliyorsunuz. Ama efsaneyi listeye koymadan başlayamazdık. 2021 sonunda 4. serisi yayımlanacak. Belki onun öncesinde bir tekrar fena olmaz. 

&

 

Mesaj

Mesaj(Tavsiye)

Belki bir çoklarınız hiç karşılaşmadı. Bazılarınız içinse izlediğiniz en iyi filmlerden biri. Bu sayfayı inceliyorsanız demek bilimkurgu hayranısınız. O halde bu filmi izlemelisiniz. Eminizki izlediğiniz en iyi filmler listenize girecektir. 

&

 

Çocukluğumun efsanelerinden. Sonrasında da tadına doyulmaz Star Gate dizileri yayımlandı. Eğer sinema kurduysanız dizileriyle birlikte sizi muhteşem bir seri bekliyor demektir. Dizi serilerinde birçok bilimsel kavramla, teoriyle karşılaşacaksınız. Ama öncesinde herşeyin başladığı filmi izlemek fena olmaz. 

&

 

 

5. Element

Ateş, Hava, Su ve Tahta =) Tabiki biz seviyoruz eğlenceyi. Bruce Willis varsa izlenmez mi?

&

 

Yakın zamanlarda dizisi de çekilmişti. Türünün efsanelerinden diyebiliriz. 90 ların en sevdiğim yanı bu tür kurguları insan gücüyle yansıtmaları. Henüz bilgisayar destekli yapımlar olmayınca ben kendimi daha içinde buluyorum filmin. Özellikle zaman yolculuğu filmlerine ilginiz varsa kendini size beğendirecektir.

&

 

Uzayda geçen filmleri seviyorsanız bu film tam damak tadınıza göre gelecektir. Benim efsanelerimden. İzlerken hiç bitmesin istediğim zaten hayatım içinde 5 6 kere izlediğim filmlerden. Bilimkurgu seviyorsanız bu filmi muhakkak izlemelisiniz.

&

 

Küp

Küp

Alanının ilk yapımlarından. İlkler tabiki başka bir lezzetli olur. Kurtulmak için çözmeniz gerekli soruların olduğu kurgulardan hoşlanıyorsanız küpün için davetlisiniz.

&

 

Gattaca

Gerçeğin farkına vardıktan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmuyor. 

&

 

Felaket senaryolu filmleri seviyorsanız güzel dakikalar geçireceksiniz demektir. Dünyaya bir göktaşı yaklaşmakta ve insanlık bu sorunla nasıl başetmeye çalışacak? 

&

 

Su Dünyası

Çekildiğinde büyük beklentiler içinde olunan ama gişede hayal kırıklığı yaşayan bir film. Kimilerine göre Kevin Costnere yakışmamış. Bana göre de gayet izlenebilir bir film. Beklentiler büyük olunca eleştiriler çok daha rahat oluyor tabi. 

&

Uzaylılar dünyaya gelsinler. Ve insanlık onlarla mücadele etsin. Film zevkinizde bu temalar varsa o kurguların en iyilerinden biri kuşkusuz ki Kurtuluş Günüdür. Yıllar sonra 2. filmi de yayınlanan serinin 3. filmide yola çıkmış durumda. Gençlik yıllarımın en iyi filmlerinden biri olduğunuda ekleyeyim. 

&

Küre

&

 

Pi

Pi

&

 

Sınıf 1999

2000 / 2010 Bilimkurgu Filmleri

Avatar

Her bilimkurgu sever muhakkak biliyordur. Yine de listede olmazsa olmazdı. 

Yapay Zeka

Yapay Zeka(Tavsiye)

Tam bir klasik. Efsane. Müthis. Ve daha övücü bir sürü kelimeyle süsleyebiliriz. İzleyin efendim. Bu filmi izleyin. 

&

 

Kurgusu güçlü anlam taşıyan film severlere. Düşündürtürken sizi ekrana bağlayacak.

