Aya İrini ; Penelope Efsanesi

Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi
Şubat 14, 2024
Pargalı İbrahim’den İdama Giden Yol; Kanuni’nin Hayatında Pargalı
Şubat 14, 2024

Aya İrini ; Penelope Efsanesi

İstanbul Gezi Yazıları

Aya İrini

Bizans’ın ilk kilisesini görmek ister miydiniz?

Peki ya İstanbul’un ilk müzesini?

Müze olduğu kadarda sanat merkezi.

Penelope Efsanesi

Efsaneye göre Penelope, Constantin şehri inşa ederken şehre gelir ve Romalıları Hristiyan yapmaya çalışır. Bu durumdan rahatsız olan putperestler Penelope’yi yılanlarla dolu bir kuyuya atarlar. Lakin tüm gece yılanlar Penelope’den uzak dururlar. 
Sonrasında taşlanır, at arabalarıyla sürüklenir fakat yine de hayattadır Penelope. Bu durum halkın arasında ilahi bir durum olarak kabul görmeye başlar. Böylece Hristiyanlık inancı Doğu Roma topraklarında yayılmaya başlar. 
Şehri inşa eden Constantin Penelope’yi, Azize ilan eder ve Hagia Eirene ismini verir. İşte Aya İrine Kilisesi O’nun için yapılmış bir kilisedir. 
Aya İrini diğer bir söyleyişle Hagia Eirene ‘’Kutsal Barış’’ anlamına gelir.

Bizans’ın İlk Kilisesi

Constantin tarafından Artemis, Afrodit, Apollon mabetleri kalıntıları göz önüne alınarak yapılan kilise, aynı zamanda Bizans’ın yaptığı ilk kilisedir. 
İstanbul’un fethinden sonra camiye çevrilmeyen kilisenin yine de günümüzdeki hali yapımındaki hali değildir. 
532 İmparator Jüstinyen’in çok tanrılı dinleri yasaklaması üzerine çıkan isyanlarda yakılmıştır. İsyan bastırıldıktan sonra onarılmış olsa da 564 yılında yeniden yakılarak onarıma girmek zorunda kalmış. 
Bununla da bitmemiş Aya İrine’nin çilesi. Bu seferde depremler rahat bırakmamış peşini. Yeni onarımlar daha görmüş.

İstanbul’un İlk Müzesi

Fatih Sultan Mehmet’in silah deposu

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u feth ettikten sonra kilise silah cephanesi olarak kullanılmaya başlanmış. Depodaki silahlar tarih içerisinde antika olmaya başlayınca İstanbul’un ilk müzesi olarak hayatını sürdürmüş. 
Bugün İstanbul Arkeoloji Müzeleri olarak bilinen müzelerin temeli buradaki eserlerin 1875 de Çinili Köşke taşınmasıyla birlikte atılmıştır.

Aya İrini Türkiye’nin Sanat Merkezlerinden biri

Aya İrini sadece müze olarak hizmet vermemekle birlikte 1973 yılından beridir de birçok sanatsal etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. 

Aya İrini Nerede, Nasıl Giderim?

Aya İrini kilisesine ulaşmak için İstanbul Fatih ilçesi Sultanahmet’e gelmelisiniz. Tranvay kullanacaksanız Sultanahmet durağında inebilirsiniz. Topkapı Sarayına doğru yol aldıktan sonra, sarayın ilk kapısı Bab-ı Hümayun’dan geçtiğinizde hemen sol tarafınızda Aya İrini’yi göreceksiniz.

 

Aya İrini Müzesi Ziyaret Saatleri

Yaz dönemi; 09.00 – 19.00 

Kış dönemi; 09.00 – 17.00

İletişim

0212 512 04 80

Faks 0212 528 59 91

E-posta: topkapisarayimuzesi@kulturturizm.gov.tr

Aya İrini Giriş Ücretleri

Aya İrini Kilisesine giriş ücretli olup Müzekart geçerli değildir.

Giriş Ücreti ; 20.00 TL (2020)

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın. 

Comments are closed.