Eğitim, Öğrenci, Öğretmen İlişkilerine Dayalı En İyi 8 Film
Mart 14, 2024
The Blue Mosque; The Blue Twinkling of The City
Mart 14, 2024

Bilimkurgu ve Fantastik Konulu Tadına Doyulmaz 23 Film

En İyi Bilimkurgu ve Fantastik Filmler 

90 lı yıllardan günümüze bilimkurgu ve fantastik temalı (2018) en iyi filmleri sizler için derledik. Film listemizi oluştururken İMDB ve benzeri hiçbir yerden yardım almadık. Sadece izledik ve sizler için derledik. Zaten listemizde gezinirken her konudan filmi bir denge gözeterek listelediğimizi göreceksiniz.

Yüzüklerin Efendisi 

Kimi otoritelerce yüzyılın en iyi filmi olarak kabul edilen Yüzüklerin Efendisi tam bir görsel şölen. Görmeyen, duymayan, bilmeyen pek kalmasa da yinede listeye onunla başlamasak haksızlık etmiş olurduk.
Her bir sahnesindeki karakterler, her bir makyaj, her bir yer insan ürünü. Hiçbir şeyden kaçınmamışlar. Herşeyin en iyisini yapmaya çalışarak 3 seri filmden 10 saatlik muhteşem bir şölen çıkarmışlar. 
Daha iyisi elbet bir gün çekilecek ama çekilene kadar en iyisi Yüzüklerin Efendisi kalmaya devam edecek. 

Yıldızlararası

Sadece bilimkurgu filmlerinin değil tüm zamanların en iyi filmleri listesinde de kendisine en üst sıralarda yer bulabilecek bir film. Tam bir bilim şöleni. Filmin akışındaki tüm teoriler, bilim çevresince en kabul görmüş düşünceler. Öyle bir film yapalım ki hem bilimsel gerçekliklerle örtüşsün hem de bilimi kurgulaştıralım, hem izleyiciyi peşimizden sürükleyelim hem de bir kere bir kere daha birkaç kere daha izlenebilecek güzellikte bir film yaratalım demişler. 
Bir baba kızın hüznü, uzayın sonsuzluğu, insanlığın yok oluşa karşı direnişi, bilimsel teoriler, aksiyonun tavan yaptığı sahneler…. Neler yok ki böyle bir filmin içinde olabilecek hemen her şey bu filmde var. 
Mutlaka izlemeniz gerekenler listesinde kesinlikle olması gereken bu film siz okurlarımıza şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kelebek Etkisi

”Okyanusun bir ucundaki bir kelebeğin kanat çırpınışları diğer ucunda büyük bir tusunamiye neden olabilir”
Böyle bir teori bilimsel bir irdelemeyle sinemaya dökülmüş. Felsefi anlamda bana göre en iyi film olarak gördüğüm Kelebek Etkisi ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesinde kesinlikle olmalı.
Yanılmıyorsam 11 kereden fazla izledim ve her izlediğimde yeni bir şeyler keşfettiğimi fark ettim. İlk izlediğimde anladığımı düşündüğüm her şey ikinci izlediğimde sanrı oldular. 
Filmin bir başka ilginç özelliği de iki farklı sonunun çekilmiş olması. Yani filmin iki farklı bitişi var. Hangisini izlediyseniz filmden sonra diğer sonunu arayınız. 
Güzel filmlerin berbat devamları olur ilkesini Kelebek Etkisi de bozmamış ve 2004 yapımlı muhteşem bir filmin ardından oldukça sıradan 2,3 gibi serileri çekildi. İzlenmeli mi? Siz bilirsiniz. Benim önerim sadece ilk filme. 

Predestination

Kendine has belkide benzeri olmayan bir film. Türkçe anlamıyla Kader de denilebilir filmin ismine. Filmin finalinde yaşayacağınız duygular uzun süre hafızanızda kalacak. Böyle bir final sunumuna ben daha önce rastlamamıştım. Muhtemelen sizler içinde ilk olacak.
Kime önerdiysem ”Bu neydi böyle? Nasıl yani? Dur dur anlamadım!” gibi tepkilerle karşılaştım. 
Ne diyelim, iyi seyirler diyelim sizi kendine has konusuyla bambaşka bir film olmuş sahnemizle bırakalım.