&

 

&

 

Çıktığı zamanlarda oldukça ilgi çeken filmlerden. Bazılarına göre efsane bazıları içinse iyi bir film. İzleyin kendiniz karar verin. 

&

 

Ada

Ada

&

 

Danzel bir filmde oynarda o film kötü olabilir mi? Konusu, işlenişi, aksiyonu, felsefesi her şeyi kıvamında bir film. Hele ki zamanda yolculuk gibi konulara ilgiliyseniz çok daha fazla hoşunuza gidecektir. 

&

 

9

9

&

 

 Kelebek Etkisi

Kelebek Etkisi(Tavsiye)

Bazı filmleri her izlediğinizde yeni bir şey keşfedersiniz. İlk izlediğimde anladığımı sandığım ama sonraki izleyişlerimde yeni şeyler bulduğum bir film. Kesinlikle izlenmeli. 2 Farklı son çekmişler. Birini çok beğenmiştim ne olduğunu elbette söyleyemem ama umarım ona denk gelirsiniz. 

&

 

Ben Kimim?

Ben Kimim(Tavsiye)

Son sahnesinde hadi ya dedirten film arayanlar için şiddetle tavsiye edebileceğim bir film. Hacker tarzı film severler içinse tam bir efsane diyebilirim. 

&

 

 Yeşil Yol

Yeşil Yol (Tavsiye)

Tek kelimeyle müthiş. Harikulade. İzlememişseniz hayatınızda sinema anlamında çok büyük bir boşluk kalmış demektir. İzleyin sonrasında önereceğiniz ilk filmlerden olacak. 

&

 

28 Gün Sonra

28 Gün Sonra

Salgın filmlerinin ilklerinden. Bir üçleme. Yani seri film. Oldukça doyurucu diyebilirim. Sırasıyla izleyin bir gecenizi kapatın. 

&

 

The Road

The Road

Bir baba oğulun kıyamet sonrası hayatta kalma hikayesi. Gezegende hayat yokolmak üzere. Milyarlarca insan artık yok. Besin yok. Ve bir babayla oğlunun öyle bir dünyada ki yolculuğu. Bu tarz severler için oldukça iyi bir film.

&

&

 

V

V

Aksiyonu olduğu kadar felsefesiyle de derin izler bırakan bir film. Benim için efsane statüsünde. Sizler içinse olabilecek en kötü senaryo çok iyi filmmiş demeniz olur.  Sisteme başkaldırı. Ve onun arkasındaki dediği her sözü yerine getiren kahramanımız. 

&

 

Kıyamet sonrası filmlerden biri. Dünya bir felaketle karşı karşıya kalır. Ve sonrasında hayatta kalanların mücadelesi. Bu tarz film severler için oldukça ideal. 

&

 

&

 

Suretler

Suretler

&

 

&

 

Dünyanın Durduğu Gün

Dünyanın Durduğu Gün(Tavsiye)

Tavsiye edeceğim filmlerden bir tanesi. Uzaylılar ve dünyanın sonu. Ama öyle istila vs gibi bir uzaylı işgalinden bahsetmiyoruz. Üstelik ciddi bir sorgulama taşıyor film içinde. Pek bilinmez ama kesinlikle izlemenizi önereceğim filmlerden. Kesinlikle memnun kalacaksınız. 

&

 

&

 

Kutu

Kutu

&

 

Mistik Olay

İlginç bir konu ve tabiki ilginç bir film. Birşeyler oluyor ama nedenlerini bilmiyoruz. Ben çokça beğenmiştim. Öyle efsane statüsünde ya da çok çok diyeceğimiz bir film değil ama güzel zaman geçirtiyor. İzleyicisini memnun bırakıyor. 

&

 

Son Umut

Artık çocuk doğmuyor. Ve bir hamile kadın. Filmi böyle özetleyebiliriz. İzlenebilir filmlerden. 

