Spor Konulu Çekilmiş En İyi 10 Film; Futbol, Basketbol, Amerikan Futbolu, Beyzbol, Boks…

The Taksim Monument; The Taksim Square.
Mart 14, 2024
The Aya Maria Church
Mart 14, 2024

Spor Konulu Çekilmiş En İyi 10 Film; Futbol, Basketbol, Amerikan Futbolu, Beyzbol, Boks…

Spor Konulu Çekilmiş En İyi 10 Film

Futbol, Basketbol, Amerikan Futbolu, Beyzbol, Boks…

90 lı yıllardan günümüze spor temalı (2018) en iyi filmleri sizler için derledik. Film listemizi oluştururken İMDB ve benzeri hiçbir yerden yardım almadık. Sadece izledik ve sizler için derledik. Zaten listemizde gezinirken her konudan filmi bir denge gözeterek listelediğimizi göreceksiniz.

Unutulmaz Titanlar

Amerikan futbolu üzerine çekilmiş en iyi filmlerden birisi Unutulmaz Titanlar. Başrollerinde de Danzel Washington gibi bir sinema efsanesi. En başından muhteşem sonuna kadar sizi içine çekecek bir film. 
1971 yılında Virgnia eyaleti ırkçılığın oldukça yoğun olduğu bir bölgedir. Yerli halkın en büyük eğlencesi lise futboludur. Oynanan her maç adete yılbaşı kutlamaları şeklinde geçmektedir. 
Eyalet yetkilileri bir gün ırkçılığa karşı sadece siyahilere eğitim veren bir okulla sadece beyazlara eğitim veren bir okulu birleştirirler. Birleşmeyle birlikte takımın başına da Koç Herman Boone (Denzel Washington) getirilir. Bu kasaba halkı ve okul yönetimi içinde hoş karşılanmayan bir durumdur.
 Takıma yıllardır koçluk yapan Bill Yoast oldukça sevilen bir karakterdir. Lakin artık yeni koç vardır ve ya onun altında çalışacaktır ya da artık takımın içinde olmayacaktır. Prensip sahibi ve onurlu iki insan olan Boone ve Yoast aralarında ortak noktalar bularak olayı bir gurur meselesi haline getirmemeye özen gösterirler. Özen gösterdikleri bir diğer nokta ise takımdaki gençlerin birbirlerine saygı duymalarını sağlamak olur.
Bu ikili bir yandan yerli halkın önyargılarını kırmak için büyük bir sınav verecekler diğer yandan ise yeni ortaya çıkan bu takımı başarıya ulaştırmaya çalışacaklardır. 

Koç Carter

Basketbol üzerine çekilmiş en iyi filmler listesi yapsak birinci sırada Koç Carter olur dersek çokta haksızlık yapmış olmayız. Ünlü oyuncu Samuel L. Jacksonn un başrollerinde kahramanımızı canlandırdığı film sadece spor filmi olmanın dışında, öğrencilerin eğitim hayatlarına da giren ve o zorlukları da yansıtmayı başaran bir yapıt.
Filmin konusuna kısaca değinecek olursak;
Koç Ken Carter mezun olduğu Richmond Lisesinden koçluk için teklif alır ve bu teklifi kabul eder.
Eskiden başarılıda bir oyuncu olan kahramanımız oyuncuların sadece sportif başarısıyla değil eğitim hayatlarıylada yakından ilgilidir. Takımın başına geçtiğinde oyuncularına bir sözleşme imzalatır. Belli bir not ortalamasının üzerinde olacaklar, en ön sırada oturacaklar ve tüm derslere katılacaklardır. 
İşinde oldukça disiplinli olan ve bu katı kurallara bağlı kalan Koç Carter bakalım henüz hiçbir tecrübesi olmayan bir takımdan hem başarıyı getirebilecek hem de oyuncuların eğitim alanındaki başarılarını sağlayabilecek mi? 
Film başladığı andan itibaren sizi içine çekiyor. Ve sanki o çocuklarla birlikte oynadığınızı hissediyorsunuz. Son sahnesine kadar hop oturup hop kalkacaksınız. 