PK

Hint sineması sinema dünyasında şov yapmaya devam ediyor. Aamir Khan’dan uzun süreli bir şölen. Kahkahalar kahkahaları kovalarken bir yanda da böyle bir şeyi biz yapabilir miydik diye düşüneceksiniz.
Biz uzaylı dünyaya gelir. Ve geldiği gibi soyulur. Tanrının her şeyi bildiğini öğrenince çaldırdığı uzay aracının anahtarını tanrıya ulaşırsa bulabileceğini düşünür. Ve bin tanrılı memlekette her inancın tanrısına ulaşmaya çalışacaktır. 
Kısaca bir uzaylı ve tanrıyı aradığı yolculuğu. Çok gülecek çok keyif alacaksınız. Sıkıldığınızda aklınıza gelecek ve birkaç kere daha izleyeceksiniz. 

Bay Hiçkimse

Siz olsanız hangi hayatınızı seçerdiniz?
Dünyada kalan son ölümlü. Ve onun son günleri. Hayatını anlatmaya başladığında sanki iki hayat yaşamış gibidir. Her birinde anıları vardır ve ikisi de gerçektir. 
Evrenin başlangıcına Big Bang yani büyük patlama teorisiyle açıklarsak onun içine çökmesi ve geriye dönüşü de Big Crunchdur. İşte bu da geriye çöküşle işlenmiş bir filmdir.
Karmaşık mı karmaşık, aklınızı sorgulatacak. Bazen anlamayacaksınız anlamak için sarfettiğiniz çabada size keyif verecek.
Bay Hiçkimse herkesçe izlenmesi gerektiğini düşündüğüm filmlerden biri.
Kendinizi onun yerine koyun ve siz nasıl bir seçim yapardınız düşünün…

Yeşil Yol

Tom Hanks’in muhteşem bir performans sergilediği filmlerden biri. Listemize birkaç yerden giren Tom Hanks böyle filmlerde inanılmaz bir şekilde karaktere bürünüyor. Hani rol oyuncuya yakışır derler ya böyle roller kesinlikle ona yakışıyor.
Yine hapishanede geçen filmlerden. Suçsuz ama idam cezasına çarptırılmış bir mahkum. Ve onunla gardiyanlar arasında yaşananlar. Yakın bir zaman sonra idam edilecek mahkum gardiyanların güvenini kazanır ve doğaüstü güçlerini insanlar için kullanmaya çalışır.
Filmin işleyişi oldukça bağlayıcı olmakla birlikte bazı sahnelerinde gözyaşlarınızı tutmakta zorlanacaksınız. Çabuk ağlayan biriyseniz yanınıza bolca mendil almanızı öneririz. 

Başlangıç

Birçok en iyi filmler listesinde ilk beş sırada gösterilen filmi bizimde listemize almamamız olmazdı. Leonardo Dicaprio’nun canlandırdığı karakterimiz yetenekli olduğu alan itibariyle aranan bir suçludur.
Onu kurtaracak teklif ise imkansız gibi görünen bir görevdir. Uzmanlık alanı insanların bilinçaltılarındaki en derin bilgileri bile almak olan kahramanımızın bu seferki görevi bir bilgiyi çalmak değil bilgiyi hafızaya yerleştirmektir. 
Final sahnesindeki tartışmalar halen her ortamda sürse de bize yazmayı düşünürseniz cevabını size verebiliriz. www.facebook.com/istanbultarihiyerler adresine giderek Şehrin Hikayesi sayfamızı beğenerek bizlere ulaşabilirsiniz. 

Marslı

Mat Damon’a çok yakışmış. Başından sonuna kadar kendini izlettiren bir film. Yaşam mücadelesinin içine sizide çekecek. Bilimkurgu seviyorum diyorsanız kaçırılmayacak cinsten bir film. 

Matrix

Tabi ki böyle bir liste yapılıp böyle bir filmi atlamak olmazdı. Sokakta çocukların bile ezberlediği sözlere sahip olan efsane bir film daha. Matrix. 
Gerçek nedir? Gerçeğin neresindeyiz? 
Sonradan bu felsefede çekilecek tüm filmlerin atası. Hakkında çok şey anlatmaya gerek yok. Henüz izlemeyenleriniz kalmışsa ilk işlerinizden biri olsun.
Ya kırmızı seçin ya maviyi…

