Eğitim, Öğrenci, Öğretmen İlişkilerine Dayalı En İyi 8 Film

Suikastçilere Odaklanmış En İyi 10 Film
Mart 14, 2024
Bilimkurgu ve Fantastik Konulu Tadına Doyulmaz 23 Film
Mart 14, 2024

Eğitim, Öğrenci, Öğretmen İlişkilerine Dayalı En İyi 8 Film

Eğitim, Öğrenci, Öğretmen İlişkilerine Dayalı, Okulda Geçen En İyi 8 Film

90 lı yıllardan günümüze eğitim, öğrenci, öğretmen temalı, okulda geçen (2018) en iyi filmleri sizler için derledik. Film listemizi oluştururken İMDB ve benzeri hiçbir yerden yardım almadık. Sadece izledik ve sizler için derledik. Zaten listemizde gezinirken her konudan filmi bir denge gözeterek listelediğimizi göreceksiniz.

Tek Gelirimiz Reklamlarımız Bir Reklama Tıkla Emeğimize Karşılık Ver 🙂

Yerdeki Yıldızlar

İshaan henüz sekiz yaşında 1. sınıfı 2. kez tekrar eden bir çocuktur. Öğretmenleri tarafından zeka sorunlu olarak tanımlanan İshaan en sonunda öğretmenlerinin baskısıyla başka bir okula gönderilir.
Burada da onun için çok birşey değişmeyecektir taa ki okula geçici olarak gelen resim öğretmeniyle tanışana dek.
Resim öğretmenimiz hepimizin çok yakından tanıdığı sinema dünyasının en önemli ve kaliteli isimlerinden biri olan Aamir Khan. Öğretmenimiz çocuktaki yeteneği keşfedecek ve uyumsuz görünen o çocuğun neler yapabileceğini hep birlikte izleyerek göreceğiz.
Film bir yanıyla çok sıcak, bir yanıyla eğitici ve diğer bir yanıyla da duygularınızı sınıyor.
Yerdeki Yıldızlar diğer bir ismiyle Her Çocuk Özeldir izledikten sonra iyiki de izlemişim diyeceğiniz filmler kategorisinde. 

3 İdiots

Aamir Khan’dan en güzel filmler listesinde de yer bulabilecek muhteşem bir film daha.
Aamir Khan filmde Hindistan’da ki en iyi mühendislik okuluna gelen bir öğrenciyi canlandırıyor. Hayallerinin peşinde koşan,çevresindeki yorumlara pek kafasını takmayan kahramanımız aynı zamanda okulda 2 çok iyi arkadaşta ediniyor kendisine.
Film süresince oldukça eğleneceksiniz. Birçok yerde kahkahalarınızı tutamazken diğer yandan ise eğitici ve öğretici yönüyle tanışacaksınız. Aşkta var heyecanda var hüzünde var kahkahalarda var ve tabi ki sonunda inanılmaz hadi beee dedirtecek bir finalde var.
3 İdiots sinema dünyanıza renk katacak.

Can Dostum

Matt Damon, Robin Williams Ben Afleck gibi tanınmış oyuncaların müthiş performanslarında eğitime, arkadaşlıklara, insana bakışa, yakınlaşmalara odaklanmış, izlemesi müthiş keyif verici bir fil Can Dostum.
Will (Matt Damon) üniversitede temizlikçi olarak çalışan, İQ su çok yüksek fakat sokakta tam bir serseri olan bir gençtir. Sınıfın kapısına öğrencilerin çözmesi için bırakılan soruları saniyeler içinde çözmektedir. Kimin cevapladığı bilinmeyen sorular her seferinde daha da zorlaşmaktadır. 
Kahramanımız en sonunda yakayı ele verir. Ve böylece filmimiz başlamış olur. 
Ben Afleck’in Will’in en yakın arkadaşını canlandırdığı filmde Robin Williams ise kahramanımızın kendini bulmasına yardımcı olmaya çalışan, ilk başlarda anlaşamasalar da sonraları aralarında bağ oluşan psikoloğu canlandırmakta.