Yeşil Sokak Holiganları

Futbol ve taraftarlık üzerine yapılmış en güzel film hangisidir diye merak edersek o film kesinlikle Yeşil Sokak Holiganları’dır. Filmin konusu kısaca West Ham United, sarhoş olmak ve dövüşmek. 
Matt Harward’da gazetecilik eğitimi almaktadır. Bir gün arkadaşını korumak için okuldan atılır. İngiltere’ye ablasının yanına giden Matt burada eniştesinin kardeşi Pete ile tanışır. Pete ünlü taraftar grubu GSE nin başıdır ve Matt onunla birlikte bu gurubun önde gelen isimleriyle tanışacaktır. 
Bu yeni arkadaşlarının hepsi holigandır ve İngiltere’de ün salmak için mücadele etmektedirler. 
Bakalım Matt futbolun neresinde kalacak, holiganizme karşı nasıl refleks gösterecek?
Film İngiltere’de ki holiganlığın boyutlarını çok iyi yansıtıyor. Başından sonuna kadar izleyiciye hakkını teslim eden film spor filmleri listesinin elbette olmazsa olmazlarından.

Miracle

Başrollerinde Kurt Russell’in oynadığı, ismi gibi efsane bir film. 1980 kış olimpiyatlarında gerçekleşen bir mucizenin gerçek öyküsü. 
Kurt Russell filmde Herb Brooks’u canlandırıyor. Ve sıradan bir takımla, sıradan insanlarla bir mucizeyi gerçekleştirmeye çalışıyor. 
Buz hokeyi üzerine çekilmiş film gerek gerçekliği, gerekse yaşanmışlıklarıyla birlikte bir yandan muhteşem bir spor filmini diğer tarafıylasada hüznü içinde barındırıyor. 
Kendi alanında kesinlikle ilk sırada yer alacak filmi spor filmleri sıralamasında da üst sıralarda olması gerektiğini düşünüyoruz. İzlediğinizde bize hak vereceksiniz.

Cinderella Man

Sıradaki filmimizde Boks üzerine oturtulmuş bir film. Yine gerçek hayattan esinlenmiş bir mucizenin hikayesi. Başrollerinde ise ünlü oyuncu Russell Crowe var. Ve sizi yerinizde oturtmayacak hele finale yaklaştıkçı sizi de ringe çekecek muhteşem bir şölen. 
ABD’de ki büyük buhran döneminde James J. Braddock hem çeşitli işlerde çalışarak ailesine bakmaya çalışmaktadır. Lakin bu yeterli değildir. Ailesi dağılmak üzere olan kahramanımızın imdadına onun için dövüşler ayarlayan arkadaşı Joe yetişecektir. Ailesine bakmak için başlayan dövüşler onu tarihe geçirecek noktaya getirecektir. 
Filmde bu yükselişi anlatmakta. Konunun gerçekliği oyuncuların yeteneğiyle birleşince bizlere de inanılmaz bir sinema zevki yaşamak düşüyor.

Bagger Vance Efsanesi

Golf belki yakından ilgilendiğiniz bir spor değil ama bu filmi seveceksiniz. Will Smith, Matt Damon gibi yıldızların rol aldığı film sıcak bir film olmakla birlikte oldukça da sürükleyici. Golf ben bilmiyorum demeyin bizi dinleyin bu filmden keyif alın. 
Savannah’ın en ünlü golfçüsü Rannulph Junnah (Matt Damon), bölgenin en zengin iş adamının kızı Adele (Charlize Theron) ile evlidir ve halk arasında çok popülerdir. Birinci dünya savaşının patlak vermesiyle cepheye ilk gidenler arasında yer alır. Zorlu bir görev sırasında birliğinden tek kurtulan kişi olur ve herşeyi bırakarak kayıplara karışır.

15 yıl sonra Savannah’a geri döndüğünde, Adele’nin babasının intihar ettiğini öğrenir. Adele, babasının en büyük rüyası olan golf sahasının satılmaması için kontrolü eline alır ve bu sahada oynanacak büyük bir karşılaşma organize etmektedir. Organizasyonun başarılı olması için karşılaşmada Amerika’nın en ünlü iki golfçüsü olan Bobby Jones ve Walter Hagen’in yanı sıra yerel bir kahraman olan Junnah’ın da oynaması gerekmektedir.

