En İyi Bilimkurgu Filmleri Listesi (1990-2022)
Mart 15, 2024
Tüm Zamanların En İyi Filmleri (90’lardan 2000’e)
Mart 15, 2024

Çok Film İzleyenlere, Az Bilinen Filmler

Çok Film İzleyip Film Kalmadı Diyenlere 10 Tavsiye Film

Çok film izliyor ve artık film mi bulamıyorsunuz? Listelerde hep aynı filmleri görmekten mi sıkıldınız? Ben başka filmler arıyorum mu diyorsunuz? Sizin için çok fazla dikkat çekmeyen, pek çok kişi tarafından beğenilmeyen, lakin izlediğinizde şimdiye kadar nasıl fark etmemişim diyeceğiniz filmleri derledik. 

1900 Efsanesi

Bunca zaman nasıl keşfetmedim diyeceğiniz sıcacık filmlerden biri.
Uluslararası bir yolcu gemisinde dünyaya gelip karaya hiç ayak basmamış birinin müzikle olan inanılmaz hikayesinden çok keyif alacaksınız. 

 

Şeytana Karşı

Filmin ismi sizi yanıltmasın. Gerilim ya da korku unsurlarını içinde barındıran bir film değil. Ailesiyle olan sorunlarından kaynaklı muhafazakar ve katı hiyerarşik kuralları olan bir okula yatılı gelen bir öğrencinin hikayesi. Cesaretiyle, kendine güveniyle okul alışkanlıklarını yıkan kahramanımız okulun en dikkat çeken öğrencisi haline gelir.
Bir çırpıda izleyecek arkadaşlarınıza önereceksiniz.

 

Son Kale

Arşivlerde pek rastlanmayan lakin çok beğeneceğinizi düşündüğüm diğer bir filmde Son Kale.
Askeri bir cezaevinde geçen filmin ana hattı Askeri Mahkemece tutuklanan bir generalin, kendisini çok öenmli bir karakter olarak gören hapishane müdürüyle başlayan savaşı üstüne kurulu.
En yoldan çıkmış asker suçluları bile etrafında toparlamaya başlayan generalimiz bakalım müdürün saldırılarına nasıl karşılık verecek?

 

Gazap Ateşi

Pek bilinmese de başrollerinde Danzel Washington’un oynadığı Gazap Ateşi alanının en iyi filmlerinden biri.
Eski bir CIA ajanı olan kahramanımız artık alkole düşkünlük yaşamış haldedir. Yakın bir arkadaşı tarafından küçük bir kızın korumalığı işine önerilen kahramanımızın hayatı bu küçük kızın hikayesiyle birlikte değişecek.
Artık onun için en büyük eserini yaratma vakti gelmiştir.

 

Hayat Güzeldir

Bir hikayenin en güzel işlendiği filmlerden biri. Bir yanda faşizmin olağanca acısı, diğer yanda romantizmin komediyle harmanlanmış neşeli sahneleri.
Bu filmi izlemediyseniz çok şey kaçırmışsınız. 

 

II Postino

Hayat Güzeldir filminin tadında enfes bir film. Hayatta yapılması gerekenler listesinde filmler bölümünde izlenmesi gerekenler adı altında yer almayı hak ediyor.
Ünlü şair Pablo Neruda’nın sürgün yıllarında bir postacıyla olan ilişkisi ve o postacının kendi hayatında açtığı yepyeni ufuklar işlenirken her bir sahne enfes bir tat her bir diyalog efsane…

 

Denizde İsyan

Nükleer bir denizaltıda gemi kaptanı ve ikinci kaptanının ayrılığa düşmesiyle birlikte yaşanan olayların anlatıldığı film güçlü kadrosuyla da dikkat çekiyor. 
Heyecanın hiç dinmediği film son ana kadar sizi içinde tutmayı başarıyor. Pek bilinen bir yapım olmasa da kendi alanında en iyi filmlerden biri olduğunu söyleyebilirim. 

 

Kuraldışı

Az bilinen ama sonuyla beraber sizi hayretler içinde bırakacak bir film.
Kadrosu bu kadar güçlüyken çok ön planda olmamasına da şaşmak lazım. Çok ayrıntıya gerek yok. İzleyin ve keyif alın. Alacağınızdan süpheniz olmasın. 

 

Sıkıysa Yakala

Steven Spielberg’in farklı filmlerinden biri Sıkıysa Yakala. Tom Hanks ve Leonardo Dicaprio gibi iki karakteristik oyuncuyla daha da güçlenen film polisiye macera türünde. 
Hem oldukça eğlenceli hem de hareketli olan film tam keyiflik bir sinema şöleni. 