Dejavu

Geçmişi izlemek mümkünse onu değiştirmekte mümkün olabilir mi?
Dejavu gibi bir kavramı bilimsel bir film olarak konu edinen film tabiki Danzel Washington ismiyle birlikte daha da büyüyor. 
Askeri bir mürettabı ailesiyle birlikte taşıyan bir feribot terörist bir saldırı sonucu bombayla havaya uçurulur. Yüzlerce insan ölmüştür. Kahramanımız ise bu saldırıyı araştırmakla görevli bir ajandır.
Saldırı üstünde çalışmak için bölgeye gelen ajanımız orada geçmişe birkaç gün öncesinden bakabilen, izleyebilen gizli bir birimle tanışacaktır. Geçmişi izleyecek ve nereye bakılması gerektiği konusunda birimlere önderlik edecektir.
Lakin bu durum sırasında ajanımız ile izlediği kurban arasında bir bağ oluşacaktır. Onun cenazesine katılmış, hatta morgta ölü bedeninin elini tutmuştur. Ama aynı zamanda baktığı zaman diliminde henüz hayattadır.
Peki onu kurtarması mümkün müdür? 
Şahsen izlerken en keyif aldığım filmlerden biri Dejavu. Hatta arada aklıma geldikçe tekrar tekrarda izlemekteyim. Bu filmi muhakkak listenizi alın. Eminim oldukça keyif alacaksınız.

Stargate

Bilimkurgunun kapılarını açan kültlerden biri. Sezonlarca süren dizilerle devam etti. Yıllar geçti ve halen Stargate üzerine diziler devam etmekte.
Anlatılacak çok şey yok. Önce Stargate’yi izleyeceksiniz. Sonra fırsat buldukça yüzlerce bölüme yayılmış dizilerinin keyfini süreceksiniz.
Hakkında söylenmesi gereken tek şey. O bir efsane. O Stargate…

V For Vendetta

İnsanların güçlü bir otoriteye sahip hükümetler tarafından yönetildiği bir dönemdir. İnsanlar bastırılmış karşı koymayan bir toplum yaratılmıştır.
Ta ki kahramanımız ortaya çıkana kadar. O özgürlük ve adalet için insanların umudu haline gelecektir.
Anarşist bir bakış açısına sahip olan film özellikle muhalif çevrelerce oldukça beğenilen hatta ara ara kendi yaşam alanlarında gösterimleri yapılan bir filmdir.
Kahramanımızın kullandığı maske oldukça meşhur olmuş ve günümüzde bile halen kullanılmaktadır. 
Hem heyecan duyacağınız hem de felsefi olarak yeni şeyler görmenizi sağlayacak bir film olan V For Vendetta izlemenizi önereceğimiz filmlerden. Şunu söyleyebilirim kesinlikle pişman olmayacaksınız. 

12 Maymun

Doksanlı yıllardan bu seferde bir felaket filmi.
Dünya karşı koyamadığı bir salgına yakalanmış milyarlarca insan hayatını kaybetmiştir. Gelecekte hayatta kalmayı başarmış bir grup insan, zamanda geri gitmeyi başarabilecek ve kahramanımızı geçmişe göndererek o salgının başlamasına engel olmaya çalışacaktır. 
Günümüzde dizisi de oynayan film efsane olmayı başarmış filmlerden bir tanesi. Bruge Willis ve Brat Pitt gibi ünlü oyuncuların oynadığı film özellikle felaket temalı filmler için biçilmiş bir kaftan. 

Armageddon

Bir dönem çok moda olmuştu felaket filmleri. Onlardan en iyilerinden biri bence en iyisi de doksanlı yılların sonlarına doğru çekilen ve başrollerinde Bruce Willis, Liv Tyler ve Ben Affleck gibi güçlü isimlerin olduğu bir film olan Armageddon.
Dünya uzaydan gelen büyük bir tehditle karşı karşıyadır. Büyük bir göktaşı dünyaya doğru gelmektedir. Canlılık yok olma tehditiyle karşı karşıyadır. Göktaşını dünyaya çarpmadan önce durdurmak için ellerindeki tek plan ise göktaşına nükleer bombalar yerleştirerek onu havaya uçurmaktır. Lakin bu başarılı olması için göktaşının dibine doğru belli bir ölçüde kazılması ve bombaların oraya yerleştirilmesi gerekmektedir. 
Bunun için eldeki en güçlü isim ise petrol çıkarma işi yapan ve kendine has personeli ile çalışan kahramanımızdır. (Bruge Willis)
Kesinlikle alanındaki en iyi filmlerden ve mutlaka izlemelisiniz listenize not almalısınız. 

Yaşam Kodu

Son dönemlerde yayına giren filmler listesinde de ön sıralarda yer alan yaşam şifresi her anında bize etkileyici anlar yaşatan bir film. 
Kahramanımız uyandığında kendini askeri bir deneyin içinde bulur. Bir görev almıştır bir suçluyu tespit etmesi gerekiyordur ve bu görevi yerine getirmek için kısa bir vakti vardır. Çünkü bu vakit her dolduğunda kahramanımız en başa dönmekte ve işine yeniden başlamaktadır.
Film işleyişimiz bir trende geçmektedir. Kahramanımız her trene dönüşünde yeni yollar deneyerek suçluyu bulmaya çalışacaktır. Lakin trende birde kadın vardır. Suçluyu ararken bir yandan da bu kadını yavaş yavaş tanımaya başlayacaktır. 
Her anını yine keyifle izleyeceğiniz filmlerden olan yaşam şifresi aynı zamanda müthiş de bir son hazırlamış izleyicisine. 

Avatar

İyiliğin ve kötülüğün savaşı. İyilik tarafında doğa ve canlılık kötülük tarafında ise insanın yokedici hırsları var.
Uzayda yeni bir gezegen bulunmuş ve insanlık tarafından madenleriyle birlikte sömürülmektedir. Lakin gezegenin üzerinde kendine has hayatlarda vardır.
İnsanlar avatar denilen bir sistemle başka bedenlerle bu yerli halkın arasına karışabilirler. Lakin bazı insanların tarafı değişmiştir. Ve insan işgaline karşı gezegenin yerel yaşamlarının tarafında olacaktır.
Gösterime girdiği dönemde oldukça ses getiren bir film kimilerinin de beklentisinin altında kalmıştı. Beklentiler çok üst tutulunca bu tür eleştiriler gayet doğal diye düşünüyorum.
Bence en iyi filmler listesinde her zaman kendine yer bulabilecek bir yapıt. 

Ben Kimim

Bilginin gelişmesi insanlığı yeni bir döneme de getirdi. Teknolojik ilerlemeler artık dünyayı bilişim dünyası haline getirdi. Her yaşam biçiminin olduğu gibi bilişim dünyasınında kendine ait güçleri vardır.
O güçlerin en ileri olan gruplarından birine de Hackerlar diyoruz.
Hacker konulu yapılmış kesinlikle en iyi film. Heyecan dolu bir akış ve muhteşem bir son. Böyle bir yapım tabiki en iyiler listesinde olmayı hakediyor. 

300 Spartalı

Tarihin en büyük direnişlerinden biri. Termopolie savaşı ve Leonidas efsanesi.
300 Spartalı askeri 1 milyonluk Pers ordusunu durduruyor. Onların tarihe geçen bu direnişi Yunan halklarının kurtuluşu oluyor.
Gerçek bir hikayeden yola çıkılarak çekilen film hem anlattığı olayın yaşanmışlığı hem de karakterlerin hafızamıza kazanması ile tam bir sinema şölenine dönüşüyor. 
Devam filmi de çekilen 300 Spartalı kesinlikle izlemeniz gereken filmler listesinde olmalı.
Bu hikayenin İstanbul’a kadar uzanan bir ayağı da var. Okumak için lütfen tıklayınız

Kurtuluş Günü

Başrollerini Will Smith’in oynadığı 96 yapımlı filmin yakın zamanda devam filmi de gösterime girmişti.
Will Smith’in uçak pilotu Stevan’e canlandırdığı filmde bir sabah insanlar uyandıklarında gezegenin uzaylılar tarafından kuşatıldığını görürler. 
Uzaylıların dost mu düşman mı olduklarını anlamaya çalışırken uzaylılar saldırıya geçer. 
İnsanlık ve uzaylılar arasında geçen savaş konulu filmler içerisinde en iyilerinden biri olduğunu düşündüğüm Kurtuluş Gününü izlerken oldukça keyif alacağınızdan eminim. 

Dünyalı

Prestij

Marslı

 

Ben Efsaneyim

1900 Efsanesi

 

Bizlere öneride bulunmak isterseniz mail adresimiz

sehrinhikayesi@gmail.com

Bizi Facebook adresimizden takip edin

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.