Şeytana Karşı

İsmine bakıp korku filmi sanmayın. Şeytana iskandinavya da yatılı bir okulda geçen bir film.
Eric üvey babasından işkence görerek yetişmiş bir çocuktur. Bu onun ruhsal durumunu zorlu bir hale getirmekle birlikte şiddete yönelikte biri yapmıştır. Üvey babası Eric’i yatılı bir okula gönderdiğinde herşeyin yeniden başlayacağını düşünmektedir.
Lakin gittiği okul oradaki bir grup aristokrat çocuğu öğrencinin elindedir. İdarenin ve öğretmenlerinde okulda pek sözü geçmemektedir.
İşte hikayemiz Eric ve bu diğer öğrenciler arasında gelişen olayları konu alıyor.

Özgürlük Yazarları

Erin Gruwell  henz öğretmenliğinin başında genç bir öğretmendir. Wilsonn lisesinde göreve başlayacaktır. Daha ilk öğretim gününde sınıfa adım attığında onu bekleyen zorlukları farkedecektir.
Her biri bir çeteye ait olan latinler, ırkçılar, afrika kökenliler vs vs..
Erin okulda yok sayılan bu sınıf öğrencileriyle iletişim kurmaya çalışacaktır. Onları dinleyecek birlikte üretmeye başlayacaktır. Tabi ki bu hiçte kolay olmayacaktır.
Amerikanın arka sokaklarını, alt tabakasını oldukça iyi yansıtan film aynı zamanda bir eğitimcinin neleri başarabileceği konusunu çokta iyi anlatıyor. 
Özellikle sınıf içinde geçen filmlere meraklıysanız Özgürlük Yazarları tamda size göre. 

Ölü Ozanlar Derneği

Robin Williams’tan devrimci bir bakış açısana sahip kült olmuş filmlerden biri daha.
Welton akademisi ciddi, disiplinle, çevresi tarafından oldukça saygıdeğer bulunan bir okuldur. Fakat okul yönetiminin muhafazakar ve dini yaklaşımları okuldai öğrencilerinde robotik bir yaşam sürmesine ve yetişmesine neden olmaktadır. 
Bu durum İngilizce öğretmeni John Keating’in (Robin Williams) okula gelmesiyle son bulacaktır. Okulun stotükocu yapısana karşı gelen kahramanımız bakalım öğrencileriyle birlikte neler yaşayacak.
Film Robin Williams’ın en iyi oyunculuk çıkardığı film olabilir görüşündeyim. Yediden yetmişe herkesin ilgisini çekebilecek film muhakkak izlenmesi gereken filmler listenizde olsun. 

Muhteşem Münazaracılar

Danzel Washington’dan bu kez de eğitim alanında sıradışı bir film. 
Melvin B.Tolson’un gerçek gerçek hayatının anlatıldığı filmde Tolsun’u Danzel Washington canlandırıyor.
Profosör Tolson eğitim eşitliğinden yararlanamayan öğrencilerle bir münazara grubu kurar. İlk başlarda kendilerini bile ifade etmekte zorlanan bu çocuklarla zamanla kelimelerle dans edecek ve dünyanın en büyük en prestijli okullarından biri olan Harward’ın en güçlü rakibi olacaklardır. 
Hem ırkçılığa karşı mücadele eden hemde özgürlük ve eşitlik için ellerinden geleni yapan bu münazaracıları izlemek hayatınıza sinema anlamında bir renk daha katacaktır.

Koro

Fond de l’Etang, Fransa’da sorunlu çocuklara yatılı eğitim veren bir okuldur. Oldukça despot bir yönetim anlayışına sahip olan okula M.Clement Mathiue adında yeni bir eğitmen gelir.  Okuldaki anlayışı doğru bulmayan kahramanımızın çocuklar için çok iyi bir planı vardır. 
Her derde deva olabilecek evrensel bir güç. Müzik…
Okulda kurduğu koroyla herkesin bakış açısını değiştiren öğretmenimizi izlerken oldukça etkileneceksiniz.

Tek Gelirimiz Reklamlarımız Bir Reklama Tıkla Emeğimize Karşılık Ver 🙂

Bizlere öneride bulunmak isterseniz mail adresimiz

sehrinhikayesi@gmail.com

Bizi Facebook adresimizden takip edin

Sizlere özel hazırladığımız film listelerini görmek için lütfen tıklayınız

 

Comments are closed.