 

Can Dostum

Bu Matt Damon’un genel olarak tüm filmlerini beğeniyorum. Bu filmde ise Robin Willims gibi bir usta ve Ben Afleck gibi tanınmış bir yüzle birlikte oldukça etkileyici bir filme imza atmışlar. 
Matt Damon filmde çok zeki ama serseri bir genci canlandırıyor. Üniversitede temizlik görevlisi olarak çalışırken profösörlerin öğrencilerin çözmesi için koridorda tahtaya bıraktıkları soruları tek bir çırpıda çözebilen bir genç. En zor soruların bile ertesi gün çözülmüş olarak bulunması okulda büyük bir merak uyandırır. Çünkü çözen kişinin kim olduğu bilinmemektedir.

 

Armageddon

Bir dönem çok moda olmuştu felaket filmleri. Onlardan en iyilerinden biri bence en iyisi de doksanlı yılların sonlarına doğru çekilen ve başrollerinde Bruce Willis, Liv Tyler ve Ben Affleck gibi güçlü isimlerin olduğu bir film olan Armageddon.
Felaket temalı filmlere bayılıyorsanız Armageddon o filmlerin en iyilerinden biri diyebiliriz. Şimdiden iyi seyirler…

 

Çıldırış

Psikolojik gerilim filmleri listesinde de ilk sıralarda olmayı hakeden bir film çıldırış. Zaman yolculuğu temasını tamamen psikolojik gerilim hattında ilerleyerek işleyen film 2000 li yılların başında gösterime girdiğinde oldukça başarılı bulunmuş ve günüme gelen süreç içerisinde de izleyenler tarafından dikkate alınması gereken filmler listesinde hep yer bulmuştur.

 

John Q

Bir babanın oğlunun yaşamı için verdiği inanılmaz bir mücadele.
Sağlık sigortası çocuğunun ihtiyaçlarını karşılamayınca hastaneyi işgal eden bir babanın hayatla ölüm arasındaki öyküsü.
Bir yanıyla muhalif sistem eleştirileri yapan film diğer yanıyla da gerek kurgusu gerek oyuncu kadrosuyla izlenmesi gerekenler listesinde olmayı hakeden bir film. 

 

Ben Kimim

Bilişim çağının yeni aktörleri. Hackerlar.
Kendi alanının kesinlikle en iyisi olan film.
Konusu, kurgusu, konunun işlenişi ve son sahnesinin nasıl yani dedirten sorusuna kadar müthiş bire film.
İzleyin beğeneceksiniz.

 

Jüri

Mahkeme salonlarında geçen ve üstün kadrosuyla göze batan bir film Jüri.
Şaşırtıcı gelişmeleri, ilginç sonuyla izleyiciyi şaşırtan film aynı zamanda konunun sürekliliğiyle de bir an olsun dikkatinizin dağılmamasını sağlıyor. 

 

Koç Carter

Gerçek bir hikayeden yola çıkılarak çekilen film spor üzerine yapılmış en iyi filmlerden biri olarak dikkatimizi çekiyor.
Yeni okulunda göreve başlayan kahramanımız bakalım kendi kurallarıyla birlikte yeni takımını kurabilecek mi?

 

Özgürlük Yazarları

Erin Gruwell  henz öğretmenliğinin başında genç bir öğretmendir. Wilsonn lisesinde göreve başlayacaktır. Daha ilk öğretim gününde sınıfa adım attığında onu bekleyen zorlukları farkedecektir.
Her biri bir çeteye ait olan latinler, ırkçılar, afrika kökenliler vs vs..
Erin okulda yok sayılan bu sınıf öğrencileriyle iletişim kurmaya çalışacaktır. Onları dinleyecek birlikte üretmeye başlayacaktır. Tabi ki bu hiçte kolay olmayacaktır.

 

Kaptan Fantastik

Bakmayın ismine öyle bilimkurgu, aksiyon falan değil oldukça değişik bir film. Bağımsız, sıcak, heyecanlı ve ilgi çekici.
Diyalogları ve esprileri belli bir entellektüel seviyenin üzerinde olan film izlediğiniz filmler listesinde olsun. 
Anneleri öldükten sonra babalarıyla yaşayan bir ailenin entresan yaşam biçimi. Filmin ilk sahnesinin bir avla başlaması da sizi yanıltmasın öyle bir film izlemeyeceksiniz. 

Diğer film listelerimize ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Anasayfa için lütfen tıklayınız

Bizi Facebook adresimizden takip edin.

 

Comments are closed.