Kendine güvenini tamamen kaybetmiş olan Junnah’ın yardımına, esrarengiz adam olan Bagger Vance (Will Smith) koşar. Siyahi sopa taşıyıcısı, Junnah’a aynı zamanda akıl hocası olur ve ona kendisini bulmasında yardımcı olur.

Dangal

Son yıllarda oldukça dikkat çeken Hint sinemasının en ünlü isminden (Aamir Khan) bu seferde spor temalı bir film. Hint sinemasının en önemli karakteri diyebileceğimiz Aamir Khan yine bizi etkileyici bir hikayeye sürüklüyor. Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde Hint milli güreşçiler Geeta Phogat ve Babita Kumari’nin gerçek öyküleri anlatılıyor.
Güreşte bölgesel olarak birçok başarı kazanmış, hatta Hindistan şampiyonu olmuş Mahavir Singh (Aamir Khan) tecrübelerini aktarıp yetiştireceği, Hindistan için uluslararası alanda bir madalya kazanacak bir erkek çocuk sahibi olmayı her şeyden çok istemektedir. Ancak 4 kızı olmasına rağmen hiç erkek çocuğu olmamıştır. Günün birinde kızları Babita ve Geeta’daki potansiyeli farkedince, onları bir erkek gibi güreş müsabakalarına hazırlamaya başlar. Mahavir’in gerçekleştiremediği hayallerini gerçekleştirmek, artık kızlarının elindedir.

Zafere Doğru

Bir başka basketbol temalı film Zafere Doğru. Yine ırkçılığın olduğu yıllarda fark yaratmayı başaran bir adamın gerçek hikayesi. 
Don Haskins’in liselerdeki kız takımlarını çalıştırarak başladığı koçluk kariyerine, Western üniversitesinin başına geçerek devam eder. Haskins göreve geldikten sonra takıma yedi tane yıldız olabilecek derecede yetenekli siyahi oyuncuyu katar . Siyahlara karşı ırkçılığın had safhada olduğu dönemlerde oldukça zor olan bu hareket beraberinde yeni bir tarihin yazılmasını da getirecektir. Kurulan bu yeni ve karma takım ulaşabilecekleri en üst platforma kadar mücadele edecektir. 
Sürekli skorun olmasından izlemesi her an heyecanlı olan basketbol gibi, bu temalı filmleri de heyecanı sürekli zinde tutmayı başarıyor. Sıradan insanların sıradışı bu hikayesini izlemenizi tavsiye ederiz.

Invincible

Vince Papale eşinden ayrılmış yarı barmenlik, yarı ücretli öğretmenlik yaparak hayata tutunmaya çalışan amerikan futbolu hayranı biridir. Fanatik bir Eagles taraftarıdır. Bir gün Eagles’in yeni koçu Dick Wermeil halk arasından seçmeler yaparak takıma oyuncu alacağını duyurduğunda kahramanımızda bu seçmelere katılır. 30 yaşında olmasına rağmen seçmeleri geçer. Artık arkadaşlarının ve halkın sevgilisidir. Ama önünde mücadele etmesi gereken zorlu engeller vardır. 
Gerçek bir hikayeden uyarlanan film hikayenin hakkını vermiş ve ortaya oldukça başarılı bir film çıkmış. Spor alanında izlenmesi gerekenler listesinde olması gerektiğini düşündüğümüz film aynı zamanda insanların yapabilecekleri hiçbir şey için asla geç olmayacağını da izleyiciye yansıtıyor. 

Kazanma Sanatı

Gazeteci-yazar Michael Lewis’in, Oakland A Beysbol takımının gerçek öyküsünü anlatan aynı isimli kitabından uyarlanan film, Oakland Athletics Beysbol takımının genel Menajeri Billy Beane ve onun zorluklara rağmen mücadele edip modern analitik yöntemlerle takımına başarı kazandırması üzerine kurulu.
Başrollerinde Brad Pitt’in yer aldığı 6 dalda oscara aday gösterilen filmi listemize koymamak olmazdı. 

Bizlere öneride bulunmak isterseniz mail adresimiz

sehrinhikayesi@gmail.com

Sizlere özel hazırladığımız film listelerini görmek için lütfen tıklayınız

Bizi Facebook adresimizden takip edin

Comments are closed.