&

 

Efsanenin günümüz uyarlaması diyebiliriz. Maymunlar Evrim geçirir ve insanlarla savaşı başlar.

&

İstila

İstila

&

 

Felaket temalarından bir film daha. Güçlü kadrosuyla vizyona girdiğinde büyük beklentiler sergilemişti. İlgilileri için çokta başarılı diyebiliriz. Dünyanın sonu fimleri sevenler ekran başına. 

&

 

&

 

&

 

&

 

&

 

90 larda bu diziye hayran olanlar için.

&

 

&

 

Next

Next

&

 

&

 

Kehanet

Kehanet(Tavsiye)

Çok bilinmeyen ama çokça iyi olan filmlerden bir tanesi daha. İzleyin beğeneceksiniz.

&

&

 

&

&

 

Bay Hiçkimse

Bay Hiçkimse(Tavsiye)

Üzerine çokça felsefi sohbetler yapabiliriz. Bence efsanelerden biri. Anlaması zor filmlerden hoşlananlar içinse kült olabilecek bir yapım. En iyisimi siz izleyin ve kendi tartışmanızı yapın.

&

Dünyalı

Dünyalı(Tavsiye)

Bir film bu kadar mı sıcak olur. Müthiş diyaloglar. Bir oda da birkaç kişiyle film çekilipte nasıl bu kadar harika olabilir örneği. İzleyin efendim. 

&

 

Zaman Tüneli

Zaman Tüneli

Klasiklerden. İzlenmezse olmaz 🙂

&

Kor

Kor

Dünyanın sonu senaryolarından biri daha. Ama bu sefer tehdit dışarıdan değil dünyanın merkezinden. Oldukça iyi bir film olduğunu söyleyebilirim. 

 

2010 / 2020 Bilimkurgu Filmleri

Başlangıç

Başlangıç

 

Yıldızlararası

Yıldızlararası(Efsane)

 

Geliş

Geliş

 

Yarının Sınırında

Yarının Sınırında

 

Dünya Savaşı Z

Dünyalar Savaşı

 

Prometheus

Prometheus

 

Marslı

Marslı(Şiddetli Tavsiye)

 

Yaşam Şifresi

Yaşam Şifresi

 

Snowpiercer

Snowpiercer

 

Başlat Ready Player One

Başlat

 

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı

Blade Runner

 

Yarının Dünyası

Yarının Dünyası

 

Karanlıktan Gelen

Karanlıktan Gelen

 

Upgrade

Upgrade

 

Yedinci Hayat

Yedinci Hayat

 

Lucy

Lucy(Şiddetli Tavsiye)

 

Elysium : Yeni Cennet

Yeni Cennet

 

Kader Ajanları

Kader Ajanları

 

Tetikçiler

Tetikçiler

 

Ölümcül Makineler

Ölümcül Makineler

 

İkizler Projesi

İkizler Projesi

Uzaylıların Şafağı

Uzaylıların Şafağı

Salgın

Salgın

Yıldızlara Doğru

Yıldızlara Doğru

Oblivion

Oblivion

Evrim

Evrim

Uzaydan Gelen Fırtına

Uzaydan Gelen Fırtına

Zamana Karşı

Zamana Karşı

Gerçeğe Çağrı

Gerçeğe Çağrı

Göçebe

Göçebe

Dünya - Yeni Bir Başlangıç

Yeni Bir Başlangıç

Replikalar

Replikalar

Jupiter Yükseliyor

Jüpiter Yükseliyor

Frekans

Frekans

PK

PK(Efsane)

Predestination

Kader(Şiddetli Tavsiye)

I Am Mother

I am Mother

Paralel Evren

Paralel Evren

Zamanın Sınırında

Zamanın Sınırında

Yok Oluş

Yokoluş

Time Trap

Time Trap

2020 / 2022 Bilimkurgu Filmleri

Tenet

Tennet

Dune:Çöl Gezegeni

Dune

Awake

Awake

Oksijen

Oksijen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir