Kamondo Merdivenleri

İstanbul’un Tılsımı Kıztaşı
Ocak 14, 2024
Doğuyla Batıyı Birleştiren Demiryolları
Ocak 14, 2024

Kamondo Merdivenleri

Kamondo Merdivenleri

1850 li yılların en önemli banker ailelerinden biride Kamondo ailesiydi. Kamondo ailesi İstanbul’un modernleşmesine önemli katkılar sunmuş İspanya’daki enginizasyondan kaçarak gelip Türkiye’ye yerleşmiş bir ailedir. Ailesinin son üyelerini de Nazi kamplarında kaybeden Kamondo ailesi doğunun Rothschild ailesi olarak anılır.

Merdivenlerin hikâyesi

Hikâyeye göre Voyvoda caddesiyle banker caddesini birleştiren bu merdivenler, ailenin büyükbabası tarafından Avusturya lisesinde okuyan torunlarının yokuşu daha rahat çıkmaları için yaptırılmıştır.
Merdivenlerin yapımıyla Galata’daki iş yerlerinden Pera civarında oturanların evlerine gitmelerine de büyük kolaylıklar sağlanmıştır.
Galata Kulesinin hemen altında olan merdivenler aynı zamanda yerli yabancı tüm ziyaretçilerin fotoğraf çekildiği bir alana dönüşmüştür.

Kamondo Merdivenleri Nerede, Nasıl Giderim?

Kamondo merdivenlerine ulaşmak için Karaköy’deki Galata Kulesinin olduğu yere gelmelisiniz.

İstanbul’a Seyahat

Eşsiz bir kültür turizmi yaşamak, tarihin bambaşka köşelerinde gezinmek, tatilinize tarifsiz güzellikler katmak için, seyahat planlarınızı İstanbul’a yapın.

İstanbul seyahatinizde nerede kalacağınıza, nereleri görmeniz gerektiği, neleri tatmanız gerektiğine dair bilgiler almak istiyorsanız bize mail atabilirsiniz. Kalabileceğiniz otellerden, yemek yiyebileceğiniz mekanlara, gezi rotanızdan, eğlence alanlarına kadar her konuda bilgiyi arkadaşlarımız karşılıksız olarak size vereceklerdir. Şimdiden iyi tatiller, iyi eğlenceler…

sehrinhikayesi@gmail.com

İstanbul Tarihi ve Turistik Yerler; Şehir İstanbul

Bizi Facebook sayfamızdan takip edin

Sizin için seçtiklerimizden; Zamanda yolculuk yapmaya ne dersiniz? ►►İstanbul Arkeoloji Müzeleri

info@sehrinhikayesi.com

Comments are closed.