Müslüman, Hristiyan, Yahudi, Diğer İnançlar ve Ateistler Aynı Kilisede

Osmanlı’nın Son Büyük Camisi
Ocak 23, 2024
Duvarları Cennetten Gelen Taşla Yapılan Cami
Ocak 23, 2024

Müslüman, Hristiyan, Yahudi, Diğer İnançlar ve Ateistler Aynı Kilisede

Müslüman, Hristiyan, Yahudi, Diğer İnançlar ve Ateistler Aynı Kilisede

Aziz Antuan Kilisesi

Hristiyan, Müslüman, Yahudi, hatta bir İnançsız

Hristiyan, Müslüman ve Yahudi’nin aynı anda dua ettiği, diğer yandan inancı olmayanların bile hayranlıkla içerisini dolaştığı, fotoğraflar çektiği bir kilise gördünüz mü?

Bunun için gelmeniz gereken yer İstanbul

Görmeniz gereken kilise Aziz Antuan Kilisesi.

İstanbul Taksim’de İstiklal caddesinde bulunan kilise İstanbul’un en büyük Katolik Kilisesidir. Fransisken tarikatına ait olan kilise tarihte pek çok yerde bulunmak zorunda kalmış 20. Yy başlarında da şimdiki yerindeki yerini almıştır.

Latinlerin Ayasofyası

Fransiskenler İstanbul’a 1221 yılında yerleştiklerinde ilk önce Theotokos Kyriotissa Kilisesi’ne yerleşirler. Birkaç sene sonra rahipler Aziz Fransua adına Galata civarında başka bir kilise inşa ettiler. Ve Fransiskenler o kiliseyi kullanmaya başladılar. Mimarisi öyle görkemliydi ki kilise zamanla Latinlerin Ayasofyası olarak dillenecekti. 

Her seferinde ‘Yine Yeniden Antuan Kilisesi’

1639 ve 60 yıllarında iki kez yanarak yeniden kurulan kilise aynı yüzyılın sonunda Padişah 2. Mustafa’nın annesinin baskıları sonucu camiye çevrildi. 
1700 lü yılların ilk çeyreğinde kilise Pera’da tekrardan açılacak ve 1900 lü yılların başında istiklal caddesinde ki şimdiki yerini alacaktır.
Kilisenin içi Latin haçı şeklinde tasarlanmış kiliseye yukarıdan bakıldığında haç gibi gözükmektedir.

Aziz Antuan Kimdir, Hayatı?

Fernando (Antuan) hayata geliyor

1195 yılında bir çocuk gelir dünyaya. Zengin bir ailenin ilk erkek çocuğuydu. Vaftiz olduktan sonra Fernando ismini aldı.
Ailesi iyi bir eğitim alarak avukat olmasını istiyor lakin o sade bir yaşamı daha çok seviyordu. Sürekli tanrıyı düşünüyor, dua ediyordu.
15 yaşına geldiğinde evi ter keder. Bir manastıra yerleşir. Hayatını tanrı yoluna adayacaktır. Hiçbir güç bunu ondan vazgeçiremeyecektir.
Aile ve arkadaşlarının onu bu yoldan döndürmek adına sürekli girişimlerde bulunmaları üzerine Portekiz’de ki başka bir kiliseye gider. 25 Yaşında papaz olma ünvanını kazanır.

Adını Antuan olarak değiştirmesi

1222 yılında beş Fransisken misyoneri öldürüldükten sonra cenazeleri toplanarak Fernando’nun olduğu kiliseye getirilir. Burada Fransiskenlerden çok etkilenen Fernando geçmişiyle ilişkisini kesmek adına ismini Antuan olarak değiştirir ve Fas’a şehit olma düşüncesiyle yola çıkar.
Lakin işler istediği gibi gitmez. Yakalandığı hastalık onu uzunca süre yatağa mahkum edecek sonrasında ise Fas’tan ayrılmak zorunda kalacaktır.

Antuan artık Aziz oluyor

Aziz Fransua ile tanıştıktan sonra ondan çok daha fazla etkilenecek sonra ki süreçlerde önce gezgin olarak gittiği her yerde İncil’i vaaz verecekti. Konuşma yeteneğinde ki düzgünlük onu çok daha bilinir bir hale getirecek ve Avrupa’nın her yerinden onu dinlemeye geleceklerdir.
Zamanla Fransiskenler tarikatının yönetiminde de sorumluluk alacak okullar kurup öğretmenlik yapacaktır.
Hayatı kimilerine göre mucizeler kimilerine göre büyük bir inanç çalışmasıyla geçen Antuan ölümünden sonra kilise tarafından Azizlik ünvanı alacaktır.

Aziz Antuan Kilisesi Nerede, Nasıl Giderim?

Aziz Antuan Kilisesine ulaşmak isterseniz, İstanbul Taksim’e gelmeniz ve İstiklal caddesinde yürümeniz yeterlidir. Taksim’den Tünel İstikametine doğru yürürken Galatasaray lisesini geçtikten sonra az ileride sol tarafınızda kalacaktır.

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

Comments are closed.